REKLAMA

Pierwszy piątek z ratingiem Polski w 2020 r.

2020-03-13 07:15
publikacja
2020-03-13 07:15

Po kilku miesiącach ciszy wraca temat ratingu Polski. Jako pierwsza w 2020 r. głos zabrać może agencja, która nasz kraj ocenia najlepiej spośród członków „wielkiej trójki”.

/ fot. Brendan McDermid / Reuters

Ostatni „ratingowy piątek” obserwowaliśmy w pierwszej połowie października. Agencja S&P Global Ratings utrzymała wówczas polski rating w walucie zagranicznej na poziomie A- przy stabilnej perspektywie. Tego samego dnia komunikat ws. Polski wydać miała agencja Moody’s. Nie zrobiła tego, co oznacza utrzymanie dotychczasowej oceny polskiej wiarygodności kredytowej na poziomie A2.

Dziś Moody’s, który ocenia nas lepiej niż S&P i Fitch, ponownie może zabrać głos w sprawie Polski. Decyzja agencji zostanie ogłoszona po piątkowym zamknięciu giełd.

Rating Polski w trzech głównych agencjach
S&P Moody's Fitch
AAA Aaa AAA
AA+ Aa1 AA+
AA Aa2 AA
AA- Aa3 AA-
A+ A1 A+
A A2 (p. stabilna) A
A- (p. stabilna) A3 A- (p. stabilna)
BBB+ (p. stabilna) Baa1 BBB+
BBB Baa2 BBB
BBB- Baa3 BBB-
BB+ Ba1 BB+
BB Ba2 BB
BB- Ba3 BB-
B+ B1 B+
B B2 B
B- B3 B-
CCC+ Caa1 CCC+
CCC Caa2 CCC
CCC- Caa3 CCC-
źródło: Bankier.pl

Kilka dni po „pominięciu” wynikającego z kalendarza terminu, Moody’s wydał notę podsumowującą ocenę sytuacji gospodarczej nad Wisłą. Nie zabrakło także wątków politycznych, które rozpalają emocje od 2016 r., kiedy agencja S&P jako pierwsza w historii obniżyła rating Polski, powołując się m.in. na obawy związane ze sposobem sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Uważamy, że polityka gospodarcza PiS oraz kontynuacja obecnych obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego (credit negative) – napisali analitycy Moody’s w październiku.

W obszarze gospodarczym, agencja zwróciła uwagę na deficyt strukturalny (uwzględniający cykliczność w gospodarce), który według jej prognoz wyniósłby w 2020 r. 3 proc. i to nawet bez dodatkowych wydatków budżetowych (jak 13. emerytura, która ostatecznie weszła w życie).

- Jednocześnie uważamy, że główne wskaźniki fiskalne pozostaną zgodne z krajowymi ramami fiskalnymi (reguła wydatkowa - PAP) i unijnymi regulacjami (nie więcej niż 3 proc. deficytu sektora gg - PAP). Unijne reguły pomogły rządowi utrzymać krajowy wymóg długu publicznego do PKB na poziomie 60 proc. (...). Istnieje ryzyko, że stosując się do tych reguł struktura wydatków rządowych ulegnie pogorszeniu, kosztem inwestycji publicznych" - napisano w raporcie.

Poza wątkami budżetowymi, Moody’s skupił się na kwestii płacy minimalnej, która mogłaby obniżyć konkurencyjność polskiej gospodarki. Nie zabrakło także wątku politycznego: „Zmiany w systemie sądownictwa już doprowadziły do wciąż trwającego konfliktu Polski z UE" – wskazano

Agencja zapowiedziała, że może podwyższyć rating Polski jeżeli doszłoby do konsolidacji fiskalnej, skutkującej znacznym obniżeniem strukturalnego deficytu budżetowego lub odwrócone zostałyby zmiany, które osłabiają - w ocenie agencji - ramy instytucjonalne kraju.

Obniżka ratingu mogłaby natomiast mieć miejsce w przypadku: znacznego pogorszenia się pozycji fiskalnej Polski i/lub przy perspektywie niższego, bardziej zmiennego wzrostu, na przykład w konsekwencji szoku dla klimatu inwestycyjnego; braku postępu w reformach strukturalnych, które odstraszałyby bezpośrednie inwestycje zagraniczne, co negatywnie wpływałoby na wzrost gospodarczy, w kontekście niesprzyjającej demografii oraz niższej dostępności środków UE.

MZ/PAP

Źródło:
Tematy
Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ameba1
W skrócie: "Jest ch*** ale stabilnie"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki