REKLAMA

Agencja Fitch potwierdziła ratingi Wielkopolski na poziomie "A-"

2021-04-19 14:20
publikacja
2021-04-19 14:20
Agencja Fitch potwierdziła ratingi Wielkopolski na poziomie "A-"
Agencja Fitch potwierdziła ratingi Wielkopolski na poziomie "A-"
fot. Quisquilia / / Shutterstock

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Województwa Wielkopolskiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz w walucie krajowej na poziomie A-. Agencja poinformowała w poniedziałek, że perspektywa ratingów jest stabilna.

Według Fitch, sytuacja finansowa województwa jest "na tyle dobra, aby utrzymać nadane oceny na obecnym poziomie, pomimo negatywnych skutków gospodarczych wywołanych pandemią koronawirusa, które z pewnym opóźnieniem mogą przełożyć się na niższe wpływy z CIT w 2021r."

"Wskaźniki zadłużenia województwa pogorszą się na skutek spadku nadwyżki operacyjnej, w związku z pandemią oraz planowanych dużych wydatków inwestycyjnych, ale pozostaną nadal odpowiednie dla obecnego samodzielnego profilu kredytowego na poziomie a+. Rating Wielkopolski pozostaje ograniczony ratingiem kraju A-" – podała agencja w przekazanym w poniedziałek PAP komunikacie.

Jak przypomniano, Wielkopolska jest trzecim najbogatszym województwem w Polsce, liczącym 3,5 mln mieszkańców; w 2018 r. PKB na mieszkańca wynosił 108 proc. średniej krajowej i 76 proc. średniej unijnej. Gospodarka regionalna jest zdywersyfikowana i zorientowana na usługi.

Agencja wskazała, że przed rokiem, kiedy wybuchła pandemia, Wielkopolska uważnie monitorowała wpływy z CIT otrzymywane każdego miesiąca.

"W związku z niższymi wpływami w kwietniu i maju województwo zdecydowało się ograniczyć wydatki operacyjne oraz zidentyfikowało inne, które mogłyby zostać odroczone, gdyby realizacja niższych wpływów nadal się utrzymywała. Dodatkowo województwo wykorzystało dotacje unijne dostępne w ramach regionalnych programów operacyjnych na sfinansowanie rosnących kosztów działań mających na celu ochronę przed pandemią. Wszystko to, w połączeniu z wyższymi dochodami z CIT niż w 2019r., przełożyło się na rekordowo wysokie wyniki finansowe Wielkopolski" - podano.

Zdaniem Fitch, ryzyko spadku dochodów z CIT nadal istnieje i pandemia może z pewnym opóźnieniem negatywnie wpłynąć na budżet województwa.

"W scenariuszu ratingowym zakładamy spadek wpływów z CIT o 10 proc. w 2021r., a następnie nieznaczne ich odbicie od 2022r. Nadwyżka operacyjna województwa może obniżyć się do około 200 mln zł w 2021r. i utrzymywać się na zbliżonym poziomie w kolejnych latach" - podano.

Zdaniem Fitch pogorszenie wyników operacyjnych województwa nie zagraża realizacji zaplanowanych inwestycji. Agencja spodziewa się, że zadłużenie netto Wielkopolski wzrośnie do 1,1 mld zł na koniec 2025 r., ale pozostanie umiarkowane, na poziomie około 80 proc. dochodów operacyjnych. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki