REKLAMA

Fitch podwyższa prognozy tempa wzrostu PKB Polski

2019-03-20 15:36
publikacja
2019-03-20 15:36

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła w środę prognozy tempa wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,0 proc. z 3,8 proc. w grudniu, a na 2020 r. do 3,5 proc. z 3,0 proc., w związku z zapowiedzianą stymulacją fiskalną - wynika z raportu agencji.

/ fot. Savostyanov Sergei / TASS

"Podwyższyliśmy nasze prognozy wzrostu, pomimo naszych nieco gorszych poglądów na gospodarkę eurozony, z uwagi na przedwyborczą stymulację fiskalną o wartości ok. 2 proc. PKB" - napisano w raporcie.

Zdaniem agencji, rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie oraz dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów podbiją konsumpcję, co częściowo skompensuje przewidywany przez agencję wzrost importu.

"Wpływ proponowanych zmian w opodatkowaniu jest mniej klarowny, jednak będą one wspierać wzrost gospodarczy" - dodano.

Agencja zrewidowała również prognozy ścieżki stóp procentowych i nie spodziewa się ich zmian w Polsce do końca 2020 r., głównie w związku z niską presją inflacyjną w kraju oraz zmianą prognoz dla ścieżki stóp procentowych w strefie euro.

Analitycy agencji obniżyli również prognozy inflacji w Polsce na 2019 r. do 1,7 proc. z 2,7 proc. z uwagi na "niską transmisję wzrostu płac na inflację" i stabilizację regulowanych cen energii.

Fitch nie przedstawił nowych prognoz dla wskaźników fiskalnych.

Agencja w styczniu prognozowała deficyt sektora finansów publicznych Polski na 2019 rok na poziomie 1,7 proc. PKB, a na 2020 r. na poziomie 2,3 proc. PKB.

Zestawienie prognoz Fitch z marca 2019 r. i grudnia 2018 r.
prognozy z: marzec '19 | grudzień '18
prognozy na: 2019 2020 | 2019 2020
PKB 4 3,5 | 3,8 3
Inwestycje 3,4 0,7 | 3,7 0,8
CPI na koniec roku 1,7 2,5 | 2,7 2,5
Stopa proc. na koniec roku 1,5 1,5 | 1,75 2,5
USD/PLN na koniec roku 3,75 3,75 | 3,75 3,75

Na początku marca br. agencja Fitch oceniła, że w przypadku braku działań kompensujących wzrost wydatków oraz przy prawdopodobnym spowolnieniu wzrostu dochodów budżetowych w Polsce istnieje ryzyko, że w 2020 r. deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie w okolice 3 proc. PKB, czyli unijnego kryterium procedury nadmiernego deficytu.

"Nowy pakiet stymulacyjny zmienia nastawienie fiskalne w kierunku bardziej ekspansywnego, choć natychmiastowy wpływ na deficyt (sektora gg - PAP) może być niewielki. Średnioterminowa trajektoria fiskalna pozostaje istotnym czynnikiem dla ratingu, zwłaszcza że korzyści od strony dochodowej płynące z silnego wzrostu gospodarczego zaczną maleć" - dodano w raporcie z początku marca.

Jednocześnie agencja zaznaczyła, że plan stymulacji może być wdrożony poprzez realokację wydatków "zgodną ze stabilizującą regułą wydatkową, która zakotwiczała politykę fiskalną w ostatnich latach".

Fitch powtórzył na początku marca, że agencja może podjąć negatywne działania względem ratingu Polski, jeżeli pojawią się jakiekolwiek oznaki, że osłabione zostanie znaczenie unijnego kryterium deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 3 proc. PKB jako kotwicy fiskalnej lub w średnim terminie nie dojdzie do stabilizacji długu publicznego w relacji do PKB.

Fitch ocenia wiarygodność kredytową Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Fitch zaplanowano na 29 marca. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
damiannpan
2 procent wydatkow pkb aby uzyskac wzrost pkb o 0,5 procent, bravo PIS !
grzegorzkubik
To jest zagraniczna agencja ratingowa. Wiedzą co robią. No i oczywiście znów strzał w polska opozycję. Pewnie z PIS-u są:))
_jasko
Gdy w 2016 roku agencje ratingowe obniżały prognozy dla Polski, dla przykładu poseł PiS i były główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak nazywał to "akcją światowego lobby lichwiarsko-bankowego"
histeryk
Dziś podczas katechezy w TVP zbiorowy orgazm. Rozdawnictwo na kredyt zwiększa konsumpcję, a konsumpcja to jedna ze składowych struktury PKB. Cóż za ekonomiczny geniusz. Dlaczego Niemcy nie rozdadzą 58 mld euro nadwyżki budżetowej, aby zwiększyć prognozy swojego PKB? Ciekawe...
lelo1949 odpowiada histeryk
Nie histeryzuj Dragi wydrukował kilka bilionów euro,my możemy te nędzne 100mld
bha
Jasnowidze...szkoda że nie widzą rosnącego coraz bardziej zadłużenia ogólnego kraju do coraz droższej spłaty społecznej.....

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki