REKLAMA

Agencja Fitch Ratings potwierdziła rating Poznania na poziomie A-

2022-09-27 18:17
publikacja
2022-09-27 18:17

Agencja Fitch Ratings potwierdziła wysoki rating Poznania na poziomie A- z prognozą stabilną – poinformował we wtorek poznański magistrat. Jak podkreślono, jest to najwyższa możliwa ocena dla polskiego samorządu.

Agencja Fitch Ratings potwierdziła rating Poznania na poziomie A-
Agencja Fitch Ratings potwierdziła rating Poznania na poziomie A-
fot. Quisquilia / / Shutterstock

Agencja potwierdziła międzynarodowy długoterminowy rating Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie A- z prognozą stabilną. Taka ocenia oznacza, że Poznań ma bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych.

"To najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena tej agencji, równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju. Fitch utrzymał również swoją poprzednią opinię - ocena miasta jest obecnie ograniczona ratingiem Polski" – podał magistrat.

Miasto przypomniało, że w grudniu ubiegłego roku agencja Fitch wskazywała, że "Polski Ład", wprowadzający duże zmiany w systemie dochodowym samorządów lokalnych, może doprowadzić do zmiany systemu finansowania polskich samorządów. Z tego powodu agencja umieściła Poznań i pozostałe oceniane polskie miasta na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Obecnie Poznań, tak jak i pozostałe miasta, został z tej listy zdjęty.

"W najnowszym komunikacie Fitch ocenił przewidywane skutki +Polskiego Ładu+ na sytuację finansową polskich samorządów. Według Fitch reforma podatkowa wpłynie negatywnie na wielkość dochodów samorządów z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Agencja podkreśla także, że przewidziane w znowelizowanej ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego rozwiązania będą niewystarczające, aby w pełni skompensować spodziewany spadek dochodów z PIT od 2022 r." – podał poznański magistrat.

Jak wskazano, według Fitch gminy będą zmuszone do podjęcia dalszych działań zapobiegawczych, takich jak podwyższenie podatków i opłat lokalnych oraz ograniczenie wydatków, aby zrównoważyć ubytek dochodów. "Ocena przewidywanych skutków reformy +Polski Ład+ na sytuację finansową miast jest oparta na założeniu, że nie nastąpią dalsze znaczące zmiany w reformie podatkowej" - podano.

Agencja Fitch Ratings ocenia wiarygodność kredytową emitentów z ponad 100 krajów świata, w tym większość polskich miast i województw. Wiarygodność kredytową Poznania ocenia od 2013 r. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki