Agencja DBRS potwierdziła rating Polski na poziomie "A" z perspektywą stabilną

Kanadyjska agencja DBRS utrzymała rating długoterminowych zobowiązań Polski w walucie obcej na poziomie "A" z perspektywą stabilną - poinformowała agencja w piątek w nocy w komunikacie.

(fot. Pawel Sonnenburg / FORUM)

"Wsparciem dla ratingów są: kontynuacja solidnej sytuacji makroekonomicznej, niska relacja długu do PKB, mocne ramy polityki monetarnej, reżim płynnego kursu walutowego, integracja z UE" - napisano w raporcie.

Ograniczeniami dla ratingu Polski są wg DBRS następujące czynniki: niski poziom PKB per capita, trendy demograficzne, relacje z UE w kontekście kwestii praworządności i jej potencjalnego wpływu na dostępność środków UE w przyszłości.

DBRS prognozuje, że w 2020 roku dynamika PKB Polski wyniesie 3,3 proc.

Rating na poziomie „A” to szóste miejsce na 10-stopniowej skali ratingów inwestycyjnych wg DBRS. (PAP Biznes)

tus/ pr/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 po_co

Żaden z europejskich krajów nie może mówić o praworządności.
Skoro UE nie szanuje prawa suwerennego państwa do posiadania własnego i niezależnego systemu prawnego to o jakiej praworządności my w ogóle mówimy ?

Komuś może się nie podobać fakt, że PiS sadza na stołkach swoich ludzi i co z tego ? Każda partia powinna mieć do tego prawo, prawo powinno gwarantować również możliwość wymiany składu w dowolnym momencie, a nie po X-letniej kadencji.

Skoro w Polsce wygrywa PiS to ludzie chcą aby PiS sprawował władzę, a jak ma to robić kiedy w sądach siedzą ludzie opłacani z kieszeni poprzedniej władzy ?

Ludzie złoci jesteśmy dorośli, a jako dorośli zdajemy sobie sprawę że w każdym systemie może dochodzić do nadużyć bo rządzą nami dokładnie takie same osoby jakimi my jesteśmy. Zamiast tworzyć iluzję niezależności lepiej jest wprowadzić stosowne kary i je egzekwować.

Co najmniej dwóch naszych premierów powinno stanąć przed trybunałem stanu, a jakoś nikomu do tego nie spieszno. PiS zarzuca PO doprowadzenie do katastrofy która pozbawiła nas samego wierzchołka władzy, ale jakoś nie widać aby ówczesny premier tłumaczył się z tego ze stryczkiem na szyi - a powinien, bo to on odpowiada za swoich ludzi i ich "dokonania".

PiS miał jaja aby pogadać o niezawisłych sądach i zabrakło mu siły aby doprowadzić to takiego stanu. Trudno, są tak samo daremni i nieskuteczni jak każda poprzednia władza.

PS. Posiadanie własnego systemu, niezależnego od systemu UE nie powinno nikomu we wspólnocie przeszkadzać. Jeżeli jest inaczej oznacza to, że ktoś ma interes w kontrolowaniu systemu prawnego w Polsce i to powinno dać wszystkim sceptykom wiele do myślenia.
Doświadczyliśmy już takiego stanu rzeczy przy wyborach królów elekcyjnych, później mieliśmy przykład kontroli po Traktacie Wersalskim, później była Jałta, a obecnie traktat w Atenach (chociaż postanowienia konferencji w Jałcie kompletnie się dla nas nie przedawniły).
Przez 200 lat historia uczy nas tego, że bez solidnej wewnętrznie kontrolowanej władzy jesteśmy tylko towarem na mapie Europy ale w nas nie budzi to żadnej świadomości, ciągle popełniamy te same błędy mimo, że kosztowało nas to 123 + 44 lat niewoli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 silvio_gesell

„reżim płynnego kursu walutowego”

Jankeskie agencje nie traktują tego jako atut, bo w interesie USA jest istnienie neokolonialnych krajów, które utrzymują sztywny kurs do dolara, co zawsze prowadzi do kryzysu.

! Odpowiedz
4 3 _jasko

"Ograniczeniami dla ratingu Polski są wg DBRS następujące czynniki:(...) relacje z UE w kontekście kwestii praworządności i jej potencjalnego wpływu na dostępność środków UE w przyszłości.
Czepiają się.
PiS chciał utworzyć NIEZALEŻNĄ od polityki Polską Agencje Ratingową, i co?
ESMA odmówiła wpisania Polskiej Agencji Ratingowej (PAR) na listę instytucji uprawnionych do wydawania ocen wiarygodności kredytowej. Powodem odrzucenia wniosku miały być obawy o upolitycznienie.
Podobnie biurokraci z UE czepiają się naszego, na narodową modłę skonstruowanego, neoKRS

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil