Agenci CBA w siedzibie PZU

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby PZU. Zabezpieczone zostały dokumenty związane z przetargami informatycznymi.

Agenci CBA w siedzibie PZU
Agenci CBA w siedzibie PZU (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację dotyczącą jednego z dużych projektów informatycznych PZU. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie - poinformował w czwartek PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

- W środę po południu agenci CBA weszli do siedziby PZU przy ul. Jana Pawła II, w celu zabezpieczenia dokumentacji dot. jednego z dużych projektów informatycznych - poinformował PAP Piotr Kaczorek. "To pierwsze godziny tego postępowania, nie możemy ujawniać żadnych szczegółów" - powiedział Kaczorek.

Jak donosi RMF FM, zabezpieczone dokumenty dotyczyły przetargów informatycznych, w wyniku których straty spółki i Skarbu Państwa mogły sięgnąć 200 mln zł. Chodzi o umowę na oprogramowanie zawartą w październiku 2004 roku przez PZU Życie.

W marcu ubiegłego roku w centrali PZU również dokonano zabezpieczenia dokumentacji. Dodatkowo zatrzymano pięć osób w związku z korupcją, do której miało dochodzić przy zamówieniach publicznych.

- Funkcjonariusze CBA w dniu wczorajszym rozpoczęli czynności związane z wykonaniem w PZU SA i PZU Życie SA postanowienia prokuratora dotyczącego wydania dokumentacji i informacji. Sprawa dotyczy projektu realizowanego w spółkach w minionych latach. PZU deklaruje pełną współpracę z właściwymi instytucjami w celu wyjaśnienia sprawy - poinformował Bankier.pl Artur Dziekański z biura prasowego największego polskiego ubezpieczyciela.

CBA zabezpiecza dokumenty w siedzibie Straży Miejskiej w Warszawie

Agenci CBA weszli w czwartek do siedziby Straży Miejskiej w Warszawie, zabezpieczają dokumentację dotyczącą niektórych przetargów i zamówień publicznych - poinformował PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

W ramach śledztwa prowadzonego przez delegaturę CBA w Lublinie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzimy działania dotyczące nieprawidłowości przy tych przetargach. Wcześniej CBA zabezpieczyło dokumentację w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy" - wyjaśnił Kaczorek.

"Zabezpieczmy dokumenty, dane teleinformatyczne, korespondencję internetowa zwiazaną z realizacją wybranych przetargów. Po tych czynnosciach dokumenty i dane zostana poddane analizie" - powiedział PAP funkcjonariusz CBA. Zaznaczył że śledztwo jest wioelowatkowe i wcześniej w jego toku CBA zabezpieczało dokumenty w wydziale transportowym buira organizacji Miasta Stołecznego Warszawy. Nie sprecyzował jakiego okresu dotyczą kontrolowane przetargi.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Michał Dziekański powiedział, że czynności CBA są wykonywane w postępowaniu dotyczącym "organizacji i prowadzenia postępowań o udzieleniu zamówień publicznych, nie tylko w Straży Miejskiej". Nie chciał jednak ze względu na dobro śledztwa ujawniać szczegółów. Dodał, że czynności prowadzone są też "poza Warszawą", nie ujawnił jednak jakich instytucji dotyczą.

Pytana o sprawę Monika Niżniak z referatu prasowego Straży Miejskiej potwierdziła, że agenci CBA prowadzą czynności w siedzibie SM. "Zapewniamy im ze swoją strony współpracę we wszelkim możliwym zakresie" - powiedziała.

Przypomnijmy, że w kwietniu wspomniana kontrolę w warszawskim CBA dotyczyła prawidłowości podjętych decyzji z lat 2010-16 dotyczących dysponowania mieniem. Miało chodzić przede wszystkim o sprawy dotyczące zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w Śródmieściu.

CBA rozpoczęło kontrolę w 16 urzędach marszałkowskich

CBA rozpoczęło w czwartek kontrolę rozdziału i wydatkowania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich - poinformował PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Sprawdzane są też oświadczenia majątkowe marszałków województw.

Kaczorek wyjaśnił, że "kontrola dotyczy przede wszystkim tych projektów, w których urząd marszałkowski sam przyznawał sobie środki, sam je realizował i później sam rozliczał".

Jak sprecyzował, kontrolą objęte są "określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013". "Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro" - poinformował Kaczorek.

Zaznaczył, że działania kontrolne CBA obejmą także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego - od - etapu samego podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.

Kontrole CBA obejmują m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem - unijnym.

"Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw. Zarządy województw pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych" - dodał.

W przypadku ujawnienia - w toku kontroli - innych nieprawidłowości CBA rozszerzy zakres swojego zaangażowania.

Michał Żuławiński/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 28 ~Grzechu_comeback

trzeba było czekać 8 lat, by służba skrojona do ścigania korupcji mogła zacząć działać!!!
DZIĘKI LEMINGI!!!

! Odpowiedz
13 11 ~lewak

Spokojnie to tylko bicie piany jak zawsze bez konsekwencji ku uciesze gawiedzi

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~lewak

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 24 ~Obrońca_Przebraża

W państwie Ch. D.i K.K standardowa prowizja wynosiła 10% kwoty kontraktu!

! Odpowiedz
3 4 ~hehe

toż nawet Mister Five Olechowski, ojciec założyciel Platformy - był o POłowę tańszy od tych peowskich rzezimieszków...

! Odpowiedz
3 32 ~zeflik

Jak zobaczę Wąsacza, Buzka i Krzaklewskiego za kratą za sprzedaż PZU Eureko, to zamówie za Ziobrę mszę, co by go Bóg dalej tą drogą prowadził.

! Odpowiedz
6 6 ~hehe

a pamiętasz może, że Platfusy "zupełnie przypadkiem" drastycznie POskracały terminy przedawnień przestępstw?

Na to nawet Ziobro z mszą nie pomoże

! Odpowiedz
2 1 ~hehe odpowiada ~hehe

http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/257774-platforma-obywatelska-chce-zadbac-o-swoj-najwierniejszy-elektorat-od-jutra-ulega-skroceniu-okres-przedawnienia-przestepstw

! Odpowiedz
2 6 ~pamiętamy

Akurat Ziobro święty nie jest...
słowa "przez tego pana nikt już więcej nie umrze" chyba każdy pamięta

! Odpowiedz
6 33 ~jkm

Widać gołym okiem, że nowa władza zamierza rozliczyć złodziejstwa poprzedniej ekipy z PO-PSL. Minister Ziobro zabrał się za realizację kolejnego programu PiS pod nazwą "CELA +"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PZU 0,91% 37,84
2019-10-23 17:04:57
WIG -0,06% 57 950,18
2019-10-23 17:15:02
WIG20 -0,16% 2 208,54
2019-10-23 17:15:00
WIG30 -0,11% 2 497,43
2019-10-23 17:15:00
MWIG40 0,46% 3 665,88
2019-10-23 17:15:01
DAX 0,34% 12 798,19
2019-10-23 17:37:00
NASDAQ 0,08% 8 110,85
2019-10-23 19:47:00
SP500 0,12% 2 999,60
2019-10-23 19:47:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.