Agenci CBA w siedzibie PZU

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby PZU. Zabezpieczone zostały dokumenty związane z przetargami informatycznymi.

Agenci CBA w siedzibie PZU
Agenci CBA w siedzibie PZU (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację dotyczącą jednego z dużych projektów informatycznych PZU. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie - poinformował w czwartek PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

- W środę po południu agenci CBA weszli do siedziby PZU przy ul. Jana Pawła II, w celu zabezpieczenia dokumentacji dot. jednego z dużych projektów informatycznych - poinformował PAP Piotr Kaczorek. "To pierwsze godziny tego postępowania, nie możemy ujawniać żadnych szczegółów" - powiedział Kaczorek.

Jak donosi RMF FM, zabezpieczone dokumenty dotyczyły przetargów informatycznych, w wyniku których straty spółki i Skarbu Państwa mogły sięgnąć 200 mln zł. Chodzi o umowę na oprogramowanie zawartą w październiku 2004 roku przez PZU Życie.

W marcu ubiegłego roku w centrali PZU również dokonano zabezpieczenia dokumentacji. Dodatkowo zatrzymano pięć osób w związku z korupcją, do której miało dochodzić przy zamówieniach publicznych.

- Funkcjonariusze CBA w dniu wczorajszym rozpoczęli czynności związane z wykonaniem w PZU SA i PZU Życie SA postanowienia prokuratora dotyczącego wydania dokumentacji i informacji. Sprawa dotyczy projektu realizowanego w spółkach w minionych latach. PZU deklaruje pełną współpracę z właściwymi instytucjami w celu wyjaśnienia sprawy - poinformował Bankier.pl Artur Dziekański z biura prasowego największego polskiego ubezpieczyciela.

CBA zabezpiecza dokumenty w siedzibie Straży Miejskiej w Warszawie

Agenci CBA weszli w czwartek do siedziby Straży Miejskiej w Warszawie, zabezpieczają dokumentację dotyczącą niektórych przetargów i zamówień publicznych - poinformował PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

W ramach śledztwa prowadzonego przez delegaturę CBA w Lublinie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzimy działania dotyczące nieprawidłowości przy tych przetargach. Wcześniej CBA zabezpieczyło dokumentację w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy" - wyjaśnił Kaczorek.

"Zabezpieczmy dokumenty, dane teleinformatyczne, korespondencję internetowa zwiazaną z realizacją wybranych przetargów. Po tych czynnosciach dokumenty i dane zostana poddane analizie" - powiedział PAP funkcjonariusz CBA. Zaznaczył że śledztwo jest wioelowatkowe i wcześniej w jego toku CBA zabezpieczało dokumenty w wydziale transportowym buira organizacji Miasta Stołecznego Warszawy. Nie sprecyzował jakiego okresu dotyczą kontrolowane przetargi.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Michał Dziekański powiedział, że czynności CBA są wykonywane w postępowaniu dotyczącym "organizacji i prowadzenia postępowań o udzieleniu zamówień publicznych, nie tylko w Straży Miejskiej". Nie chciał jednak ze względu na dobro śledztwa ujawniać szczegółów. Dodał, że czynności prowadzone są też "poza Warszawą", nie ujawnił jednak jakich instytucji dotyczą.

Pytana o sprawę Monika Niżniak z referatu prasowego Straży Miejskiej potwierdziła, że agenci CBA prowadzą czynności w siedzibie SM. "Zapewniamy im ze swoją strony współpracę we wszelkim możliwym zakresie" - powiedziała.

Przypomnijmy, że w kwietniu wspomniana kontrolę w warszawskim CBA dotyczyła prawidłowości podjętych decyzji z lat 2010-16 dotyczących dysponowania mieniem. Miało chodzić przede wszystkim o sprawy dotyczące zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w Śródmieściu.

CBA rozpoczęło kontrolę w 16 urzędach marszałkowskich

CBA rozpoczęło w czwartek kontrolę rozdziału i wydatkowania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich - poinformował PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Sprawdzane są też oświadczenia majątkowe marszałków województw.

Kaczorek wyjaśnił, że "kontrola dotyczy przede wszystkim tych projektów, w których urząd marszałkowski sam przyznawał sobie środki, sam je realizował i później sam rozliczał".

Jak sprecyzował, kontrolą objęte są "określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013". "Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro" - poinformował Kaczorek.

Zaznaczył, że działania kontrolne CBA obejmą także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego - od - etapu samego podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.

Kontrole CBA obejmują m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem - unijnym.

"Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw. Zarządy województw pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych" - dodał.

W przypadku ujawnienia - w toku kontroli - innych nieprawidłowości CBA rozszerzy zakres swojego zaangażowania.

Michał Żuławiński/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~polka

Pzu to zlodziejstwo w bialy dzien okradli mnie. Z odszkodowania. Oraz z wyplaty za zawal serca meza .......to kolesie z nadania plawiacy sie na krzywdzie innych na nich placacy skladki....za kraty prezesow i sluzalszczykow zatrudnionych przez kolesi a ludziom zadoscuczynienie

! Odpowiedz
1 4 ~Flex

Administratorzy z nadania nowej władzy zamiast kont i sejfów pełnych pieniędzy zderzają swoje urojenia ze smutną prawdą o tkwiącej w przedkryzysowym zastoju gospodarce. Ponieważ to z reguły wywodzący się z budżetówki administratorzy a nie menagerowie mający wizje i koncepcje, pozostaje im tylko znależć szybko winowajców metodą: spuść psy i głośno krzycz łapać złodzieja. W PZU korupcja była zawsze, trochę starsi pamiętają tandem prezesów pzu+pzużycie. Za ich poprzednika praktyką był przelew gaży od reasekurantów na rachunek pana prezesa w banku na Jersey - media o tym pisały. Teraz gdy doły coraz mocniej cisną baronów o synekury dla rodzin i kolesi, a nie bardzo jest ich gdzie lokować, trzeba to zakrzyczeć głośnymi akcjami jak te wejścia abw do marszałków. Gwoli ścisłości, ja popieram walkę z korupcją i złodziejstwem, ale sprawną, cichą i skuteczną, a nie robienie żenujących pokazówek, jak np. wysyłanie na Maltę specjalnego samolotu i antyterrorystów po jednego mordercę psychopatę (za komuny wystarczał jeden milicjant-konwojent skuty z konwojowanym kajdankami. PIS oderwał się już od rzeczywistości i tkwi ciągle w kampanii wyborczej zamiast zająć się pracą a nie PRem :(.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 8 ~NDek

JUŻ sobie wyobrażam ten popłoch w szeregach oszustów i zimny pot

Nareszcie Mochery wymodliły dobrą zmianę.

Czas oczyścić NASZ KOCHANY KRAJ z GNOJÓWKI PLATFUSU

! Odpowiedz
1 2 ~gość

mohair (moher) - więc na pewno nie "Mochery"!

! Odpowiedz
1 6 ~slaw

Przecież czym ś tych ludzi trzeba faszerować, weszli nikt nie mówił kiedy wyszli i co znaleźli. Jutro znów gdzieś wejdą. Póżniej będą podejrzenia i zabieranie firm, wprowadzanie komisarzy zamykanie ludzi teraz można na pięć lat

! Odpowiedz
0 14 ~gf

A może warto byłoby skontrolować rachunki za taxi jednej z posłanejk to przecież 100krotność 500+? Czy to jest ok?

! Odpowiedz
9 10 ~igrzyska_dla_luda

ciemnego z pod znaku PIS

! Odpowiedz
1 2 ~hh

spod - przyganiał kocioł garnkowi! ;)

! Odpowiedz
4 12 ~Lopez

PZU to taki narodowy aferzysta. Regularnie można przeczytać w prasie informacje o kolejnych aferach w PZU, albo z udziałem PZU. Pamiętam jak kilka lat temu aresztowano prezesa PZU na lotnisku. Ponoć podczas aresztowania gryzł policjantów. Ciekawe ilu złodziejom udało się wyprowadzić kasę z tej uwielbianej przez emerytów firmy.

! Odpowiedz
4 26 ~Maro

Czekam na news w stylu:
CBA weszło do siedziby CBA. To by było coś!

! Odpowiedz
11 26 ~Podbijam

albo do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego ;-)

! Odpowiedz
1 3 ~Tomaszek

Najlepszy komentarz dnia.

! Odpowiedz
7 14 ~hheheh

Zaraz zaraz- to jest zamach na demokracje. Jak można przeprowadzac jakies kontrole. To ogranicza przedsiębiorczość i wolony rynek. Nie może być zadnych kontroli. KIedyus PO miało wszysko pod swija kontrolą i to wystarczało żeby być przy tłustym korycie

! Odpowiedz
4 13 ~ra

a TK i KOD siedzi cicho ,dawno powinno być larum na całego!!!

! Odpowiedz
1 7 ~ojejkujejku odpowiada ~ra

A co ich obchodzi PZU? W pupę dostają głównie drobni akcjonariusze tracący oszczędności.

! Odpowiedz
8 15 ~ae

Ciężkie czasy nastały dla oszustów:) I bardzo dobrze.

! Odpowiedz
3 13 ~tiaa

Dla jakich oszustów? Oni maja się dobrze. Ciężkie czasy to nadeszły dla drobnych inwestorów, którzy swoje oszczędności w wysokości kilku tysięcy PLN ufają państwu polskiemu włożyli w stabilne spółki z udziałem SP.

! Odpowiedz
4 0 ~ae odpowiada ~tiaa

A co mnie interesują czyjeś zyski. Mnie interesują pieniądze podatników, za które oszuści sobie robili balangi, wyjazdy za granicę, wyłudzali za pośrednictwem spółek zagranicznych pieniądze itp.

! Odpowiedz
0 3 ~ok odpowiada ~ae

Poczekaj aż ciebie okradną ci z PIS, to zmienisz śpiewkę. A gwarantuję ci, że to nastąpi dosyć szybko i wcale nie musisz mieć akcji PZU.

! Odpowiedz
0 12 ~gość

Właśnie najłatwiej robić przekręty w branży informatycznej. Ciężko coś znaleźć i udowodnić. A kasa gigantyczna. Zarobki lepsze niż na narkotykach.

! Odpowiedz
8 22 ~Bolo

To prawda, że ostatnio CBA wchodzi do wielu ciekawych miejsc. Czekam na artykuł pt. CBA weszło do głównej siedziby Episkopatu Polski.

! Odpowiedz
0 0 ~GP

No nie zdziwiłbym się. Jak znajdą informację, że jakaś firma za wykonaną usługę dostała więcej niż "Bóg zapłać" to biada tej firmie...

! Odpowiedz
5 5 ~arek

To sprawa z czasów Netzla. A pogrążyć może Ziobrę - gdyby CBA było uczciwe. Zawiadomienie złożył Netzel a Ziobro się tego wyparł.

! Odpowiedz
0 6 ~piotr

CBA powinno też aresztować franka
kto to widział żeby tak rósł

! Odpowiedz
0 2 ~niepelnosprawny_org

ostatnio do kilku miejsc "weszli" do Kulczyka, wczorajszy artykuł mowil o jakiejs firmie, Pzu teraz

! Odpowiedz
6 18 ~giełdowy

Manipulują giełdowym kursem kolejnej spółki. Ciekawe na zlecenie jakich banksterów robią wszystko aby wycene spółek była jak najniższa, kiedy przyjdzie pora na atak spekulacyjny w Polsce i ich przejęcie za darmochę.

! Odpowiedz
6 10 ~PL

Nie wchodzą na zlecenie banksterów tylko do banksterów. Atak spekulacyjny już miał miejsce choćby za działaniami KODu obniżony raiting Polski.

! Odpowiedz
11 7 ~stachu odpowiada ~PL

A za działaniami PiS-owskiego rządy obnizona została wycena całej GPW. Czyli Kaczyński i reszta "dpbrej zmiany" do pudła za celowe szkodzenie polskiej gospodarce.

! Odpowiedz
3 4 ~PL odpowiada ~stachu

Słabość tej giełdy pięknie pielęgnowało PO. KOD się znacznie przyczynił. Jeśli PIS się dołoży to będę to wytykał. Z drugiej strony PIS ma moc sprawczą skoro przecenił rynki wschodzące.

! Odpowiedz
1 2 ~logika odpowiada ~PL

"Atak spekulacyjny już miał miejsce choćby za działaniami KODu obniżony raiting Polski.". Polecam dowiedzieć się co to jest "atak spekulacyjny".

! Odpowiedz
1 1 ~ra odpowiada ~PL

podobno krótko po tym dobra kasa wpłynęła na konto kodu !!!!

! Odpowiedz
1 5 ~futurolog odpowiada ~PL

Winny jest ten kto swoim nieodpowiedzialnym działaniem i butą dał pretekst szumowinom KODowskim do takich działań. Zresztą zaczynam się zastanawiać, czy PISowi - znając jego niereformowalnego prezesa - specjalnie nie dano wygrać, aby zrobił zamieszanie jakiego można było się spodziewać, a potem przyjdą demiurgowie i stratedzy od Sorosa i spółki na gotowe - osłabione i zrobią Polakom jesień średniowiecza z rzyci. Tak czy siak udział destukcyjny w tym PISubędzie gigantyczny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~ggg odpowiada ~logika

A PIS całkowicie niewinny? Gdzie takich osłów znajdziesz żeby w to uwirzyli?

! Odpowiedz
0 6 ~Wiki

A na dniach usłyszymy, że majątki osób podejrzanych w tej aferze zostały znacjonalizowane :)

! Odpowiedz
0 1 ~slaw

I tu jest pretekst, wyjaśnianie musi trwać pięć lat więc PiS musi wygrać następne wybory, jasne?A niech tu ktoś podskoczy. Na razie sortują dokumentację tych winnych i tych swoich.

! Odpowiedz
0 6 ~notak

Żebyś nie usłyszał, że każdy jest podejrzany kto ma jakikolwiek majątek.
Jak do tej pory to PIS dokłada z każdej strony w praktyce zwykłym ludziom oczywiście propagandowo krzycząc, że będzie gromił tylko złodziei i oszustów.

! Odpowiedz
1 23 ~akcjonariuszenergi

A defraudacja pieniędzy ze spółek energetycznych po 500 milionów w zbędne im polityczne inwestycje w nierentowne kopalnie? Kiedy tym zajmie się prokurator? Zajmuje się 200mln., a zdefraudowane 500mln. go nie interesuje?

! Odpowiedz
0 12 ~prokurater

zależy kto defrauduje

! Odpowiedz
0 7 ~hehe odpowiada ~prokurater

Czyli jak zawsze? My defraudujemy - jest dobrze, uny defraudują - do pierdla! ;-)

! Odpowiedz
0 1 ~inwestor-energii

Trzeba czekać na następny rząd :)

! Odpowiedz
3 1 ~StanRS

to co bendzie z moim ubezpieczeniem traktora i obory?

! Odpowiedz
0 0 ~PL

Poproś w gimnazjum.

! Odpowiedz
8 13 ~ooo

Straty spółki 200 milionów? A kiedy zostaną aresztowane władze PIS za doprowadzenie do sprowadzenia kursu spółki z ponad 40PLN w momencie przejęcia władzy na 29PLN (na ten moment). To nie jest marne 200 milionów a straty miliardów w kapitalizacji spółki i wartości majątku narodowego. Wszystko spowodowane beznadziejnymi ruchami politycznymi. Zdrada narodowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~PL

Aresztuj goldmana (Analitycy Goldman Sachs obniżyli rekomendację dla PZU do "sprzedaj" z "neutralnie") i kodziarzy (kreowanie konfliktów na arenie międzynarodowej). Możesz się jeszcze poskarżyć na rynki wschodzące, że nie rosną.

! Odpowiedz
2 4 ~PIStoZŁO odpowiada ~PL

No tak. PIS jak zwykle wszystko chrzani, skłóca się z każdym, daje się podpuszczać narażając SP na ogromne straty - ale on jest niewinny ;-/
Żeby się udałwili tą żałosną agitką w stylu putinowskiego szukania wrogów dla przykrywania własnej beznadziejnej polityki i nieudacznictwa. Bez względu jakie straty zrobił KOD z Sorosem, to PIS dał im pretekst i to on odpowiada za to co dzieje się z opinią o Polsce w świecie.
Okopywanie się i krzyczenie "My som niewinne!" to infantylizm i żenada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~inwestor-pzu

Zapomniałeś dodać jeszcze beznadziejnym przejmowaniem na oślep banków, ale Aliora przejęcie zaczęło jeszcze PO bodajże ;/ ale przymierzają się na raiffaisen polbank. Po co im te spółki ? nie mam pojęcia co innego przejęcie np link 4.

! Odpowiedz
7 6 ~Zima

I jeszcze autostradę a4 trzeba sprawdzić kto to tak zrobił żeby tyle pieniędzy prywatna spółka zarabiała na podstawowej drodze łączącej dwie aglomeracje i pół świata. Dlaczego w całości rząd nie może zarabiać na tym? Juz nie chodzi nawet o to żeby było za darmo tylko dlaczego prywatna firma zarabia nasze pieniądze?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~fritz

ty chyba nienawidzisz własności prywatnej... Skoro kupili koncesję to zarabiają

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~PL odpowiada ~fritz

Nienawidzę własności prywatnej po kolesiowskich układach, własności ulic przy kamienicach gdzie pobiera się opłaty za parkowanie. Te miejsca powinny należeć do całego społeczeństwa a nie dla garstki cwaniaków, którzy na przekrętach wzbogacają się krwawicą społeczną.

! Odpowiedz
1 1 ~sbx odpowiada ~fritz

chyba chciałeś powiedzieć Kulczyk kupił. Dlaczego jakoś inne autostrady nie są zarządzane przez prywaciarzy?

! Odpowiedz
5 13 ~kamdtj

kiedy wkrocza do Skokow i Zusu? hihih

! Odpowiedz
4 6 ~MBM

Tylko po co taką informację nagłaśniać? Nie lepiej załatwić to po cichu? PZU to spółka akcyjna, zaraz będzie panika i stracą inwestorzy zwykli...

! Odpowiedz
7 10 ~re

po to, żeby było wiadomo, że kręcenie lodów w PZU to przeszłość - to dobra wiadomość, inwestorzy zwykli zyskają w dłuższej perspektywie

! Odpowiedz
4 9 ~Ewa odpowiada ~re

Ale takimi sprawami powinni się zajmować ludzie bez skazy, a ja wiadomo CBA podlega panu Ziobro. Przykładowo jeśli przestępcę posadzi się na stanowisku szefa policji, to nie znaczy, że przestanie łamać prawo, wręcz przeciwnie, wykorzysta stanowisko do własnych celów oczyści z zarzutów siebie i swoich znajomych.
Partie polityczne rządzą dziś krajem, a nie obywatele. Wraca PRL.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~re odpowiada ~Ewa

koordynatorem służb jest Mariusz Kamiński - człowiek z NZS, człowiek bez skazy

! Odpowiedz
23 8 ~polak

dobra zmiana znowu atakuje ??? kolejną spółke rozwalić ??

! Odpowiedz
3 16 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 5 ~c2h5oh odpowiada (usunięty)

mało spektakularny byłby nalot na warzywniak

! Odpowiedz
6 33 ~jkm

Widać gołym okiem, że nowa władza zamierza rozliczyć złodziejstwa poprzedniej ekipy z PO-PSL. Minister Ziobro zabrał się za realizację kolejnego programu PiS pod nazwą "CELA +"

! Odpowiedz
1 5 ~fd

Parę miesięcy już rządzą i parę akcji wykonali - nadal brak aktów oskarżenia czy wyroków. Więc to chyba tylko tani populizm i szum medialny a nie realne działania. Jest różnica miedzy robieniem a zrobieniem.

! Odpowiedz
3 32 ~zeflik

Jak zobaczę Wąsacza, Buzka i Krzaklewskiego za kratą za sprzedaż PZU Eureko, to zamówie za Ziobrę mszę, co by go Bóg dalej tą drogą prowadził.

! Odpowiedz
6 6 ~hehe

a pamiętasz może, że Platfusy "zupełnie przypadkiem" drastycznie POskracały terminy przedawnień przestępstw?

Na to nawet Ziobro z mszą nie pomoże

! Odpowiedz
2 1 ~hehe odpowiada ~hehe

http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/257774-platforma-obywatelska-chce-zadbac-o-swoj-najwierniejszy-elektorat-od-jutra-ulega-skroceniu-okres-przedawnienia-przestepstw

! Odpowiedz
2 6 ~pamiętamy

Akurat Ziobro święty nie jest...
słowa "przez tego pana nikt już więcej nie umrze" chyba każdy pamięta

! Odpowiedz
2 24 ~Obrońca_Przebraża

W państwie Ch. D.i K.K standardowa prowizja wynosiła 10% kwoty kontraktu!

! Odpowiedz
3 4 ~hehe

toż nawet Mister Five Olechowski, ojciec założyciel Platformy - był o POłowę tańszy od tych peowskich rzezimieszków...

! Odpowiedz
8 28 ~Grzechu_comeback

trzeba było czekać 8 lat, by służba skrojona do ścigania korupcji mogła zacząć działać!!!
DZIĘKI LEMINGI!!!

! Odpowiedz
13 11 ~lewak

Spokojnie to tylko bicie piany jak zawsze bez konsekwencji ku uciesze gawiedzi

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~lewak

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PZU 1,21% 37,78
2019-10-22 12:30:45
WIG 0,82% 57 888,18
2019-10-22 12:26:00
WIG20 1,23% 2 210,07
2019-10-22 12:41:45
WIG30 1,18% 2 499,44
2019-10-22 12:41:00
MWIG40 0,18% 3 653,98
2019-10-22 12:26:30
DAX 0,23% 12 776,82
2019-10-22 12:35:00
NASDAQ 0,91% 8 162,99
2019-10-21 22:03:00
SP500 0,69% 3 006,72
2019-10-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.