Afganistan: władze chcą podwoić liczebność sił specjalnych

Władze Afganistanu potwierdziły w poniedziałek zamiar podwojenia do 2020 roku liczebności swych sił specjalnych, by zapewnić skuteczniejsze zwalczanie radykalno-islamistycznej rebelii talibów.

"Chcemy do 2020 roku podwoić liczebność sił specjalnych, by mieć do dyspozycji kompetentne jednostki, mogące zwalczać w całym kraju terroryzm i talibów" - oświadczył w Kabulu rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony, generał Mohammed Radmanisz. Dodał, że rekrutacja i szkolenie żołnierzy dla tych jednostek mają się rozpocząć jeszcze w bieżącym roku.

Radmanisz nie ujawnił, jaka jest obecna liczebność sił specjalnych. Powołując się na niemieckich instruktorów armii afgańskiej agencja dpa podała, że stanowią one obecnie 7 proc. całości sił zbrojnych, liczących oficjalnie 352 tys. żołnierzy. Na siły specjalne przypada jednak aż 40 proc. wszystkich potyczek z rebeliantami.

Zbrojny napór talibów na siły rządowe wciąż się nasila, według amerykańskich źródeł wojskowych w ciągu pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku zabili oni 6785 policjantów i żołnierzy. Rząd Afganistanu kontroluje obecnie tylko 60 proc. terytorium kraju i z nadejściem wiosny spodziewana jest nowa rebeliancka ofensywa. (PAP)

dmi/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil