REKLAMA

Afganistan: większość terytorium prowincji Helmand w rękach talibów

2016-07-30 11:14
publikacja
2016-07-30 11:14
fot. Ahmad Masood / FORUM

Dystrykt Kanaszin, strategiczna część afgańskiej południowej prowincji Helmand, został zdobyty przez afgańskich talibów - podaje w sobotę Associated Press, powołując się na władze lokalne. Oznacza to, że w ich rękach jest 60 proc. terytorium tej prowincji.

Talibowie zdobyli dystrykt Kanaszin po ciężkich, toczących się od piątku wieczorem walkach, w których zginęło lub odniosło rany ok. 20 policjantów - oświadczył wiceszef rady prowincji Abdul Madżid Akonzada. Dodał, że na razie nie można podać dokładnej liczby ofiar i rannych, ponieważ starcia wciąż trwają.

Jak podaje EFE, talibowie od kilku tygodni prowadzili ofensywę, której celem było zagarnięcie kolejnych terenów prowincji. Co najmniej pięć z czternastu dystryktów Helmandu jest już pod ich kontrolą.

Granicząca z Pakistanem prowincja Helmand to tradycyjny bastion talibów i ważny ośrodek uprawy opium, którego najważniejszy szlak przemytu wiedzie właśnie przez dystrykt Kanaszin.

Według EFE, która powołuje się na dane amerykańskich władz, talibowie kontrolują obecnie prawie jedną trzecią afgańskiego terytorium. (PAP)

ulb/ dsr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki