Afganistan: atak na hiszpańską ambasadę w Kabulu

Głośna eksplozja nastąpiła w piątek w pilnie strzeżonej części stolicy Afganistanu, Kabulu, gdzie znajdują się ambasady i budynki rządowe. Według władz Hiszpanii zaatakowana została ambasada tego kraju.

(fot. Omar Sobhani / FORUM)

"Ambasada została zaatakowana. Zbieramy jeszcze informacje" - powiedział agencji AFP rzecznik hiszpańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Doniesienia Madrytu potwierdziła afgańska policja. Nie wiadomo jednak, jaki jest bilans ofiar ataku; nie ma też informacji o zniszczeniach.

Wcześniej agencje podały, że według wstępnych ustaleń policji co najmniej trzech napastników zaatakowało pensjonat niedaleko ambasady Hiszpanii.

Do zorganizowania ataku przyznali się talibowie, którzy twierdzą, że ich celem był właśnie popularny wśród cudzoziemców pensjonat.

Rzecznik afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Sedik Sedikki na Twitterze poinformował, że prawdopodobnie wybuchł samochód pułapka.

Na miejscu zjawiła się policja, a według cytowanego przez Reutera przedstawiciela władz po eksplozji doszło do strzelaniny.

Do wybuchu, który przerwał kilkumiesięczny okres względnego spokoju w Kabulu, doszło po powrocie prezydenta Aszrafa Ghaniego z regionalnej konferencji bezpieczeństwa w Islamabadzie, mającej ożywić pogrążone w impasie rozmowy pokojowe z talibskimi bojownikami.

W nocy ze środy na czwartek po ponad dobie zakończyły się walki między afgańskim wojskiem i siłami bezpieczeństwa a talibami szturmującymi lotnisko w Kandaharze na południu Afganistanu. W starciach zginęło ponad 60 osób, w tym 50 cywilów.

Rozległe lotnisko w Kandaharze jest jedną z największych baz powietrznych w Afganistanie; ma część wojskową i cywilną, a także część służącą jako baza wojsk NATO.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~StanRS

Być ambasadorem w Kabulu, to jak zesłanie za karę.

! Odpowiedz
0 0 ~zez

Podsunąłeś ciekawy pomysł naszemu nowemu rządowi ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil