REKLAMA

Afganistan: 8 osób zginęło, co najmniej 25 rannych w eksplozji w pobliżu misji NATO

2017-05-03 07:50
publikacja
2017-05-03 07:50

[Aktualizacja 14:16] Osiem osób zginęło, a co najmniej 25 zostało rannych w wybuchu, do którego doszło w porannych godzinach szczytu w środę w centrum Kabulu, w pobliżu cywilnej misji NATO "Resolute Support", zajmującej się szkoleniem afgańskiego wojska - podało afgańskie MSW. 

/ fot. Omar Sobhani / FORUM

Państwo Islamskie (IS) przyznało się do zorganizowania zamachu, do którego doszło w środę rano w centrum Kabulu. Według oświadczenia IS zamachowiec samobójca wysadził w powietrze samochód pułapkę, gdy przejeżdżał obok cywilnej misji NATO "Resolute Support".

EFE zastrzega, że nie udało się potwierdzić autentyczności komunikatu, według którego "męczennik z Państwa Islamskiego zdetonował bombę w samochodzie mierząc w siły amerykańskie w pobliżu ambasady USA".

Wcześniej informowano o czterech zabitych i 22 rannych. Ofiary zamachu to afgańscy cywile; wśród rannych jest trzech amerykańskich żołnierzy.

Silna eksplozja była skutkiem ataku zamachowca-samobójcy; według zastępcy rzecznika ministerstwa spraw wewnętrznych Nadżiba Danisza celem ataku były pojazdy, w tym - transportery opancerzone wykorzystywane przez misję Sojuszu Atlantyckiego. Do wybuchu doszło niedaleko od ambasady Stanów Zjednoczonych.

Zniszczeniu uległo wiele prywatnych samochodów osobowych, które były zaparkowane w tej dzielnicy.

10 talibów ubranych w mundury armii afgańskiej wjechało wówczas wojskowymi pojazdami do bazy Mazar-i-Szafir na północy kraju; otworzyli ogień do żołnierzy jedzących posiłek w kantynie i opuszczających meczet po piątkowych modłach. Napastnicy użyli granatników.

Od wielu miesięcy sytuacja w Afganistanie znacznie się pogorsza, a rząd kontroluje tylko 60 proc. terytorium kraju. Według amerykańskich źródeł wojskowych przez pierwsze 11 miesięcy 2016 roku talibowie zabili blisko 6,8 tys. policjantów i żołnierzy, a obecnie podejmują działania w dużych miastach. W kraju zwiększyły się też wpływy lokalnej filii Państwa Islamskiego.

Misja szkoleniowa "Resolute Support" została stworzona po zakończeniu funkcjonowania ISAF w Afganistanie, na podstawie porozumień ze szczytu NATO w Chicago w maju 2014 w celu kontynuacji wsparcia afgańskich sił bezpieczeństwa.

Do jej zadań należy szkolenie i doradztwo afgańskiej armii i policji na poziomie operacyjnym i strategicznym bez udziału w walkach z rebeliantami.

fit/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~xing_ping_pong
no to Poludniowa Korea bardziej cywilizowana
protestuja burzliwie przeciwko Jankesom, ale pokojowo
~ajwaj
wszedzie kochaja "krzewicieli demokracji"

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki