Afganistan: 36 członków ISIS zginęło w amerykańskim nalocie

W nalocie Amerykanów we wschodnim Afganistanie zginęło 36 członków Państwa Islamskiego - podają przedstawiciele afgańskiego ministerstwa obrony. Według nich, nie było ofiar wśród cywilów, zniszczony został natomiast kompleks tuneli i kryjówek dżihadystów.

(fot. TAS/jy/SN/LP/ / FORUM)

Wcześniej Amerykanie informowali, że podczas tego nalotu użyli bomby GBU-43/B. Ta konwencjonalna bomba lotnicza, o sile rażenia ustępująca jedynie broni atomowej, nazywana jest "Matką Wszystkich Bomb". Ładunek waży blisko 10 ton. Pierwsze testy bomba przeszła w 2003 roku, podczas wojny w Zatoce, jednak ostatni nalot był pierwszym przypadkiem jej użycia w działaniach bojowych.

Jak poinformował rzecznik Pentagonu Adam Stump, została ona zrzucona z samolotu MC-130 w powiecie Achin, w prowincji Nangarhar, przy granicy z Pakistanem. W ub. weekend zginął tam amerykański żołnierz, który brał udział w operacji przeciwko dżihadystom.

Atak przeprowadzono ok. godz. 19.30 lokalnego czasu.

Najwyższy rangą dowódca amerykański w Afganistanie, generał John Nicholson, wyjaśnił w oświadczeniu, że celem ataku były tunele i bunkry zamieszkiwane przez dżihadystów z IS.

Bojownicy, którzy tracą kontrolę nad coraz większymi terenami, używają "zaimprowizowanych ładunków wybuchowych, bunkrów i tuneli, aby wzmocnić" swoją obronę - tłumaczył.

"Jest to odpowiednia amunicja do niszczenia tych przeszkód i do utrzymania tempa naszej ofensywy przeciwko" Państwu Islamskiemu w Afganistanie - podkreślił.

"Musimy ograniczać ich swobodę ruchów i to właśnie zrobiliśmy" - powiedział rzecznik Białego Domu Sean Spicer na konferencji prasowej.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje ok. 8,4 tys. amerykańskich żołnierzy. Szkolą afgańskie siły, doradzają im i wspomagają je w walkach z talibami i bojownikami IS.

IAR/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 6 ~Tomasz

A kto tak dokładnie policzył tych zabitych bojowników z PI?. Parę godzin po ataku, który dodatkowo był przeprowadzony w terenie górskim i odludnym?. Dane te co najwyżej mogą być pi razy oko. Poza tym, dlaczego "Bankier" podaje o tym ataku jankesów w Afganistanie , a nie podaje także wczorajszego nalotu USA i ich rzekomo omyłkowego zabicia 18 bojowników z syryjskiej opozycji ( przecież ich podobno wspierają ?).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~Bolo

Strzępisz język po próżnicy. Co nas obchodzą naloty w Azji. Ważne aby u nas było bezpiecznie, a poza tym lepszy Amerykaniec niż Ruski - zobacz Europa zachodnia a Polska w 89 roku.

! Odpowiedz
1 0 ~Fhhff

Czemu tak mało?

! Odpowiedz
6 5 ~hehehe

Snowden potwierdzil, ze bunkry byly zbudowane za pieniadze podatników USA - wtedy przeciwko Rosjanom, bomka zreszta tez ;)

"the show must go on"

! Odpowiedz
6 2 ~plutarch

Mam tu ładny cytat dla ciebie:
"Reaktywacja nastrojów antyzachodnich oraz sowieckiego masowego obrazu pożądanego i jednocześnie zagrażającego Zachodu jest ściśle powiązana z nostalgią postsowiecką. Pokazują to zarówno badania opinii publicznej, gdzie występuje silna korelacja pomiędzy wykazywaniem żalu za rozpadem ZSRS, a negatywnym stosunkiem do Zachodu. Ten związek staje się jeszcze bardziej oczywisty przy uwzględnieniu tego, że aż 18% Rosjan widzi przyczynę rozpadu ZSRS w „spisku wrogich ZSRS sił zachodnich”. W kontekście dokonującej się pozytywizacji ZSRS, kształtowaniu symbolu lat 90. wokół znaczeń traumy i utraty, Zachód wyrasta na sprawcę, który doprowadził do upadku ZSRS, a obecnie uniemożliwia odrodzenie Rosji pod rządami Putina. Aż 1/5 Rosjan twierdzi, że odradzająca się mocna Rosja zawsze będzie miała wrogów, tyle samo – że Rosja jest ze wszystkich stron otoczona wrogami, zaś 30% uznaje za najniebezpieczniejszych wrogów Rosjan - tych wewnętrznych, ukrytych."
Aleksandra Zamarajewa. W poszukiwaniu utraconych obrazów. Nostalgia postsowiecka w polityce symbolicznej Rosji. (2000-2008)
rcin.org.pl/Content/50806/WA004_70020_PED112_Zamarajewa-W-poszuki_0000.pdf?handler=pdf

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~silvio_gesell odpowiada ~plutarch

ZSRR rozpadł się z powodów demograficznych, ponieważ społeczeństwo wielokulturowe, czy wręcz bezkulturowe jest wrogiem tradycyjnej rodziny. Nie ma żadnej nostalgii za ZSRR, są tylko podobne nastroje społeczne jak w czasie jego upadku.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Natural_Population_Growth_of_Russia.PNG

! Odpowiedz
1 0 ~plutarch odpowiada ~silvio_gesell

brednie

! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell odpowiada ~plutarch

Brednie, to mogą być jeśli się ze mną spotkasz. Zapraszam Kraków, Emaus 14/10

! Odpowiedz
11 5 ~plutarch

Kolejny punkt dla Trumpa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil