Afery w Ministerstwie Zdrowia ciąg dalszy

2020-06-02 06:37
publikacja
2020-06-02 06:37

Instruktor narciarstwa ministra zdrowia i jego wspólnicy to nie jedyni prywatni przedsiębiorcy, od których resort kupił maseczki ochronne FFP2. W "konsorcjum" był też handlarz oscypkami - pisze we wtorek "Gazeta Wyborcza".

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Gazeta informuje, że ma pełny rejestr zakupu sprzętu kupowanego przez rząd w ramach walki z pandemią. Liczy on 167 pozycji i obejmuje zakupy sprzętu ochronnego, respiratorów, lekarstw itp.

Według "GW", Ministerstwo Zdrowia i Centralna Baza Rezerw (CBR) wydały na to 851 mln 412 tys. zł. Najwięcej w wykazie ma być maseczek ochronnych (jednorazowych, chirurgicznych oraz FFP2 i FFP3).

"Z rejestru wynika, że w dostawie większości maseczek – 20 mln sztuk – pośredniczyła Agencja Rozwoju Przemysłu. Prywatnych dostawców było zaledwie sześciu, maseczki FFP2 sprzedało tylko trzech z nich. Wszyscy należą do +konsorcjum+ utworzonego przez Łukasza G. To instruktor narciarstwa z Zakopanego i bliski znajomy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz jego brata Marcina+" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Według gazety bezpośredni kontakt z rodziną ministra zapewnił Łukaszowi G. „szybką ścieżkę”, by sprzedać resortowi 110 tys. maseczek FFP2 i 20 tys. maseczek chirurgicznych. On i jego znajomi zrobili na tym interes życia.

"W Chinach zapłacili za maseczki niecałe 900 tys. zł. W Polsce sprzedali za prawie 5 mln. Za jedną maseczkę FFP2 dostali 41 zł, za maseczkę chirurgiczną 8 zł" - napisano. Poza tym „konsorcjum” Łukasza G. dostarczyło też resortowi 10 tys. maseczek z Ukrainy. Te kosztowały już po 51 zł.

Zdaniem gazety towar miał "lipne certyfikaty", choć to nie budziło zastrzeżenia. Pod koniec kwietnia CBA zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, na jakiej podstawie tak bardzo przepłacono za ten towar. W resorcie wybuchła panika. Łukasza G. wezwano, by dostarczył cenniki z przełomu marca i kwietnia.

"Nawet z cytowanego rejestru zakupów MZ wynika, że inne prywatne firmy miały znacznie niższe ceny. Np. dostawca 400 tys. maseczek chirurgicznych dostał od rządu 3 zł za sztukę" - czytamy.

Gazeta podaje, że przepłacone były nie tylko maseczki. "Założona przez żonę Łukasza G. spółka Kaja (powstała 30 marca 2020 r.) sprzedała resortowi 3,5 tys. przyłbic. Rząd zapłacił za nie 170 tys. zł. Kilka dni przed transakcją Kaja kupiła przyłbice od zakopiańskiej firmy Haber za 120 tys." - napisała "GW".

Zdaniem dziennika Haber (na co dzień handlujący oscypkami pod Gubałówką) też zarobił na przyłbicach. 3 tys. 500 szt. sprzedał rządowi w osobnej transzy. Też za 170 tys. zł.

"Skąd sprzęt jest u dostawcy, tego ministerstwo nie docieka. My wówczas kupowaliśmy od każdego, odpowiadaliśmy na każdą ofertę. Ważne, że dostawca miał sprzęt" – komentował cytowany w artykule rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (28)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Trolle z numerami znowu chcą udowodnić, że ziemia jest płaska. W PIS wali przede wszystkim ONET i chwała im za to. TVN z Hoffmanem lub Sokołowskim w roli ekspertów...? Gazeta już dawno pogubiła się w realiach. Nowogrodzka tak obrosła tłuszczem, że już chyba czas na nich. Szumowski cwaniaczek i gangsterka od Ziobry to Trolle z numerami znowu chcą udowodnić, że ziemia jest płaska. W PIS wali przede wszystkim ONET i chwała im za to. TVN z Hoffmanem lub Sokołowskim w roli ekspertów...? Gazeta już dawno pogubiła się w realiach. Nowogrodzka tak obrosła tłuszczem, że już chyba czas na nich. Szumowski cwaniaczek i gangsterka od Ziobry to pociągnie PIS do dna.
lipsk
Całe ministerstwo zdrowia do przewietrzenia . Mimo mojej początkowej sympatii do P Szumowskiego to widać dalszy ciąg NEPOTYZMU i PROTEKCJONIZMU. Oto dowód -ustawa o zawodzie lekarza niedawno przegłosowana w sejmie o DZIWO !!! PIS razem z PSL i Kukiz głosowali razem. A o co chodzi ? Każdy po studiach medycznych zdaje egzamin Całe ministerstwo zdrowia do przewietrzenia . Mimo mojej początkowej sympatii do P Szumowskiego to widać dalszy ciąg NEPOTYZMU i PROTEKCJONIZMU. Oto dowód -ustawa o zawodzie lekarza niedawno przegłosowana w sejmie o DZIWO !!! PIS razem z PSL i Kukiz głosowali razem. A o co chodzi ? Każdy po studiach medycznych zdaje egzamin lekarski a wynik z tego egzaminu otwiera drogę do rezydentury (specjalizacji). A tu w nowej ustawie co widzimy : To nie egzamin i wynik punktów z egzaminu będzie decydował o tym czy dostaniesz się na specjalizację tylko !!! list polecający od dobrego wujka, taty lub innego pryncypała. Np. dyrektora szpitala wybieranego z politycznego klucza. Chamstwo i obłuda na całego .I zapis taki się znalazł na prośbę MINISTRA ZDROWIA. Czas otworzyć szeroko na oczy i zobaczyć to zakłamanie a ciekaw jestem co Poseł Gowin o tym, tak walczący o dawniej równy dostęp do zawodów. . A jak głosował teraz?
wrocek65
Bankier.pl zrobił się filią Gazety Wybiórczej i tak jak oni dość dowolnie przyswaja fakty wybierając te które pasują im do z góry obranej tezy. Szkoda że z portalu ekonomicznego i biznesowego staje się szmatławcem jak rynsztokowy onet czy wp. Jeszcze trochę a zaczną zamieszczać informacje rodem z portali randkowych Bankier.pl zrobił się filią Gazety Wybiórczej i tak jak oni dość dowolnie przyswaja fakty wybierając te które pasują im do z góry obranej tezy. Szkoda że z portalu ekonomicznego i biznesowego staje się szmatławcem jak rynsztokowy onet czy wp. Jeszcze trochę a zaczną zamieszczać informacje rodem z portali randkowych dla bardzo aktywnych trolli rosyjskich i ich zaprzyjaźnionych rodzimych "totalnych" myślących inaczej. W wielu kwestiach piszą tak samo i widać że jest między nimi "jakaś chemia". Związek idealny na długie lata.
lucbart
A ty skąd czerpiesz informacje ?
Wygląda na to, że W Sieci, Gazeta Polska, niezalezna.pl, TV Republika u ciebie na co dzień ....
wrocek65 odpowiada lucbart
A Ty opierasz się tylko na przekazie z tvn24 i gw? Jeśli tak to jesteś typowym trollem bo w innym wypadku powinieneś znać opinię i oświadczenia drugiej strony. Niestety aby świadomie wybrać stronę trzeba znać opinię przeciwników. Ciężko czerpać informacje z mediów opozycyjnych bo ilość jadu, niedopowiedzeń, A Ty opierasz się tylko na przekazie z tvn24 i gw? Jeśli tak to jesteś typowym trollem bo w innym wypadku powinieneś znać opinię i oświadczenia drugiej strony. Niestety aby świadomie wybrać stronę trzeba znać opinię przeciwników. Ciężko czerpać informacje z mediów opozycyjnych bo ilość jadu, niedopowiedzeń, zakłamań itp. etc. jest przerażająca i bardzo często przeczy jakiejkolwiek logice. Komentarze "polityków" Parodii Obywatelskiej to dziecinada rodem z piaskownicy i jeszcze to ciągłe zmienianie zdania. Tak obserwuję ich działania i widzę ten absurd. Dzięki temu wszystkiemu wybieram świadomie. Polecam.
lucbart odpowiada wrocek65
Próbuję co jakiś czas włączyć TVP info - ale to przedsięwzięcie wymaga znacznie mocniejszej psychiki. Nie dam się namówić - przepraszam.. :-)
jacyna2017
Min Szumowski ma pecha bo robi dobrą robotę i zyskał na popularności, a jest nie z GW-nego obozu politycznego więc trzeba zniszczyć! W Polsce nikt nie wywozi zwłok po Covidzie do hangarów jak w pouczających nas krajach zachodu a wskażniki są bardzo dobre - sprawdź tutaj www.worldometers.info/coronavirus.
jes
pacynko2017, pecha to ma bo się wydało.
Reszta co piszesz to taka bzdura, że aż żal komentować. Gdyby pis był we Włoszech to pewnie do teraz by grzebali zmarłych.
jes
Uwielbiam pisowskich trolli. Są bezczelnie okradani a minister zarabia w kilka dni miliony a oni domagają się dla niego medali i pomnika, za dzielna walkę z wirusem. Za komuny chociaż nikt nie wiedział - teraz wiedzą wszyscy ale nadal będą głosować na złodziei.
I jeszcze wypominają zegarek za 10k a 200mln udają,
Uwielbiam pisowskich trolli. Są bezczelnie okradani a minister zarabia w kilka dni miliony a oni domagają się dla niego medali i pomnika, za dzielna walkę z wirusem. Za komuny chociaż nikt nie wiedział - teraz wiedzą wszyscy ale nadal będą głosować na złodziei.
I jeszcze wypominają zegarek za 10k a 200mln udają, że nie widzą - pińcset plus zaślepia.
Jak łatwo ludzi kupić. Kradnij bylebyś mi coś dał.
lelo1949
Puknij się w twą pustą bańkę

Powiązane: Kłopoty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki