Śledczy w podatkach szefa NIK

Wyspecjalizowana w kwestiach podatkowych i skarbowych prokuratura zbada wątpliwości dotyczące wynajmu kamienicy przez Mariana Banasia – podaje czwartkowa "Rzeczpospolita”.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Rz" pisze, że prokuratura Regionalna w Białymstoku, do której sejmowa Komisja Śledcza ds. VAT kierowała doniesienia o zaniedbaniach urzędników resortu finansów, zajmie się zawiadomieniem posłów opozycji o domniemanym zaniżaniu podatków przez Mariana Banasia – byłego wiceministra finansów i szefa KAS, a dziś prezesa NIK.

"Materiały zostały nam już przekazane z Warszawy. Postępowanie jest obecnie na etapie sprawdzającym" - potwierdził dziennikowi prokurator Paweł Sawoń, zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku. To tę jednostkę wskazała Prokuratura Krajowa.

"Przesłankami takiego rozstrzygnięcia były możliwości organizacyjne Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i bardzo duże obciążenie prokuratur warszawskich szeregiem poważnych postępowań przygotowawczych" - wyjaśnił "Rz" prokurator.

Przypomnijmy. Wg ustaleń "Rz" Arkadiusz B., szef Krajowej Szkoły Skarbowości oraz Krzysztof B., dyrektor Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier Ministerstwa Finansów, w czasie kiedy pracowali w resorcie, mieli kierować grupą przestępczą, która poprzez sieć spółek, zarejestrowanych m. in. w Czechach, fikcyjnie handlowała sztuczną biżuterią oraz tarcicą i w ciągu blisko czterech lat wyłudziła 5 mln zł VAT (zarzuty ma łącznie 15 osób).

Gazeta przypomniała, że Marian Banaś, obecny prezes NIK, zapewniał, że nie wiedział o przestępczej działalności Arkadiusza B., który w czasach pracy w resorcie finansów był jednym z najbliższych jego współpracowników. 

kmz/ pś/ nmk/ aj/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 infinum

5 mln, w 4 lata, do podziału na 15 osób, to wychodzi, że "szefostwo" ryzykowało kariery dla maks. 500-700 tys. rocznie - w dobrym biznesie, to są żadne pieniądze.

Żenujące jak marne są kadry polityczne wywodzące się z polskiego społeczeństwa. Dużo czasu, edukacji i samozaparcia trzeba, żeby ci z dołu drabiny społecznej, którzy pogdm idą do polityki prezentowali jakikolwiek sensowny poziom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 22 spedytor

Społeczeństwo ma juz wyrobione zdanie poprostu patologia i margines spoleczny na kierowniczych stanowiskach naszego kraju /MF, KAS NIK/

! Odpowiedz
4 28 marcin321

Strata czasu. Przecież wiadomo jaki będzie finał

! Odpowiedz
3 8 tomitomi

...?? zostanie ambasadorem w Chile ?

! Odpowiedz
1 3 marcin321 odpowiada tomitomi

San escobar :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil