REKLAMA

Afera szpiegowska w Norwegii. Premier wzywa ambasadora USA

2021-06-03 17:05
publikacja
2021-06-03 17:05
Afera szpiegowska w Norwegii. Premier wzywa ambasadora USA
Afera szpiegowska w Norwegii. Premier wzywa ambasadora USA
fot. NTB Scanpix/Vegard Wivestad Groett / / Reuters

Premier Norwegii Erna Solberg wezwała w czwartek ambasadora USA w Oslo do złożenia wyjaśnień w związku z aferą szpiegowską. Media ujawniły niedawno, że duński wywiad wojskowy umożliwił Amerykanom podsłuchiwanie czołowych polityków europejskich, w tym norweskich.

"Cieszę się, że Amerykanie zapewniają, że od 2014 roku zmienili swoją praktykę, jeśli chodzi o monitorowanie swoich sojuszników, i że będą współpracować z nami i innymi, aby wyjaśnić, co się wydarzyło" - powiedziała norweskiej agencji NTB premier Solberg.

W czwartek szefowa rządu Norwegii odbyła rozmowę z premier Danii Mette Frederiksen. "Powtórzyłam, że uważam, że szpiegowanie sojuszników i przyjaciół jest niedopuszczalne i nieuzasadnione" - powiedziała Solberg.

Do sprawy odniósł się również sekretarz generalny NATO i były premier Norwegii Jens Stoltenberg. "Państwa zaangażowane w tę sprawę są sojusznikami NATO, dlatego musimy +wyłożyć wszystkie karty na stół+, aby dowiedzieć się, co się stało" - podkreślił. Jak dodał, "Dania jest cenionym sojusznikiem i wnosi cenny wkład we współpracę NATO, dlatego jestem przekonany, że tak pozostanie".

W niedzielę duński nadawca radiowo-telewizyjny DR podał, że amerykański wywiad elektroniczny NSA w ramach współpracy ze służbami specjalnymi Danii otrzymał dostęp do duńskich połączeń internetowych. Dzięki temu Amerykanie mogli szpiegować kanclerz Niemiec Angelę Merkel, ówczesnego szefa niemieckiego MSZ, a obecnie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, a także ówczesnego lidera niemieckiej opozycji Peera Steinbruecka.

Podsłuchiwano także polityków szwedzkich oraz norweskich. Otrzymano dostęp do ich rozmów telefonicznych oraz wiadomości tekstowych. Według mediów informacje o podsłuchach pojawiły się w tajnym wewnętrznym śledztwie duńskich służb pod kryptonimem "Operacja Dunhammer", obejmującym kontrolę danych przekazywanych amerykańskim służbom w 2012 i 2014 roku. (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (8)

dodaj komentarz
itso_argumentum_ad_ignorantiam
USA to dno dobrze ze już się tak nie przyjaźnimy $
talmud
extra bonus - wzór do naśladowania

https://www.youtube.com/watch?v=qEURxA09pYA
talmud
lichwiarze ...szpiegować podsłuchiwać organizować przewroty instalować lokalnych kacyków eksplatowac ekonomie biednych krajów 800 baz dookoła globu etc etc......ciężko sobie wyobrazic ale oni tylko to robią dla "dobra całego świata" "całego wolnego świata"......ach ta nieposłuszną rosja te biedne lichwiarze ...szpiegować podsłuchiwać organizować przewroty instalować lokalnych kacyków eksplatowac ekonomie biednych krajów 800 baz dookoła globu etc etc......ciężko sobie wyobrazic ale oni tylko to robią dla "dobra całego świata" "całego wolnego świata"......ach ta nieposłuszną rosja te biedne chiny to ich wina.......LMAO
gdzie są trole gdzie jest oburzenie gdzie jest kręgosłup moralny ?? a propos już niedługo takie "wiadomości" będą ZAKAZANE
langdon25
Dudy nie podsłuchują bo nie ma nic do gadania - on jest od podpisywania .
infinum
zakazac szyfrowanych komunikatorow w Europie - to nie do pomyslenia, zeby obywatele Europy mieli prywatnosc rozmow! Amerykanie nas podsluchujo - ooo skandal! Jak oni mogo!

Pusty smiech ogarnia na taka hipokryzje wladz roznych krajow. Wladza ma wiedziec o nas wszystko, my o wladzy nic - po prostu LOL.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki