REKLAMA

Afera SKOK Wołomin. Kolejni zatrzymani

2020-06-02 10:20
publikacja
2020-06-02 10:20

Funkcjonariusze ABW zatrzymali dwie osoby należące do zorganizowanej grupy wyłudzającej kredyty i pożyczki ze SKOK Wołomin; wobec jednego z zatrzymanych sąd zastosował areszt – poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

fot. Krystian Maj / / FORUM

"Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województwa lubuskiego dwie osoby wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej kredyty i pożyczki ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie" – poinformował rzecznik we wtorek PAP.

Według służb mężczyźni zatrzymani 27 maja br. należeli do zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2008-2014 zajmowała się wyłudzeniami - na podstawione osoby - kredytów i pożyczek ze SKOK-u w Wołominie, działając w ten sposób na szkodę tej instytucji finansowej.

"W przestępczym procederze opierano się na poświadczających nieprawdę dokumentach. Ustanawiano hipoteki na nieruchomościach o znacznie zawyżonej wartości w celu zabezpieczenia pożyczek i kredytów. Przyjmowano na rachunek członkowski w SKOK Wołomin i rachunek prywatny środki pieniężne pochodzące z wyłudzonych pożyczek oraz kredytów i transferowano dalej na rachunek bankowy spółki, w której organach statutowych zasiadali zatrzymani. Działania te doprowadziły do dwukrotnego podniesienia kapitału zakładowego spółki o kwotę łącznie 2 mln zł" – opisał rzecznik mechanizm działania grupy. Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, wyłudzenia środków finansowych od instytucji finansowej oraz prania pieniędzy.

Jednego z podejrzanych sąd na wniosek prokuratora aresztował na trzy miesiące; wobec drugiego z podejrzanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym.

Śledztwo prowadzi Departament Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

autor: Jakub Borowski

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Ciekawe kiedy sami siebie aresztują za aferę skok. Trzeba niestety zmienić sejm żeby była sprawiedliwość
marianpazdzioch
Nakradli miliony, dostaną parę latek, a może i nawet tego nie da się im udowodnić z racji tych samych paragrafów, którym podlegają też politycy. Średnia wyjdzie jak prezesowska pensja w banku. Witamy w Polsce AD 2020.
jes
Czy Bierecki wyjechał nagle do Luksemburga?
jes
Typowe dla PiS'u. Masa komunikatów o aresztowaniach, zero komunikatów o wyrokach. PO cichu tylko wypłacane odszkodowania jak dla, niby rozbitej mafii vatowskiej.
chipek
Jakaś pomyłka! Weszli do pralni pieniędzy PiSuarowej partii i aresztowali jakiegoś PiSuara? Jutro interwencja tow. Kaczyńskiego i wszyscy będą na wolności dalej "prać" zrabowane z państwowych spółek dywidendy i zyski.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jacyna2017
Dobrze, że kogoś łapią! Pamiętam czasy rządów oPOzycji kiedy w Amber Gold i jakieś 'krzaczaste' linie lotnicze byli bezpośrednio zamieszani syn premiera i politycy, ale instytucje kontrolne były ślepe. Z mafii VAT i paliw też troche wyłapano - wcześniej było pełne zezwolenie na dojenie kraju!
lubsuburbs
Ciekawe dlaczego nie wspomniałeś o aferze GetBack, która kwotowo przebiła znacznie AmberGold i jest bardziej aktualną sprawą. Swoją drogą co miałeś na myśli pisząc 'zamieszani syn premiera'? W co był zamieszany syn premiera?
jacyna2017 odpowiada lubsuburbs
Ciekawe, że nie odniosłeś się do karuzel VAT i mafii paliwowej - przy nich i GetBack i Amber to małe myszki, a dojenie ciągnęło się latami. Getback powstał też za rządów PO, kiedy KNF nie reagowała na żaden przekręt. A 'syn premiera' - o Amber/ OLT i Michale Tusku jest nawet na wikipedii (uwaga - na niemieckiej Ciekawe, że nie odniosłeś się do karuzel VAT i mafii paliwowej - przy nich i GetBack i Amber to małe myszki, a dojenie ciągnęło się latami. Getback powstał też za rządów PO, kiedy KNF nie reagowała na żaden przekręt. A 'syn premiera' - o Amber/ OLT i Michale Tusku jest nawet na wikipedii (uwaga - na niemieckiej ale nie na polskiej wersji) - ciekawe?
krokus12
Nie słyszałem żeby zatrzymali Biereckiego prezesa SKOK

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki