REKLAMA

Aegon: Wynikom pomogła sprzedaż polis na rynku amerykańskim

2005-11-24 06:05
publikacja
2005-11-24 06:05
Polisy najlepiej sprzedają się w USA

Holenderska Grupa ING oraz firma ubezpieczeniowa Aegon poinformowały w listopadzie o bardzo dobrych wynikach za III kwartał br. Pomogły im w tym świetnie wyniki sprzedaży polis na rynku amerykańskim.

Zysk netto Grupy ING, mającej siedzibę w Amsterdamie, wzrósł o 21% do poziomu 1,88 mld euro. Zaś firmy Aegon z Hagi o 25% - do poziomu 643 mln euro. Wcześniej obie firmy przewidywały niższe zyski, podali analitycy agencji Bloomberg. ING zarobki z ubezpieczeń w USA potroiły się dzięki sprzedaży polis na życie. Firma, której rynek północnoamerykański dostarczył 27% zysków przed opodatkowaniem, również zarabiała na bankowości internetowej i ograniczeniu tzw. złych kredytów. Z kolei Aegon, który aż 2/3 swych zysków czerpie z obu Ameryk, sprzedał najwięcej planów ubezpieczeniowych na życie powiązanych z inwestycjami na giełdzie.

Obie firmy - zostały mocno wsparte przez doskonałe wyniki sprzedaży ubezpieczeń na życie na rynku USA - oświadczył Jan-Willem Nijkamp, szef grupy analitycznej Tielkemeijer & Partners w Rotterdamie. - Różnica polega na tym, że Aegon bardziej się skupił na dojrzałych rynkach, jak amerykański czy holenderski, a ING rozszerzał swą działalność agresywnie na rynkach wschodzących - dodał.

W efekcie kursy akcji ING skoczyły o 2,7% do 25,89 euro na giełdzie w Amsterdamie i wartość giełdowa grupy sięgnęła 57 mld euro. Zaś Aegon wzrosły o 2,1% do poziomu 13,27 euro, co w sumie oznacza przyrost od początku br. aż o 32%.

Za to akcje firmy Hannover Re, czwartego na świecie towarzystwa reasekuracyjnego spadły o 7,4%, po tym jak obniżono drugi raz już w tym roku przewidywania zysków z racji huraganów w USA. Brytyjska firma Royal & Sun Alliance Insurence Group odnotowała wzrost o 1,2% po uzyskaniu w III kwartale 133 mln funtów (319 mln dol.).

Dlatego Grupa ING ocenia „pozytywnie” przebieg operacji do końca roku, jak oświadczył jej szef Michel Tilmant. Dodał, że oszczędności związane z redukcją personelu w Holandii, Belgii i Luksemburgu wzrosną do 460 mln euro w nadchodzących latach. Tilmant jest zdania, że szczególnie dynamicznie będzie rozwijała się bankowość internetowa i fundusze emerytalne na najszybciej rosnących rynkach w Chinach i Indiach. Dlatego chociażby, że już obecnie obroty w ubezpieczeniach na życie podskoczyły w Azji o 50%, a zyski o 21% do 114 mln euro. W sumie przychody banku wzrosły o 5,5% do 18,1 mld euro w III kwartale. Zaś zyski z działalności bankowej o 45% do pułapu 901 mln euro, w czym szczególnie pomocna okazała się działalność poprzez telefon i internet banku ING Direct.

Zyski ING z działalności ubezpieczeniowej wzrosły o 5% do 977 mln euro w III kwartale. Firma uzyskała na swym największym holenderskim rynku skok zysku brutto o 35%. Zaś w Ameryce Północnej ING należy do czołowej piątki ubezpieczycieli na życie i funduszy emerytalnych i ma zamiar nadal działać w tym segmencie.

Zaś Aegon chce koncentrować się zdaniem jego prezesa Dona Sheparda na różnych planach emerytalnych powiązanych z grą na giełdzie. - W USA odnotowaliśmy szczególnie wzrost sprzedaży ubezpieczeń na życie dla różnych instytucji, jak i konkretnych planów dla klientów indywidualnych - dodał. Dlatego zarobki z rynku amerykańskiego, największego dla firmy, wzrosły o 44% do poziomu 638 mln euro w III kwartale. Zaś zysk na rynku holenderskim, drugim co do wielkości, skoczył o 2% do 261 mln euro, a w Wielkiej Brytanii spadł o 38% do poziomu 45 mln euro. Holenderska firma pilnie rozgląda się za innym obszarami rozwoju i niedawno kupiła Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Nationwide wchodząc na polski rynek, który traktuje jako przyczółek do ofensywy na Europę Środkowo-Wschodnią. Już w sierpniu zapowiedziała ofensywę w Chinach, gdzie zamierza rozwijać korporacyjne plany emerytalne. Innym celem, zdaniem prezesa Sheparda, jest drugi na świecie po USA rynek ubezpieczeń na życie- rynek japoński.

Adam Wolski

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki