REKLAMA

Admirał Nielson: Planujemy ustanowić w Bydgoszczy światowej klasy centrum gier wojennych

2018-06-26 15:25
publikacja
2018-06-26 15:25

Planujemy ustanowić w Bydgoszczy światowej klasy centrum gier wojennych - zapowiedział w zastępca naczelnego sojuszniczego dowódcy ds. transformacji admirał Manfred Nielson, który uczestniczył w Bydgoszczy w Ćwiczeniu Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX).

Celem dorocznych ćwiczeń CWIX, w których bierze udział tym razem około 1250 wojskowych z 32 państw, jest doskonalenie tzw. interoperacyjności, czyli współpracy jednostek wielonarodowych w działaniach bojowych. Testowane są m. in. zaawansowane technologie systemów dowodzenia i łączności, wypracowywane metody działań przed cyberatakami.

Organizatorem CWIX jest Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT) w Norfolk (Stany Zjednoczone) - jedno z dwóch strategicznych dowództw NATO - a wykonawcą podległe mu bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC). Tegoroczna edycja dwutygodniowych ćwiczeń CWIX odbywa się do 27 czerwca. Specjaliści przeprowadzą w Bydgoszczy łącznie ok. 4000 testów przy użyciu 275 systemów informatycznych i rozwiązań technicznych.

"Ćwiczenie CWIX jest największym dorocznym ćwiczeniem NATO poświęconym interoperacyjności, a także prawdziwym sukcesem połączonego dowództwa ds. transformacji. Zawsze odbywa się ono w Bydgoszczy. Jesteśmy bardzo wdzięczni państwu polskiemu za wielkie wsparcie, które zapewnia nie tylko samemu ćwiczeniu, ale całemu JFTC. Tutaj w Bydgoszczy planujemy ustanowić światowej klasy centrum eksperymentu, gier wojennych, innowacji i zatwierdzania planów, a wszystko to dodatkowo obok bieżących zadań, związanych ze szkoleniami przed wyjazdem na misje realizowanymi na rzecz NATO i sił partnerskich, na których skupia się obecnie JFTC" - podkreślił Nielson.

Jak dodał, tegoroczny CWIX odbywa się dwa tygodnie przed szczytem NATO w Brukseli, gdzie głowy państw spotkają się, żeby określić strategiczne priorytety sojuszu na kolejne dwa lata - w oparciu o zmieniające się, nieprzewidywalne środowisko bezpieczeństwa.

"Przede wszystkim uważam, że musimy się zatroszczyć o przyszłość. Niestety dotychczas nie stworzono takiego centrum, w którym można byłoby testować gry wojenne. W związku z tym zastanawiamy się nad tym, żeby zrobić to właśnie tutaj - w Bydgoszczy. To zapewni możliwość dalszego testowania różnorakich systemów" - wskazał admirał Nielson.

Reprezentujący na konferencji prasowej Sztab Generalny Wojska Polskiego gen. Andrzej Fałkowski dodał, że chodzi o rozszerzenie mandatu JFTC o tę aktywność, czyli przeprowadzanie gier wojennych.

"Każdy kraj NATO-wski posiada takie narodowe centrum, ale tutaj w Bydgoszczy jest miejsce, gdzie jest styk krajów nie tylko zrzeszonych w NATO, ale również partnerskich. Są takie potencjalne gry. Musimy to teraz tylko metodologicznie nieco inaczej ubrać. Wszystko, co się dzieje w Polsce, czyli w pobliżu potencjalnego zagrożenia, w pobliżu potencjalnego adwersarza ma magiczną siłę odstraszania" - ocenił Fałkowski.

JFTC ma siedzibę w Bydgoszczy i jest integralną częścią struktury dowódczej NATO. Centrum spełnia wyjątkową rolę skupiając się na połączonym szkoleniu na szczeblu taktycznym, organizowanym na miejscu i w innych lokalizacjach. JFTC planuje, opracowuje i prowadzi szkolenia szczebla taktycznego zgodnie z wytycznymi Naczelnego Sojuszniczego Dowództwa w Europie (SHAPE).

autor: Tomasz Więcławski

twi/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki