Administracja zarazem odchudza się i grubieje

Administracja zarazem odchudza się i grubiejeRada Ministrów wykonała w sierpniu jedną z delegacji tegorocznej ustawy budżetowej - mianowicie podjęła uchwałę w sprawie podziału rezerwy celowej, utworzonej na zwiększenie w 2000 r. wynagrodzeń i limitów zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych. Ustawa budżetowa ustaliła dla tej rezerwy następujące parametry: łączna kwota wynagrodzeń - 9,6 mln zł; limit zatrudnienia - 400 osób.

Z resortów, urzędów centralnych i urzędów wojewódzkich zgłoszono zapotrzebowanie na tegoroczny wzrost zatrudnienia o około 1800 osób. W związku z tym przy rozdysponowaniu rezerwy wzięte zostały pod uwagę następujące kryteria: wykorzystanie planu zatrudnienia w I kwartale; potrzeby wynikające z dostosowywania polskiego prawa do wymogów UE; realizacja nowych zadań ustawowych.

Według danych GUS, rok temu wreszcie zanotowaliśmy minimalny spadek zatrudnienia w administracji państwowej - zarówno centralnej (patrz wykres), jak terenowej. Czy to pozytywne zjawisko ma szansę zaistnieć także w roku 2000 - zależy od wykonania ustawy budżetowej. Ustaliła ona liczbę 637,5 tys. osób łącznie zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej. Ustawa na rok 1999 pierwotnie ustalała liczbę 691,0 tys., która po zmianach miała spaść do 667,3 tys. Jednak sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za rok 1999 wykazało tylko 612,9 tys. zatrudnionych.

Sierpniowa uchwała rządu obejmuje środki z rezerwy celowej w wysokości 8,28 mln zł, co umożliwi od dnia ich uruchomienia zatrudnienie 857 osób (czyli około 350 w przeliczeniu średniorocznym). A zatem przewidziano tu oszczędności tyleż minimalne, co pozorne - wszak budżet na rok 2001 będzie musiał zapewnić utrzymanie tych 857 (a nie 400!) osób, oczywiście niezależnie od wliczonych do przyszłorocznej rezerwy celowej. I tak w odczuciu społecznym rozrost administracji pozostanie jednym z najbardziej nagannych zjawisk, towarzyszących polskim przemianom.


Podpis pod wykres

Wątpliwe osiągnięcie: Gdyby tempo wzrostu gospodarczego Polski dorównało tempu wzrostu liczby urzędników, już dawno dogonilibyśmy Unię Europejską.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil