REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Administracja wybiera Windows łamiąc ustawę o zamówieniach publicznych

2007-06-14 08:19
publikacja
2007-06-14 08:19

62 miliony złotych – tyle wydał Zakład Ubezpieczeń Społecznych na oprogramowanie firmy Microsoft. Z produktów tej firmy korzysta większość instytucji publicznych w kraju, w tym wielkopolskie urzędy. Producenci wolnego oprogramowania (udostępnianego za darmo lub bardzo tanio) twierdzą, że nie są dopuszczani do przetargów.

Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, niedopuszczalne jest wskazanie producenta, o ile nie umożliwia się składania ofert równoważnych. Tymczasem w wielu przetargach podawana jest nazwa producenta. Urzędów nie zraża nawet to, że grozi za to kara do 3 tysięcy złotych.

Wymagający komputer

W dwóch przetargach ogłoszonych przez Instytut Pamięci Narodowej pod koniec kwietnia wyraźnie określa się, że w 600 komputerach stacjonarnych i 85 laptopach powinien znajdować się system operacyjny MS Windows Professional PL oraz pakiety biurowe. Łączny koszt zakupu urządzeń wynosi około miliona złotych. Ministerstwo Zdrowia zamówiło 90 komputerów i 10 laptopów, plus 100 sztuk Windowsa XP Pro OEM. Z kolei Państwowa Inspekcja Pracy ogłosiła przetarg na dostawę komputerów oraz 110 licencji systemu operacyjnego firmy Microsoft. Producenci oprogramowań konkurencyjnych wobec oferty Microsoftu uważają, że takie działania uniemożliwiają im udział w przetargach. – To ogranicza rozwój polskim firmom – uważa Krzysztof Kowalczyk z katedry Informatyki Gospodarczej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. – Wymusza też na nas wszystkich dostosowanie swojego systemu operacyjnego do tych w urzędach. Posiadacze Linuksa nie komunikują się elektronicznie z ZUS-em, bo działa on tylko w oparciu o system Windows. – Utrzymywanie przez ZUS ciągle doskonalonego i rozbudowywanego programu Płatnik w wersjach dla różnych systemów operacyjnych byłoby zbyt kosztowne – tłumaczy Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS. Dopiero 21 lipca na rynek wejdzie darmowa wersja Płatnika, stworzona przez polskich internautów, która będzie mogła działać pod darmowym systemem Linuks.

Do sprzedania

Wielkopolski Urząd Wojewódzki ogłosił pod koniec kwietnia przetarg na dostawę kilkuset komputerów. Mają być wyposażone system operacyjny MS Windows XP Professional PL. Aby startować w przetargu, trzeba mieć dostęp do systemu e-przetarg.pl, jaki jest stosowany w urzędzie. Dla firm oznacza to, że w aukcji internetowej wezmą udział, jeśli posiadają komputer PC z systemem Windows i przeglądarkę MS Internet Explorer. Dyrektor Ośrodka Informatyki przy WUW Artur Różański deklaruje, że jest zwolennikiem wolnego oprogramowania i stosuje je w komputerach urzędu, jeśli jest to tylko możliwe. A nawet sprzedaje. Na stronach internetowych WUW jest odnośnik do strony, gdzie w ramach umowy podpisanej między firmą Microsoft a Ministrem Nauki jednostki administracji publicznej mogą zakupić wybrane programy Microsoft. – Uważam, że nie ma konfliktu interesów między obsługiwaniem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego a sprzedażą oprogramowania konkretnej firmy – twierdzi Artur Różański.

Nie zgadza się

W Urzędzie Marszałkowskim używa się zarówno produktu Microsoftu, jak i wolnego oprogramowania. – Kiedyś zdecydowaliśmy się na wdrożenie Open Office, ale nie zdało egzaminu – wyjaśnia Artur Kośmider, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego. – Okazał się niekompatybilny z makrodefinicjami programu Excel. Mieliśmy problemy z otwieraniem nadsyłanych do nas w tym formacie plików. W poznańskim magistracie wszystkie komputery są wyposażone w system operacyjny Windows. Tymczasem specjaliści z branży informatycznej twierdzą, że wolne oprogramowanie pozwala zaoszczędzić koszty (chociażby zakupu licencji) i jest równie bezpieczne. – Coraz więcej państw Unii Europejskiej rozważa korzystanie z takiego oprogramowania – mówi Kowalczyk. – Rząd francuski zlecił przeprowadzenie badań nad zastosowaniem oprogramowania Open Source w administracji tego kraju. •

Głos Wielkopolski
Elżbieta Sobańska

Źródło:POLSKA Głos Wielkopolski
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki