Administracja Turczynowa: USA popierają przemiany na Ukrainie

Stany Zjednoczone wspierają przemiany na Ukrainie i gotowe są pomagać jej w reformach - oświadczyła administracja prezydencka w Kijowie po spotkaniu pełniącego obowiązki szefa państwa Ołeksandra Turczynowa z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.

Turczynow poinformował swego amerykańskiego rozmówcę, że Ukraińcy modernizują obecnie swój system zarządzania państwem i gotowi są stawić czoło agresywnym działaniom Rosji.

Planujemy etapami odnowić cały system instytucji państwowych i relacje między państwem a obywatelami - powiedział Turczynow w trakcie przeprowadzonych we wtorek rozmów z Bidenem.

Pełniący obowiązku prezydenta zapewnił, że naród ukraiński gotów jest bronić swego kraju przed wojskową agresją Federacji Rosyjskiej. Ukraina podejmuje działania przeciwko prorosyjskim separatystom, którzy okupują budynki instytucji państwowych i samorządowych we wschodnich obwodach, wywieszając na nich rosyjskie flagi i apelując do prezydenta Władimira Putina o wprowadzenie na Ukrainę rosyjskich wojsk.

Niestety, ani Rosja, ani jej oddziały terrorystyczne, które są obecne na Ukrainie, demonstracyjnie nie mają zamiaru wykonywać porozumienia z Genewy - podkreślił Turczynow.

W miniony czwartek w Genewie po wielogodzinnych rozmach z udziałem szefów dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji przyjęto ustalenia, które zakładają m.in. rozbrojenie nielegalnych grup oraz zwrot zajmowanych budynków ich prawowitym właścicielom. W przyjętym dokumencie zaapelowano, by wszystkie strony powstrzymały się od wszelkiej przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań.

W poniedziałek późnym wieczorem MSZ Ukrainy oświadczyło, że zamiast wspierać porozumienie z Genewy Rosja stosuje wciąż nowe sposoby destabilizacji sytuacji we wschodnich obwodach, a kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne nielegalne formacje zbrojne "kontynuują działania obliczone na usprawiedliwienie nowego etapu wojskowej agresji ze strony Rosji".

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

KSGAGRO 1,0600 15,2%
KBDOM 0,5650 8,7%
TXM 0,1010 7,7%
SILVAIR-REGS 9,0000 -19,3%
NANOGROUP 3,0000 -14,3%
REINHOLD 0,1300 -12,8%
Akcje: 116 wzrosło, 158 spadło, 88 bez zmian.
Wolumen: 37 954 838 akcji, obrót: 1 139 843 852 zł
Aktualizacja: 2019-07-18 17:04:53