Adamiak: Gdzie dwóch się bije, Europa korzysta

Eskalacja negocjacji handlowych na linii Stany Zjednoczone-Chiny może stać się elementem gry wyborczej w wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku. Europejczycy mogą wyciągnąć gospodarczy popcorn.

- Donald Trump będzie prowadził twardy kurs w stosunku do Pekinu. Będzie mu on zapewniał popularność w kraju, zwiększając jego szanse w wyborach o reelekcję. Z drugiej strony jest to z zbieżne z długoterminowym interesem strategicznym Stanów Zjednoczonych - mówi Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego.

Oznacza to, że Europa może zejść z amerykańskiego radaru, a cła na eksport branży motoryzacyjnej Starego Kontynentu nie zostaną na razie wprowadzone.

Nie wszędzie jednak oddech ulgi będzie słyszany z taką samą intensywnością. Napięcia na linii amerykańsko-chińskiej będą zwiększać ryzyko związane z walutami krajów wschodzących. A echa tego ryzyka mogą odbić się na sile złotego.

- Jesienią złoty może znaleźć się pod lekką presją. Mocna gospodarka trzymać go będzie jednak wokół poziomu 4,30 zł za euro - mówi Mariusz Adamiak.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil