Adamczyk: Via Carpatia jest ważna z punktu widzenia interesów gospodarczych kraju

Via Carpatia to niezmiernie ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia interesów gospodarczych naszego kraju - powiedział w poniedziałek w Nisku (Podkarpackie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister w poniedziałek wziął udział w uroczystości podpisania umów na budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S19 Lasy Janowskie - Nisko. Trasa ta będzie częścią Via Carpatia.

Adamczyk podkreślił, że szlak ten jest ważny również dla regionów wschodnich, przez które będzie przebiegał.

Via Carpatia to także wyczekiwany projekt przez Litwę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, a także zachodnie Bałkany, bo przecież one też aspirują poprzez odnogi komunikacyjne do włączenia się do tego szlaku. Dziś Via Carpatia to jest przedsięwzięcie, które jest budowane, jest realizowane - zaznaczył.

Minister przypomniał, że kilka dni temu projekt budowy Via Carpatia po raz pierwszy pojawił się w oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej, jako korytarz Via Carpatia. To sukces polskiego rządu. A nasi poprzednicy mówili, że to jest niemożliwe, to się nie uda, nie ma sensu o tym rozmawiać, bo to jest niemożliwe. Dzisiaj staje się to rzeczywistością dodał.

Odcinek S19 Lasy Janowskie - Nisko, na budowę którego podpisano w poniedziałek umowy został podzielony na trzy odcinki.

Odcinek Lasy Janowskie-Zdziary kosztował będzie ponad 236,3 mln zł. W przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Odcinek ten będzie miał ok. 9,3 km długości.

Natomiast odcinek Zdziary-Rudnik nad Sanem o długości ok. 9 km wybuduje firma Mosty-Łódź, wartość umowy to prawie 287 mln zł.

Trzeci odcinek S19 Rudnik nad Sanem-Nisko Południe o długości ok. 6 km kosztować ma ponad 196 mln zł i wybuduje go firma Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ son/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil