Adam Antoniak z Pekao: ilość pieniądza w gospodarce osiągnęła rekordową wartość

Ilość pieniądza w gospodarce osiągnęła rekordową wartość, przekraczającą 1,5 biliona złotych - zauważa w komentarzu do poniedziałkowych danych Narodowego Banku Polskiego ekonomista z Pekao SA Adam Antoniak.

(SXC)

"W sierpniu podaż pieniądza mierzona agregatem M3 wzrosła o 9,9 proc. rdr, tj. w takim samym tempie jak lipcu. Po raz pierwszy w historii wartość M3 przekroczyła 1,5 bln zł" - poinformował Antoniak w komentarzu.

Dodał, że w ujęciu transakcyjnym (po wyeliminowaniu zmian w wycenie) depozyty gospodarstw domowych wzrosły w sierpniu o 10,8 proc. rdr, a depozyty przedsiębiorstw o 6,5 proc. rdr wobec wzrostów o odpowiednio 10,7 proc. rdr i 8,1 proc. rdr w ubiegłym miesiącu. Kredyty dla gospodarstw domowych wzrosły w ujęciu transakcyjnym o 6,4 proc. rdr wobec wzrostu o 6,5 proc. rdr w lipcu, a kredyty dla firm o 4,8 proc. rdr po wzroście o 4,4 proc. rdr miesiąc wcześniej.

"Procesy monetarne pozostają względnie stabilne w ostatnich miesiącach. Podaż pieniądza rośnie w tempie zbliżonym do 10 proc. rdr. W ujęciu transakcyjnym kredyty dla gospodarstw domowych rosną w tempie 6,0-6,5 proc. rdr, a tempo wzrostu kredytów dla firm obniżyło się poniżej 5 proc. rdr. W dalszym ciągu w dwucyfrowym tempie rosną depozyty gospodarstw domowych" - zauważył ekonomista.

Zgodnie z poniedziałkowymi danymi NBP, agregat M3, obrazujący łączną podaż pieniądza, wyniósł 1 bln 500,5 mld zł i był o 9,6 mld zł wyższy niż na koniec lipca 2019 r.

Podaż pieniądza M3 obejmuje gotówkę w obiegu, depozyty bieżące, depozyty terminowe z terminem pierwotnym do 2 lat włącznie, depozyty z terminem wypowiedzenia do 3 miesięcy włącznie, operacje z przyrzeczeniem odkupu oraz dłużne papiery wartościowe z terminem pierwotnym do 2 lat włącznie. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 32 jes

Ilość rekordowa, wartość niekoniecznie patrząc na realną inflację.

! Odpowiedz
4 53 jasiek2017

Przedsiebiorcy prosza o dodatkowe podatki poniewaz sa zbyt bogaci.

! Odpowiedz
7 72 awenturyn1

Rząd szasta pieniedzmi na lewo i prawo. Pozostawi stopy w okolicy 1 a realna inflacja 10 %. W ten sposób spłaca swój dług naszymi pieniedzmi. Jakie to proste, a ludziska się dziwią , że za tą samą wypłatę mogą coraz mniej kupić.Nie ma ludzi na ulicach, nikt nie protestuje, po cichutku z uśmiechem na ustach...okradają nas. Jeśli wygra PIS albo PO albo SLD to myślicie ,że kiedy chleb będzie kosztował 10 zł?? Stawian na okolice wiosny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 47 karbinadel

Wszyscy się już przez wyczaili do wartości nominalnej, i do tego, że jest niemal niezmienna. A tymczasem siła nabywcza tej wartości jest coraz mniejsza, a jej spadek będzie coraz szybszy.

! Odpowiedz
7 34 bha

Wirtualnie jest niby OK gorzej w realu.

! Odpowiedz
13 78 lenaa

Czyli najprościej rzecz ujmując inflacja wynosi 10%.

! Odpowiedz
6 20 silvio_gesell

Tak, inflacja monetarna.

! Odpowiedz
19 23 marxs odpowiada silvio_gesell

znów bredzisz jaka inflacja monetarna jest tylko jedna inflacja która nazywa się po prostu INFLACJĄ nie istnieje cus takiego jak inflacja cpi czy jakaś tam bazowa
ps.cały czas PISzę na forum że realna inflacja w PISim (K)Raju to około 10 % artykuł powyżej tylko to potwierdza

! Odpowiedz
3 16 silvio_gesell odpowiada marxs

Masz rację, jednak zdecydowana większość ekonomistów, dziennikarzy, polityków i zwykłych ludzi przez słowo inflacja rozumie dynamikę wzrostu cen konsumenckich. Więc piszmy inflacja monetarna.

! Odpowiedz
4 3 jes odpowiada marxs

nie kłóć się z przyszłym "noblistom"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil