REKLAMA

Abonament RTV: maksymalnie 8 zł, odprowadzany od PIT-u i KRUS-u

2017-07-13 06:34
publikacja
2017-07-13 06:34

Resort kultury ma już gotowy projekt dotyczący nowej ustawy abonamentowej. Składka na radio i telewizję ma być powszechna, wynosić maksymalnie 8 zł i być odprowadzana od PIT-u i KRUS-u - poinformował PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

/ fot. manaemedia / YAY Foto

"Projekt dotyczący systemowych zmian poboru opłaty abonamentowej jest już gotowy. W ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, czy będzie on wymagał notyfikacji w Komisji Europejskiej" - powiedział Lewandowski.

Jak dodał, w najbliższym czasie resort kultury wdroży komunikat o pomocy publicznej dla mediów. "To taka specjalna procedura, która dotyczy finansowania mediów ze środków publicznych w UE, w której zobowiązujemy się do tego, co to jest misja publiczna i na co mają dokładnie iść pieniądze z abonamentu. Ten komunikat powinien być wdrożony w ciągu kilku tygodniu i powinien ułatwić nam rozmowy z Unią w odniesieniu do notyfikacji" - mówił wiceszef MKiDN.

Nawiązując do zawartych w projekcie propozycji zmian Lewandowski poinformował, że opłata abonamentowa będzie to pomiędzy 6 a 8 zł od osoby doliczane co miesiąc do składki PIT lub KRUS (w zależności od tego w jakiej formie rozlicza się dana osoba). "Składkę będzie odprowadzana co miesiąc podobnie jak to jest obecnie w przypadku składki zdrowotnej. Taki jest plan" - powiedział Lewandowski.

Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna wartość miesięcznej opłaty będzie znana dopiero, gdy podliczona zostanie liczba osób zwolnionych z uiszczania tej opłaty. "W ramach pomocy publicznej, a za taką Unia uważa abonament radiowo-telewizyjny, możemy udzielić wszystkim państwowym mediom wsparcia nieprzekraczającego 3 mld zł rocznie. W związku z tym musimy ustalić stawkę na takim poziomie, żeby suma wpłat nie przekroczyła tej wartości" - tłumaczył.

Jak dodał środki te będą odprowadzane do funduszu, którym tak jak obecnie będzie zarządzała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i to ona będzie w dalszym ciągu rozdzielać pieniądze z abonamentu pomiędzy publiczne radio i telewizję.

Zgodnie z założeniami resortu kultury nowe przepisy miałyby wejść w życie od stycznia 2019 r. Lewandowski zaznaczył, że do czasu wejścia w życie ustawy PIT-KRUS, miałaby obowiązywać tzw ustawa abonamentowa, nad którą obecnie pracuje Sejm.

Chodzi o projekt ustawy, którego głównym założeniem jest uszczelnienia systemu poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego poprzez włączenie dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Projekt zakłada też, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów, by ustalić obowiązek zarejestrowania przez nich odbiornika.

Zaproponowane zmiany przewidują też umorzenie postępowania egzekucyjnego wobec osób zalegających z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, które w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dopełnią swoich obowiązków, czyli dokonają rejestracji odbiornika (jeśli nie jest zarejestrowany) oraz uiszczą opłatę z góry za co najmniej 6 miesięcy. Ponadto wobec takich osób nie byłoby możliwe wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych dotyczących zaległości powstałych przed wejściem w życie ustawy. (PAP)

rbk/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
sel
UE pokaże im wała bo to nie jest misja publiczna tylko partyjna..
~Łącki
Odp. Banani_ de.
Napisz ile zarabiasz w niemczech.
Bylem w kednym z krajów europy gdzie nie jest to obowiązkowe.
~Łącki
Ok. A więc żegnaj PIS!!!!
Do następnych wyborów
~mario
A nierówny nie będą płacić bo nie płacą pit normalnie sprawiedliwie
~Szara
Jeśli nie mam TV to za co płacić w kraju przebywam kilka miesięcy
~qwerty
Za Klan, za Zlotopolskich, od 2002 r. Ciągle problemy z transmisjami MS I ME w piłce, mnóstwo powtórek.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pkc
nie mam odbirnika TV od 20 lat , placic nie bede
~Banani_de
W niemczech jest 17,5 euro na mc za osobe lub gospodarstwo domowe (te same nazwiska, pokrewienstwo). Jesli mieszkaja rozne osoby to kazdy z nich bedzie placic za siebie, chyba ze sie odwolaja (da rade zalatwic).
Bez wzgledu czy masz tv czy nie... oplata za sama mozliwosc odbioru. No ale fakt faktem publiczna tv maja lepsza (niestety
W niemczech jest 17,5 euro na mc za osobe lub gospodarstwo domowe (te same nazwiska, pokrewienstwo). Jesli mieszkaja rozne osoby to kazdy z nich bedzie placic za siebie, chyba ze sie odwolaja (da rade zalatwic).
Bez wzgledu czy masz tv czy nie... oplata za sama mozliwosc odbioru. No ale fakt faktem publiczna tv maja lepsza (niestety poprawna politycznie)

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki