REKLAMA
WAŻNE

Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer z "ekonomicznym Noblem"

2019-10-14 11:45
publikacja
2019-10-14 11:45

Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali nagrodzeni "ekonomicznym Noblem", czyli tegoroczną Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

/ Nagroda Nobla

"Tegoroczni laureaci wprowadzili nowe podejście, jeśli chodzi o uzyskanie wiarygodnych odpowiedzi dotyczących najlepszych sposobów walki z globalnym ubóstwem" - oświadczyła Akademia.

W werdykcie napisano m.in, że badania, prowadzone przez trójkę laureatów "znacząco zwiększyły nasze zdolności zwalczania biedy na świecie". Zaledwie w ciągu dwóch dekad ich bazujące na doświadczeniach podejście zmieniło ekonomię rozwoju, który to dział jest dziś polem intensywnej działalności badawczej - zaznaczyła Akademia.

Jak wskazano, nagrodzeni opracowali podejście pozwalające szeroki problem biedy podzielić na węższe zagadnienia, dotyczące np. zdrowia czy edukacji. Wykazali następnie eksperymentalnie, że zastosowanie odpowiednich narzędzi wobec tych węższych obszarów jest najbardziej efektywne.

Akademia przypomniała, że w połowie lat 90. Michael Kremer wraz ze współpracownikami wykazał efektywność takiego podejścia podczas doświadczeń nad zakresem interwencji, które najbardziej efektywnie poprawiają rezultaty nauczania w szkołach z zachodniej Kenii.

Abhijit Banerjee i Esther Duflo, również we współpracy z Kremerem, przeprowadzili szereg eksperymentów i badań w innych krajach. Np. w Indiach z efektów ich badań skorzystało ponad 5 mln dzieci w szkołach. W innych krajach znaczące efekty przyniosło zaproponowane przez nagrodzonych subsydiowanie w ramach systemu ochrony zdrowia badań profilaktycznych. Doświadczalne metody badawcze laureatów dziś zdominowały całą ekonomię rozwoju - podkreśliła Akademia. Jej zdaniem, metody opracowane przez laureatów mają "wielki potencjał" poprawy warunków życia licznych najgorzej sytuowanych populacji.

W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku.

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

W ubiegłym roku "ekonomicznym Noblem" uhonorowani zostali William Nordhaus i Paul Romer, których wyróżniono za badania, które  "znacząco pogłębiły zakres analizy ekonomicznej poprzez stworzenie modeli, które objaśniają, w jaki sposób gospodarka rynkowa wchodzi w interakcję z naturą i wiedzą".

MZ, KWS


Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mkx
Czyli efekty przyniosła lepsza edukacja i badania profilaktyczne - szkoda, że nasi decydenci na to nie wpadli jeszcze.
cowabunga
No jak to pan premier ex minister finansów nie dostał za "zlikwidowanie mafii vatowskich"?
Co za dziejowa niesprawiedliwość :-)
karbinadel
Podobno mafie vatowskie zlikwidował Pancerny Marian (ten urlopowicz, który ma kumpli z ferajny)
1osdg
Ekonomiczy Nobel raczej partii rządzącej nie grozi w rangingu doing business , w łatwości prowadzenia biznesu spadamy z 25 miejsca w 2016 na 33 w 2019 , jeszcze 2 lata i będziemy za Gwatemalą m.98 https://www.doingbusiness.org/en/rankings
arfeneusz
No, jak pracodawca zamiast rozwijać firmę szuka sposobów, by zapłacić jak najmniej, to sie nie dziwmy :)
jendreka
No i nie wysłuchała szanowna Akedemia pana premiera Morawieckiego z przekazu orędzia przedwyborczego, a wygłoszonego z okazji uznania przez Akademię naszej pisarki. Mimo tego, że im się to po prostu należy. Trzeba jeszcze sporo popracować Panie premierze, trzeba.
piotr_malkontent
Zacznijmy od tego, że nagroda z ekonomi nie jest nagrodą Nobla - Alfred Nobel nie uznawał ekonomii za naukę (raczej słusznie bo inaczej tak zwani naukowcy z tej dziedziny, wiedzieliby jak na rynku, zarabia się pieniądze a oni raczej wiedzą jak się je zabiera innym, z użyciem siły państwa...). Ta nagroda jest nagrodą Zacznijmy od tego, że nagroda z ekonomi nie jest nagrodą Nobla - Alfred Nobel nie uznawał ekonomii za naukę (raczej słusznie bo inaczej tak zwani naukowcy z tej dziedziny, wiedzieliby jak na rynku, zarabia się pieniądze a oni raczej wiedzą jak się je zabiera innym, z użyciem siły państwa...). Ta nagroda jest nagrodą polityczną - podobnie jak nagroda "pokojowa" (której nazwa pochodzi najprawdopodobniej od Pań pokojowych, które gdzieś tam w kuchni decydują o jej przyznaniu - być może jest trochę inaczej ale w końcu chodzi o poziom mędrców decydujących o tych nadaniach).
karbinadel
A Yaro Silverado? Niente?
sloneczkodzg
Nobla z ekonomi powinni dostać Vincent Rostowski za słynne słowa ,, Piniędzy na to nie ma i nie będzie " oraz szanowny Leszek Balcerowicz za ...całokształt .

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki