Abe: Podchodzę bardzo poważnie do wyniku wyborów w Tokio

Premier Shinzo Abe, lider rządzącej w Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej, która w niedzielę przegrała wybory do rady miasta w Tokio, oświadczył w poniedziałek rano, że "podchodzi bardzo poważnie do wyniku wyborów i postara się odzyskać zaufanie wyborców".

Jedną z przyczyn historycznej porażki PLD, która po niedzielnych wyborach może liczyć jedynie na 23 ze 127 miejsc w radzie miasta, były niedawne skandale z udziałem Abego, które położyły się cieniem na jego reputacji - pisze Reuters.

Chodzi o domniemane naciski wywierane przez premiera na rząd w kwestii ułatwień dla dwóch organizacji edukacyjnych: Moritomo Gakuen oraz Kake Gakuen. W pierwszym przypadku ingerencja Abego miała zapewnić niższą cenę ziemi pod nową podstawówkę, w drugim pomóc znajomemu w uzyskaniu koncesji na nowy wydział weterynarii.

To właśnie podejrzenia o korupcję przyczyniły się do słabego wyniku PLD (przd wyborami partia miała 57 miejsc w radzie) i zwycięstwa nowej partii "Tokijczycy Pierwsi" gubernator Yuriko Koike, która zdobyła 79 mandatów w radzie miasta.

Obserwatorzy japońskiej sceny politycznej wskazują, że premier Abe będzie musiał w najbliższym czasie dokonać rewizji gabinetu, a porażka w tokijskim wyborach wpłynie zapewne na liczbę wymienianych ministrów. (PAP)

mars/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil