ATM Grupa spodziewa się znaczącego wpływu pandemii na wyniki II kw.

2020-05-08 17:04
publikacja
2020-05-08 17:04
materiały dla mediów

ATM Grupa nie obawia się o wyniki pierwszego kwartału, ale w II kw. pandemia i wynikające z niej wstrzymanie zdjęć, będą miały istotny wpływ na finanse firmy - ocenia prezes Andrzej Muszyński.

"O ile o wyniki I kwartału 2020 roku nie musimy się martwić, to już na II kwartał obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa będzie miała znaczący wpływ. Jaka to będzie skala, trudno jeszcze powiedzieć, wszystko zależy od tego, czy produkcja po powrocie na plany będzie się toczyć bez zakłóceń" - powiedział PAP Biznes prezes.

"Sytuacja (płynnościowa - PAP) jest dobra. Spółka ma wystarczające zasoby, więc nawet gdyby przerwa spowodowana koronawirusem trwała dłużej, kontynuowanie naszej działalności nie jest zagrożone" - dodał.

W połowie marca, na skutek pandemii COVID-19, ATM Grupa wstrzymała zdjęcia do realizowanych produkcji. Jak informowała spółka, oznacza to, że większość zamówień telewizyjnych do ramówki wiosennej nie zostanie zrealizowana w całości. Dotyczy to zwłaszcza seriali emitowanych w trybie codziennym.

"Nasi kontrahenci w pełni rozumieją zaistniałą sytuację, w końcu dotyczy ona całego rynku. W większości przypadków są to wieloletnie kontakty i strony wiedzą, że zależą od siebie nawzajem" - powiedział prezes.

Od marca kurs ATM Grupy spadł o 8,3 proc., a licząc od początku roku giełdowa wycena spółki zmniejszyła się o ponad 18 proc.

Jak podaje firma, najbardziej dotkniętym aktualną sytuacją etapem produkcji jest okres zdjęciowy, który wymaga obecności obsady i ekipy, oraz korzystania z lokalizacji poza studiem, do których dostęp jest obecnie ograniczony. Firma skupia się w związku z tym na pracach koncepcyjnych. Jest m.in. w trakcie przygotowań do stworzenia nowej komedii romantycznej, zdjęcia planuje realizować latem.

Grupa jest w stałym kontakcie z nadawcami w kwestii powrotu do realizowanych produkcji - prezes podał, że prawdopodobnie programy live, takie jak „Taniec z Gwiazdami”, czy „Dance, Dance, Dance”, które realizowane są w studiach ATM Grupy, wrócą do ramówki, gdy tylko będzie to możliwe.

"Co do seriali – odcinki, które 'wypadły' na wiosnę zostaną zrealizowane i pokazane na jesienią, a do nich dokręcimy kolejne. Dzisiaj najmądrzejszą decyzją jest utrzymanie serialowych marek" - powiedział.

Dodał, że ze względu na powrót do rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy od 29 maja, kontrakt na transmisję meczów zostanie w całości zrealizowany.

Prezes podał, że ze względu na pandemię grupa ostrożniej podchodzi do inwestycji. Nie planuje zwolnień wśród pracowników zatrudnionych na stałe, a współpracownicy otrzymują zaliczki na poczet przyszłych wypłat.

"Poza tym nasze produkcje bazują głównie na kosztach zmiennych, co oznacza, że ekipy mają płacone za dzień zdjęciowy lub odcinek. Tak więc, jeśli nie ma produkcji, spółka nie ponosi kosztów" - powiedział.

W ramach rozwiązań pomocowych zaproponowanych przez rząd i instytucje państwowe, ATM Grupa złożyła wnioski o subwencje z PFR, a spółki zależne, które są na tzw. „postojowym”, wnioskowały o dofinansowanie miejsc pracy, korzystając z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Po zniesieniu stanu epidemii grupa planuje m.in. ozonowanie pomieszczeń, w których odbywają się zdjęcia, a na każdym planie ma znaleźć się ratownik medyczny.

"Staramy się redukować ilość scen realizowanych w lokacjach publicznych, czy rezygnować ze scen intymnych" - dodał prezes.

Jak wyjaśnił Muszyński, spółka traktuje pakiet prawie 31 proc. akcji notowanego na GPW producenta gier, BoomBitu, jako aktywo długoterminowe.

"Ta spółka dynamicznie się rozwija, osiąga coraz lepsze wyniki. Wierzymy w jej dalszy rozwój" - ocenił.

ATM Grupa jest największym niezależnym telewizyjnym i filmowym studiem produkcyjnym w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2004 roku. Wchodzi obecnie w skład indeksu sWIG80.

Łukasz Kucharski (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki