ARR będzie określać limity dopłat do mleka dla szkół

2010-04-06 15:43
publikacja
2010-04-06 15:43
06.04. Warszawa (PAP) - Agencja Rynku Rolnego będzie określała limit dopłat dla firm dostarczających mleko do szkół - reguluje projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych przyjęty we wtorek przez rząd.

Firma, zainteresowana otrzymaniem takiej dopłaty, powinna zgłosić wniosek do Agencji Rynku Rolnego z podaniem wielkości planowanych dostaw mleka do szkół i określić stawkę dopłaty. ARR zaś określi limity środków finansowych na ten cel dla poszczególnych dostawców. O wysokości dopłat z budżetu krajowego do tzw. szklanki mleka, decyduje co roku rząd.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, taki sposób planowania zapobiegnie niekorzystnym sytuacjom, gdy pod koniec roku kalendarzowego, mimo wyczerpania puli pieniędzy przewidzianych na dopłaty, ARR zmuszona była wypłacić je zgodnie ze złożonymi wnioskami.

Ponadto w projekcie znalazły się zmiany dotyczące systemu dopłat do produkcji mleka i mechanizmów interwencyjnych. Według projektu, zmieni się termin wydania przez ARR decyzji w sprawie przyznania kwot indywidualnych z krajowej rezerwy. Decyzje będą wydawane dopiero po wydaniu rozporządzenia dotyczącego ustalenia wysokości rezerwy krajowej. Obecnie, w przepisach nie ma określonego terminu, co zobowiązuje Agencję do wysłania odpowiedzi w ciągu miesiąca, bez względu na to, czy wysokość rezerwy została ustalona.

Krajowa rezerwa, która jest co roku rozdysponowana przez Agencję Rynku Rolnego między producentów mleka, powstaje z 5-proc. odpisów od ilości zbywanych kwot mlecznych oraz ze zwrotu kwot od rolników, którzy nie wykorzystali w poprzednim roku kwotowym co najmniej 70 proc. przyznanego im limitu produkcji mleka. Dodatkowy limit produkcji przyznawany jest rolnikom, którzy zwiększają sprzedaż mleka.

W inny sposób określana ma być wysokość kwot indywidualnych przyznawanych z rezerwy krajowej. Porównywana będzie wielkość sprzedaży mleka w roku kwotowym poprzedzającym rok (w okresie od kwietnia do marca następnego roku), w którym składa się wniosek, z wysokością kwoty indywidualnej będącej własnością producenta 31 marca w danym roku.

Projekt ustawy znosi przepisy dotyczące dopłat do: prywatnego przechowywania serów i odtłuszczonego mleka w proszku, przetwórstwa masła, masła skoncentrowanego i śmietanki, masła skoncentrowanego przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji oraz do zakupu masła przez organizacje nieuzyskujące dochodów z prowadzonej działalności. (PAP)

awy/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki