ARR: Elewarr nie będzie prywatyzowany

23.1.Warszawa (PAP) - Spółka Elewarr nie będzie sprywatyzowana, prowadzona jest jedynie restrukturyzacja, która ma obniżyć koszty jej funkcjonowania - poinformował w piątek podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik.

"Nie ma żadnego zamiaru prywatyzacji Elewarru. Takiego pomysłu nie przedstawił ani zarząd, ani rada nadzorcza spółki. Nie ma takiej koncepcji w Agencji Rynku Rolnego" - zapewnił Łukasik.

Prezes ARR wyjaśnił, że w 2008 roku Elewarr dokonał zmian organizacyjnych, które obniżyły koszty jej działalności. Z 11 oddziałów powstały 4 oddziały, co dało oszczędności w wysokości ponad 3 mln zł.

Ponadto kierownictwo spółki chcąc poprawić wyniki ekonomiczne zrezygnowało z produkcji w młynie w Nowogrodzie Bobrzańskim i w kaszarni w Mierkowie (obydwa zakłady z woj. lubuskiego). Zakłady te przyniosły w ubiegłym roku straty w wysokości 1,8 mln zł - wyjaśnił Łukasik.

Szef Agencji zaznaczył, że w 2008 r. spółka osiągnęła zysk na poziomie 3 mln zł. "Obniżenie zysku w końcu roku wynika z niskich poziomów cen zbóż" - tłumaczył. W 2007 r. zysk tej spółki wyniósł ponad 6,5 mln zł.

Prezes ARR zaznaczył, że w ostatnim roku obniżył się poziom wykorzystania magazynów ze względu na brak skupu zbóż na zapasy interwencyjne oraz z powodu zmniejszenia rezerw państwowych. Na koniec 2008 r. roku powierzchnia przechowalnicza spółki wykorzystywana była w 25 proc. Łącznie w magazynach Elewarru można składować 655 tys. ton zbóż.

Trzeba zastanowić się nad możliwością zmniejszenia liczby elewatorów - mówił szef Agencji. Wyjaśnił, że chodzi np. o przekazanie elewatorów spółkom pracowniczym lub ich wydzierżawienie. W tym zakresie brane są pod uwagę elewatory: w Wąbrzeźnie, Pieniężnie, Bartoszycach, Bielsku Podlaskim, Braniewie i magazyny w Radzyniu Chełmskim, Ornecie i Mierkowie. Magazyny te mają pojemność 240 tys. ton.

W wyniku restrukturyzacji wartość majątku Elewarru zmniejszyłaby się o 22,2 mln zł. Planowana jest też redukcja zatrudniania o 100 osób, co dałoby oszczędności miesięczne rzędu 1 mln zł.

"Tak złej sytuacji w spółce nie było nigdy" - stwierdził Wojciech Mojzesowicz (PiS). Jego zdaniem, zarząd Elewarru pokazując złą kondycję firmy, chce doprowadzić do jej sprzedaży "za złotówkę". Zarzucił, że spółka wyzbyła się państwowych rezerw zbóż i dlatego ponosi straty.

Łukasik zauważył, że o wysokości rezerw państwowych nie decyduje ARR. Jest to w gestii Agencji Rezerw Materiałowych, która podlega Ministerstwu Gospodarki.

Elewarr utworzony w 1992 roku jest w 100 proc. spółką należącą do Agencji Rynku Rolnego. Elewarr jest zaś 100-proc. właścicielem spółki Towarowy Dom Maklerski Arrtrans SA w Łodzi oraz Zamojskich Zakładów Zbożowych. Ponadto ma ona udziały w elewatorze w Koronowie i w Sieradzu. (PAP)

awy/ krf/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Pani Nikt

Lepiej niech się wezmą za dyrektorów,a szczególnie tego tyrana z Malborka,ktory nie szanuje ludzi,slyszalam od chlpakow z pracy ze ma swoja klike,paru przydupasow i sie nimi wysluguje,a oni mszcza sie na pracownikach.to ma byc dyrektor,nie interesuja go ludzkie sprawy,tylko to jego zboze,zreszta zatrudnil pol rodziny,synowa dopuscila sie defraudacji,a on i tak jej nie zwolnil.A jak TRAKTUJE LUDZI,WIELKI PAN,WSZYSTKO WIEDZACY,a tak w rzeczywistosci to nic nie potrafi i sloma z butow mu wychodzi.prostak!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Pan D.

Macie rację Państwo,to musi się skończyc,ja pracuję w elewatorze w Bartoszycach,ale powiem jaką funkcję pełnie i moim głównym przełożonym jest Pan dyrektor Benedykt Ł.,niby z pozru fajny facet,miły,rodzinny,ale tak naprawdę to jego czas chyba już się skończył,jego decyzję,postanowienia itd. , itp. poprostu wykancza Nas swoimi nie przemyślanymi decyzjami,a najgorzsze jest to ,że winę zwali na Nas,że to My(Ja) żle robimy...strasznie kieruję tymi oddziałami...wiem tylko,że ludzie strasznie się skarżą,a szczególnie w Malborku gdzie urzęduje,a najbardziej dają się pracownikom fizycznym jego podwładni,którzy mszczą się na naprawdę dobrych chłopakach którzy odwalają kupę roboty,która w wielu przypadkach jest beznadziejna,chodzi mi o wydawane przez przełożonych polecenia...tylko im wspólczuję i myśle,że co niektórzy Panowie( KIEROWNICY,MAGAZYNIERZY) DOSTANĄ ZA SWOJE I SKOŃCZY SIĘ ICH SAMOWOLA WYDANA IM PRZEZ PANA B. Dyrektora z Malborka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~madziunia

SWIETA RACJA !!! ZA ŁBY WSZYSTKICH WYRZUCIC NA TACZKACH !!!

! Odpowiedz
0 0 ~KOT

PSL = NEPOTYZM
Podpowiem tylko Panu Śmietanko, że dla oszczędności w spółce Elewarr niech zwolni w pierwszej kolejności wszystkich tych, których zatrudnił po objęciu władzy - kilkanaście osób a pieniądze ogromne ... ZA NIC. a jak "warszawka" urosła w zatrudnienie!!! Czy nad tym może ktoś zapanować ? ?? Gdzie jest uczciwość PLATFORMO???

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil