REKLAMA

ARP: Międzynarodowy rynek węgla gorączkowo szuka alternatyw dla węgla z Rosji

2022-08-09 14:16
publikacja
2022-08-09 14:16
ARP: Międzynarodowy rynek węgla gorączkowo szuka alternatyw dla węgla z Rosji
ARP: Międzynarodowy rynek węgla gorączkowo szuka alternatyw dla węgla z Rosji
fot. LETOPISEC / / Shutterstock

Międzynarodowy rynek węgla gorączkowo szuka alternatyw dla węgla z Rosji - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

"Sytuacja związana z nałożeniem embarga na dostawy surowca rosyjskiego do Europy, które zacznie obowiązywać od 10 sierpnia nadal przekłada się na zmianę dotychczasowych strumieni handlu spotowego na międzynarodowym rynku węgla" - napisano.

ARP pisze, że o ile do tej pory, węgiel z krajów takich jak RPA, Australia i Indonezja był naturalnym odpowiednikiem dla europejskiej energetyki w sytuacjach konieczności zaspokojenia pewnej części popytu, to w świetle zagrażającego Europie kryzysu energetycznego pojawiają się takie alternatywy jak Tanzania, Kazachstan czy Nigeria.

"Chociaż węgiel pochodzący z ww. krajów już od dawna jest w obrocie handlowym, to jego eksport i stosowanie na szerszą skalę, musi zostać bardziej rozpoznane ze względu na różnice w jakości czy wielkości możliwych wolumenów przeznaczonych na eksport. Jak podają źródła, zarezerwowano już ładunki z Tanzanii i Kazachstanu, ponieważ jakość węgla jest lepsza aniżeli z innych źródeł. Natomiast ewentualne dostawy z Nigerii są obecnie analizowane" - pisze ARP.

Według ARP, uwzględniając specyfikację instalacji europejskich, najlepszą alternatywą jest surowiec o parametrach 5 700 kcal/kg NAR lub wyższych z zawartością siarki na poziomie 0,8 proc. i substancji lotnych na poziomie 20-24 proc. Węgiel pochodzący z ww. krajów spełnia te wymogi. Jak podają źródła tanzański węgiel ma jakość opowiadająca jakości surowca NAR 6000 kcal/kg, ale ze względu na ograniczenia w portach jego eksport może być utrudniony.

Z kolei węgiel z Kazachstanu nie jest objęty sankcjami, ale jest nieco gorszej jakości niż z RPA. Dotychczas importowany surowiec z Rosji, spełniał kryteria instalacji w Europie w stu procentach w przeciwieństwie do surowca z USA, RPA czy Indonezji, który jest ograniczony pod względem dostępności czy wymaganych parametrów jakościowych. Ponadto są one znacznie droższe w stosunku do surowców z ww. alternatywnych kierunków.

"Biorąc pod uwagę, że globalna podaż surowca wysokogatunkowego tzn. o parametrach NAR 6 000 kcal/kg jest bardzo ograniczona, to dodatkowa przewaga cenowa surowca z Kazachstanu czy Tanzanii, wzmaga zainteresowanie europejskich nabywców tymi gatunkami" - napisano.

ARP pisze, że sytuacja w europejskiej części międzynarodowego rynku węgla staje się coraz bardziej napięta.

"Zmniejszenie przepływów przez gazociąg Nordstream 1 w lipcu oraz słaba produkcja energii z wiatru w Niemczech, spowodowała, że średni dzienny indeks CIF ARA w ostatnich trzech dniach lipca wyniósł 407,05$/t, jednocześnie osiągając rekordową przewagę w stosunku do indeksu RB w RPA. Ponadto paniczne wręcz próby zamknięcia konkretnych wolumenów przed planowanym embargiem na rosyjski węgiel, przekładały się na znaczący wzrost popytu, który z kolei doprowadził do historycznie wysokich poziomów zapasów w hubie przeładunkowym ARA" - napisano. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jaszczura
dużo zaniepokojonego Petersburga w komantarzach
zoomek
Nawet Leningradu!
Buziczki!
jaszczura
minusy potwierdziły tylko to co ja wiem, wy rozumiecie, a moderacja ma w...
mohel
czyli teraz będziemy kupować rosyjski węgiel przez pośrednika z Kazachstanu … paradnie
tom979
Czy wam się to podoba czy nie to o Rosyjskie surowce opierała się cała gospodarka Europy. Węgiel można gdzieś kupić ale dużo wyższej cenie, co dla gospodarki jest rujnujące. Gaz też można sprowadzić ale nie ukrywajmy, że przesyłany rurą z Rosji jest dużo tańszy jak ten wożony statkami. Tą zimę może jeszcze jakoś przetrwamy bo są Czy wam się to podoba czy nie to o Rosyjskie surowce opierała się cała gospodarka Europy. Węgiel można gdzieś kupić ale dużo wyższej cenie, co dla gospodarki jest rujnujące. Gaz też można sprowadzić ale nie ukrywajmy, że przesyłany rurą z Rosji jest dużo tańszy jak ten wożony statkami. Tą zimę może jeszcze jakoś przetrwamy bo są jakieś zapasy. Ale nadchodzi gospodarcza katastrofa. Będzie głód i chłód. Rozleniwione społeczeństwa Europy dostaną kopa w tyłek.
vskritsk
Stłumione przez lata ceny surowców w połączeniu z drukowaniem kasy spowodowały że ruskie powiedziały dość. Wystarczy popatrzeć na ceny kruszców. Płatność w rublach jest tu ważną linią konfrontacji.
pippin
Kupia rosyjski przez posrednika - tak jak reszta asów.
jarunia
Będziem kopać pod Chełmem, tam jest wungiel jak twierdzą różdz-każe (Chełm strefą wolną od UE)
zoomek
Kto to ten międzynarodowy rynek?
Na UE i USA świat się nie kończy.
Poza tym zawsze można kupić ruski od rabina - odputiniony, ukoszerniony. Drożej ale koszer!

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki