ARMiR: nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo ruszy 21 listopada

Nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 20 grudnia br. Program umożliwia rolnikowi sprzedaż żywności wyprodukowanej i przetworzonej we własnym gospodarstwie bezpośrednio konsumentowi - poinformowała w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

(fot. Pixabay / Pexels)

Agencja podkreśla, że rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego, w ramach wsparcia na tzw. małe przetwórstwo, nie muszą mieć wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jak informuje ARiMR, wsparcie jest przyznawane w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota pomocy to 100 tys. zł.

Wsparcie można otrzymać, m.in. na zakup maszyn, urządzeń i wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych czy budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej.

Rolnicy w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą zajmować się przetwarzaniem i sprzedażą m.in. przetworów z owoców i warzyw, takich jak np. soki, dżemy, kiszonki, marynaty, koncentraty. Mogą też przygotowywać i sprzedawać przetwory zbożowe: mąki, kasze, płatki, otręby. Mogą również wytwarzać i sprzedawać oleje, wędliny i produkty mleczne.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne