REKLAMA

AHK Polska nagrodziła start-up zajmujący się recyklingiem śmigieł z wiatraków

2021-10-13 15:40
publikacja
2021-10-13 15:40
AHK Polska nagrodziła start-up zajmujący się recyklingiem śmigieł z wiatraków
AHK Polska nagrodziła start-up zajmujący się recyklingiem śmigieł z wiatraków
fot. Benoit Tessier / / Reuters

Tegorocznym laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej jest start-up zajmujący się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych z wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych - poinformowała w środę Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska).

W informacji poinformowano, że zwycięska firma Anmet ze Szprotawy przy granicy polsko-niemieckiej zajmuje się odzyskiwaniem metali i materiałów kompozytowych, w szczególności wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych po demontażu, które do tej pory trudno było poddać recyklingowi.

"Anmet opracował technologię odzyskiwania włókien węglowych ze śmigieł turbin wiatrowych i pracuje nad nowymi materiałami i produktami wykonanymi z kompozytów pochodzących z recyklingu" - napisała Izba. Dodała, że wspólnie z niemieckim partnerem, firma uruchomiła projekt ponownego wykorzystania i recyklingu rynkowego śmigieł turbin wiatrowych, z których wykonywane są designerskie meble.

Polskie przedsiębiorstwo odebrało nagrodę 12 października 2021 r. podczas uroczystej gali zorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową w Warszawie.

„Niemcy są dzisiaj naszym największym i jednym z najważniejszych partnerów handlowych. Z drugiej strony cieszy mnie również to, że coraz więcej polskich inwestorów działa na rynku niemieckim. Swoje siedziby ma tam już ponad 1800 naszych firm. To również dowód na to, że obchodząca w tym roku 25-lecie swojej działalności, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa znakomicie spełnia swoją rolę promotora współpracy gospodarczej między oboma krajami" - powiedział cytowany w informacji wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

"Recykling wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych jest mało zauważanym wyzwaniem transformacji energetycznej. Anmet jest przykładem tego, jak innowacyjna współpraca polsko-niemiecka i nowatorskie myślenie mogą zaoferować nowe odpowiedzi na palące pytania" - podkreślił cytowany w informacji prasowej prezes AHK Polska Markus Baltzer.

Polsko-Niemiecka Nagroda Gospodarcza przyznawana jest corocznie przez AHK; nagradza szczególne innowacje, sukcesy lub impulsy w polsko-niemieckim życiu gospodarczym. W tym roku zgłosiło się 31 firm, a pięć z nich zostało finalistami Gali AHK, ocenianymi na żywo przez jury i publiczność. (PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Francuzi opracowali nowatorską metodę zakopywania łopat turbin wiatrowych na polach, dwa metry pod ziemią (to niestety nie jest żart)... Niemcy gotowi dać wszystkie nagrody byle przerabiać i zakopywać je u nas w Polsce bo za chwilę będzie tego badziewia pełno. Jeżeli chodzi o rozpuszczanie żywic to jest to tak toksyczny Francuzi opracowali nowatorską metodę zakopywania łopat turbin wiatrowych na polach, dwa metry pod ziemią (to niestety nie jest żart)... Niemcy gotowi dać wszystkie nagrody byle przerabiać i zakopywać je u nas w Polsce bo za chwilę będzie tego badziewia pełno. Jeżeli chodzi o rozpuszczanie żywic to jest to tak toksyczny proces, że na razie nie robi się tego nigdzie na świecie (będziemy pionierami?). No i na koniec, śmigła turbin jak na razie wykonane są w 90% z włókien szklanych bo import węglowych z Chin nadal jest dosyć drogi (no a raczej taniej nie będzie...). No to za chwilę każdy będzie musiał wziąć do siebie sporo takich designerskich mebelków made in Germany (a na koniec każdy zakopie je w swoim ogródku).

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki