REKLAMA

AGROunia wystartowała z kampanią "Jesteśmy u siebie"

2022-08-27 15:04
publikacja
2022-08-27 15:04

Rozwój bezpieczeństwa żywnościowego i krajowej produkcji, obrona ziemi i drobnego handlu oraz wsparcie młodych Polaków i rodzin - to niektóre postulaty sformułowane przez lidera AGROunii Michała Kołodziejczaka, który w sobotę zainaugurował w Łodzi kampanię "Jesteśmy u siebie".

AGROunia wystartowała z kampanią "Jesteśmy u siebie"
AGROunia wystartowała z kampanią "Jesteśmy u siebie"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

"Przed nami długa droga, którą rozpoczynamy w Łodzi. Ktoś powiedział - Kołodziejczak, mało konkretów! Ale wiecie dlaczego? Bo ja dzisiaj jadę w Polskę, słuchać ludzi. Rozmawiać z nimi - na ulicach, bazarach, w domach, na spotkaniach - a nie za nich decydować - mówił Kołodziejczak na spotkaniu z sympatykami AGROunii w Teatrze Nowym w Łodzi.

Jak zaznaczył, jest ono pierwszym z cyklu, który będzie kontynuowany przynajmniej do 17 września. W tym czasie w ramach kampanii "Jesteśmy u siebie" lider AGROunii ma zamiar "przemierzyć cały kraj" specjalnym autobusem. Jego sztab zaplanował dziesiątki spotkań w miastach i miasteczkach, podczas których rozdawane będą AGROgazety oraz agrounijny sok "wyciskany z owoców, a nie z rolnika".

Mimo że Kołodziejczak odżegnywał się od przedstawiania na obecnym etapie swojego programu, sformułował kilka punktów, które będą wyznaczać jego cel i których - jak zadeklarował - jego zwolennicy mają "trzymać się do samego końca".

"Stawiamy na młodych, a więc poseł po osiągnięciu 65 lat idzie na emeryturę. Niektórzy mówią, ze trzeba będzie zmienić Konstytucję, aby to zrobić. No to ją zmienimy, bo i tak jest martwa, nieprzestrzegana i nieszanowana, więc musimy ją dostosować od naszych czasów i potrzeb i nie możemy się tego bać. Bez zmian nic nie zmienimy" - podkreślił.

Wśród wymienionych punktów znalazła się ekologia, obrona ziemi - nie tylko w sensie ochrony granic przed wrogiem, ale także rozumiana jako obrona zielmi w rękach rolników przed korporacjami, a także odpowiedzialność polityków za podejmowane decyzje i decentralizacja - nie tylko przemysłu, ale władzy.

"Nie można pozwolić na to, aby od jednego stratega, obojętnie skąd on jest, zależały wszystkie decyzje - gminne, powiatowe, wojewódzkie - bo ktoś tak w Warszawie chce. (...) Mamy oligarchie partyjne - monopolistyczny Orlen, Azoty, monopolistów, którzy przyszyli z zagranicy i od nas kupują, budują korporacje - im nie można zostawić większości rynku, bo później dzieje się to, co teraz dzieje się w kraju. Ten kraj staje się nie nasz, bo jest scentralizowany" - wyjaśnił lider AGROunii.

Kołodziejczak chce wspierać budowę bezpieczeństwa żywnościowego na wielu etapach - od gospodarstw po handel, dystrybucje i powiązanie ceny początkowej z ceną na półce w sklepowej. Z tym postulatem wiążą się inne - rozwijanie krajowej produkcji oraz drobnego handlu. "To polska żywność, polskie produkty, polskie pomysły są gwarantem tego, że w Polsce może być taniej" - dodał.

Z kolei wsparciem dla rodzin powinny być mieszkania dla młodych, bo - jak przypomniał lider AGROunii - 50 proc. młodych rodzin mieszka w Polsce z rodzicami. Jego zdaniem, przyrost naturalny w kraju jest zbyt niski nie dlatego, że 500 plus to za mało, ale dlatego, że nie ma "jak i gdzie żyć", nie ma żłobków, szkół, odpowiedniego dostępu do lekarzy - zwłaszcza poza dużymi ośrodkami miejskimi.

"Polska będzie silna w Europie i będą się z nią liczyli tylko wtedy, kiedy tu będzie jedność, kiedy my też będziemy ustalili, jak ta Europa ma wyglądać. I co, ktoś wam powie, że wy tego nie potraficie zrobić? Wielu z was potrafiło zbudować domy, miejsca pracy, zatrudniać ludzi, a oni powiedzą, że nie nadajecie sie do rysowania przyszłości Polski? To wy ja rysujecie codzienną pracą, płacicie podatki, utrzymujecie ten kraj, a nie polityk, który żyje z waszej pracy. Politycy was każdego dnia okradają, bo kradzież jest wtedy, gdy pracownik nie wykonuje pracy, za która mu się płaci" - mówił do uczestników spotkania Kołodziejczak.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jaroslaw_kaczynski
Proszę Państwa, proszę nie wierzyć farbowanym lisom za którymi stoją określone służby.

Tylko nasza partia realizuje od początku swojego istnienia główne wartości które ma w nazwie, mianowicie prawo i sprawiedliwość. Proszę nie ulegać emocjom i kierować się faktami. To pomoże Państwu podjąć właściwą decyzję przy urnach wyborczych
Proszę Państwa, proszę nie wierzyć farbowanym lisom za którymi stoją określone służby.

Tylko nasza partia realizuje od początku swojego istnienia główne wartości które ma w nazwie, mianowicie prawo i sprawiedliwość. Proszę nie ulegać emocjom i kierować się faktami. To pomoże Państwu podjąć właściwą decyzję przy urnach wyborczych przy najbliższej okazji.
marok
Następny bez programu.
Najpierw robił rozróby, a teraz będzie jeździć i pytać się ludzi dlaczego robił rozróby.
Żaden normalny rolnik na niego nie zagłosuje,
300_pala
To PiS ma jakiś program oprócz Polska w ruinie ??
grucha_123
W zyciu bym nie poparl tego pana, ale kazdy glos wiejskiego elektoratu odebrany pisowy wart jest tego cyrku.
ehud
Jesteśmy u siebie? Łódź to żydowski sztetl już od czasów "Ziemi Obiecanej" :)
300_pala
Umiesz czytać …. O zgrozo
szprotkafinansjery
Łódź pasuje jako mało które "miasto" do takiego buraka :)
keaman
Ludzi przyzwyczaili się do centralizacji i to nie tylko w Polsce. Centralizacja jest fajna jak wszystko idzie gładko, jak przestaje, to cały ciężar biorą struktury zdecentralizowane.

Choć są Państwa jak Niemcy gdzie miasta mają sporą autonomie i własne prawo, ludzie tam żyjący będę mieli lepiej.
samsza
Beata słuchała ludzi, ale Mateo lepszy, ten nie słucha. Wstańcie z kolan chłopi!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki