ABW zatrzymała trzy osoby wyłudzające VAT z handlu wodą smakową

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudzała VAT z handlu wodą smakową - dowiedziała się PAP. Grupa miała wyłudzić 1,5 mln zł zwrotu VAT i nie zapłaciła takiej samej kwoty podatków.

(fot. gemenacom / YAY Foto)

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze ze śląskiej delegatury ABW w ostatnią sobotę i wtorek (25 i 28 maja) na terenie województw: śląskiego i dolnośląskiego.

Przypomniał, że to kolejne zatrzymania w tej grupie - w lutym ABW zatrzymała trzy inne osoby podejrzewane o nieodprowadzenie ponad 70 mln zł podatku VAT od wewnątrzwspólnotowych transakcji wodą, granulatami i artykułami spożywczymi.

Żaryn wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zatrzymani przez ABW korzystali z firm - słupów, które wystawiały fałszywe faktury. Zatrzymanym, którzy trafili do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Katowicach zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy i oszustwa skarbowe. Za takie przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

Sąd na wniosek prokuratorów zgodził się na areszt wobec jednego z zatrzymanych - podał rzecznik. Prokuratura wobec dwu pozostałych zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze - dodał.

Żaryn powiedział, że śledztwo rozwija się i niewykluczone są kolejne zatrzymania. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mrr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 antek10

Niestety ale powiem : "Brawo PIS"

! Odpowiedz
0 20 karbinadel

A mnie najbardziej dziwi, że ktoś w ogóle produkuje coś, co się nazywa "wodą smakową". A jeszcze bardziej, że ktoś to kupuje (i prawdopodobnie pije).

! Odpowiedz
1 0 knl111

A co to ma za związek z oszustwem polegającym na przerzucaniu lewych faktur przez granicę? Przecież tu nawet nikt na oczy nie widział tej wody.

! Odpowiedz
18 14 marxs

to straszne że ci straszni przestępcy wyłudzili aż 1,5 mln zł z VAT (przecież to roczna pensja dziewcząt Pana Glapcia Kamilki i Martynki) ABW musi się bardziej starać tak z kilka milionów takich złapać żeby wyszło te 250 mld zł PISowskiej luki z VAT

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.