REKLAMA

ABSL: liczba pracowników w sektorze usług dla biznesu w ciągu 10 lat może się podwoić

2021-09-14 15:56
publikacja
2021-09-14 15:56
ABSL: liczba pracowników w sektorze usług dla biznesu w ciągu 10 lat może się podwoić
ABSL: liczba pracowników w sektorze usług dla biznesu w ciągu 10 lat może się podwoić
fot. Monkey Business Images / / Shutterstock

Liczba pracowników w Polsce w sektorze usług dla biznesu, wynosząca obecnie ok. 355 tys. osób, w ciągu najbliższych 10 lat może się podwoić – poinformowano na rozpoczętej we wtorek w Trójmieście 12. edycji kongresu ABSL.

ABSL (Association of Business Services Leaders)- Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych - reprezentuje sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Zrzesza 220 największych firm, w których większość to przedsiębiorstwa z listy 500 największych firm na świecie.

Podczas konferencji prasowej inaugurującej tegoroczny ABSL Summit poinformowano, że w ub. roku oraz pierwszym kwartale 2021 r. w Polsce powstały 74 nowe centra usług biznesowych. W tym czasie w sektorze stworzono ponad 13,5 tys. nowych miejsc pracy.

"Mamy 355 tys. ludzi, którzy pracują w sektorze. Według naszych wstępnych prognoz w ciągu 10 lat sektor powinien się podwoić w Polsce. Potrzebujemy w związku z tym talentów, większego nacisku na przekwalifikowanie kadr, które są dostępne na rynku pracy. To wymaga natychmiastowych działań" - powiedział wiceprezes ABSL oraz dyrektor zarządzający w Accenture Operation Wojciech Popławski.

Podkreślił, że w Polsce działa 1600 centrów operacyjnych, z czego 1080 reprezentuje podmioty zagraniczne. "Zauważmy, że ponad 500 to podmioty polskie, które funkcjonują w tym modelu i są już trwałym elementem naszego sektora" - dodał wiceprezes ABSL.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza Piotr Ciechowicz podał, że na przełomie 2021/2022 powierzchnia biurowa w województwie pomorskim może osiągnąć milion metrów kwadratowych.

"W sektorze w Pomorskiem pracuje 32 tysiące osób i mamy prawie 180 firm z branży usług dla biznesu. Pierwsze półrocze tego roku jest zaskakująco aktywne. Ewidentnie odczuwamy efekt odbicia pocovidowego. Decyzje, które wstrzymywali potencjalni inwestorzy w roku 2020, zostały odblokowane na początku 2021 r. W tej chwili mamy ok. 100-110 zapytań inwestorskich. To jest wynik, który np. w 2019 r. kwitował się w 12 miesiącach. I półrocze pokazało np. bardzo wyraźny wzrost Amazona i Sitel w Trójmieście. Widzimy też ponownie duże zainteresowanie Pomorzem ze strony mniejszych firm technologicznych ze Skandynawii" - dodał wiceprezes ARP.

ABSL Summit to jedno z największych wydarzeń biznesowych w Europie Środkowej. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest zrównoważona przyszłość. W ciągu dwóch dni wystąpi ok. 90 prelegentów ze świata biznesu, ekonomii oraz samorządów.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki