ABC dłużnika: co może zająć komornik?

Przystąpienie komornika do egzekucji zaległych długów to rozwiązanie ostateczne, jednak nierzadko praktykowane przez samych wierzycieli lub firmy windykacyjne. Dłużnik, względem którego toczy się postępowanie, powinien wiedzieć, co komornik może zająć, a z czego nie wolno przeprowadzić egzekucji.

Egzekucja komornicza to przymus i ostateczność. Dochodzi do niej, gdy mimo wcześniej wydanej przez sąd decyzji, dłużnik nadal nie spłaca swoich zobowiązań.

To wierzyciel decyduje, co zajmie komornik

Zadaniem komornika jest prowadzenie postępowania tak, żeby skutecznie ściągnąć z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. Działa na podstawie złożonego przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji oraz w granicach wydanego przez sąd tzw. tytułu wykonawczego. I to w granicach tych dwóch dokumentów powinien się poruszać. – Komornik jest związany treścią wniosku złożonego przez wierzyciela. Nie może egzekwować w rozmiarze szerszym ani prowadzić egzekucji ze składników majątku, które nie zostały zawnioskowane przez wierzyciela – wyjaśnia Monika Janus, rzecznik prasowy Izby Komorniczej we Wrocławiu i komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.

Oznacza to tyle, że to wierzyciel – w złożonym komornikowi wniosku – decyduje o sposobach egzekucji: czy należności mają być ściągnięte przez zajęcie pensji dłużnika czy z jego rachunków bankowych, udziałów, akcji, ruchomości, nieruchomości itd.

ABC dłużnika: nie mam na ratę kredytu. Co robić?

ABC dłużnika: nie mam na ratę kredytu. Co robić?

Przystąpienie komornika do egzekucji zaległych długów to rozwiązanie ostateczne, jednak nierzadko praktykowane przez samych wierzycieli lub firmy windykacyjne. Dłużnik, względem którego toczy się postępowanie, powinien wiedzieć, co komornik może zająć, a z czego nie wolno przeprowadzić egzekucji.

Komornik, zgodnie z żądaniem wierzyciela, może zająć poszczególne składniki majątku dłużnika (np. ruchomości lub nieruchomości), a następnie sprzedać je w trybie licytacji publicznej. Przepisy prawa określają, co dokładnie, we wskazanych przez wierzyciela ramach, może zająć komornik, a co powinien pozostawić dłużnikowi jako środki niezbędne do życia i utrzymania.

Ruchomości: sprzęt AGD, RTV, samochód i meble pójdą na licytację

Wśród rzeczy ruchomych, które może zająć komornik, znajdą się na przykład: sprzęt, w tym AGD i RTV, pojazdy mechaniczne, komputery, wyposażenie mieszkania itd. Zajmując daną rzecz ruchomą, komornik nie musi sprawdzać do kogo ona należy.

– Komornik nie jest sądem, nie rozstrzyga o słuszności ani zasadności egzekucji, nie może prowadzić postępowania dowodowego, nie dokonuje żadnych ocen merytorycznych. Gdy zajmuje rzecz ruchomą, to nie bada, czy jest ona własnością dłużnika czy innej osoby. Komornik ma prawo zająć rzecz będącą we władaniu dłużnika, np. gdy dłużnik jeździ samochodem należącym do teściowej, przyjaciela, a nawet do firmy leasingowej. Wynika to wprost z przepisów o egzekucji sądowej – wyjaśnia komornik Monika Janus. – Oczywiście właścicielowi przysługują środki prawne w celu żądania zwolnienia zajętej rzeczy, ale tym zajmuje się sąd, do którego należy w terminie miesięcznym złożyć tzw. powództwo przeciwegzekucyjne. Sąd może zwolnić ruchomość spod zajęcia – dodaje Janus.

ABC dłużnika: ile pieniędzy może zająć komornik

ABC dłużnika: ile pieniędzy może zająć komornik

Gdy komornik zajmuje wynagrodzenie lub rachunek bankowy, na powstrzymanie egzekucji jest już zwykle za późno. Dłużnik powinien jednak współpracować z komornikiem i być świadomym swoich praw. Komornik nie może bowiem zająć wszystkich posiadanych przez nas pieniędzy. Istnieją pewne limity i kwoty wolne od zajęć.

Po zajęciu przez komornika danej rzeczy, wyznaczana jest licytacja publiczna, której celem będzie sprzedaż zajętego dobra. – W postępowaniu mogą być wyznaczone dwie licytacje. Na pierwszej licytacji cena wywołania (najniższa cena, za jaką można nabyć daną rzecz) wynosi 75% wartości rynkowej (czyli ceny oszacowania, którą komornik wpisuje w protokół zajęcia przy czynności), na kolejnej zaś cena wywołania wynosi 50% ceny oszacowania – tłumaczy Robert Damski, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej w Warszawie i komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazywane są na zaspokojenie wierzyciela, ale z tej kwoty potrąca się też tzw. koszty egzekucyjne.

Ubrania, żywność, jedna krowa, dwie kozy – tego komornik nie zajmie

Ogólne zasady są takie, że egzekucja komornicza może być prowadzona ze wszystkich rodzajów ruchomości, z których dłużnik korzysta, chyba że coś innego wynika z tytułu wykonawczego. Od tej zasady ustawa przewiduje jednak wyjątki, wyliczając przedmioty, które z przyczyn humanitarnych i społecznych nie podlegają egzekucji.

Komornik wszedł na konto - ile może zabrać?

Komornik wszedł na konto - ile może zabrać?

Opisywaliśmy już na łamach Bankier.pl zasady, według których komornik może zajmować środki pieniężne dłużnika. Wiele klientów banków obawia się blokowania rachunku przez komornika. Nie mają oni pewności, jak dużo środków zgromadzonych na koncie zostanie przeznaczone na poczet spłaty długu. Wątpliwości pomaga wyjaśnić Monika Janus, rzeczniczka Izby Komorniczej we Wrocławiu.

– Są to przede wszystkim przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu. Kolejne przedmioty zwolnione z egzekucji to zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca oraz jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów, narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych. Ograniczeniu podlegają przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową – wylicza rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Oceniając stan majątku dłużnika, komornik powinien przy zajęciu brać pod uwagę ograniczenia wynikające z ustawy. Powinien pomijać przedmioty, które są niezbędne dla dłużnika i członków rodziny będących na jego utrzymaniu. – Nie zawsze jednak komornik ma na temat dłużnika dostateczną wiedzę, pozwalającą na przykład prawidłowo ocenić, które rzeczy służą do pracy zarobkowej. Z tego powodu dłużnik winien składać stosowne wnioski w tym zakresie. Brak aktywności ze strony dłużnika lub ukrywanie się przed komornikiem może spowodować, że zostaną zajęte rzeczy, które podlegałyby wyłączeniu z egzekucji – mówi Janus.

Nieruchomości i garaż także na licytację

Egzekucji podlegają również domy, mieszkania, działki i garaże. Po zajęciu lokalu dłużnika komornik dokonuje – na wniosek wierzyciela – opisu i oszacowania. W ramach tych działań biegły sądowy – rzeczoznawca majątkowy – wycenia nieruchomość i określa jej wartość rynkową. Wyznaczona zostaje licytacja publiczna. I w tym przypadku mogą być wyznaczone dwie licytacje. – Cena wywołania w tych licytacjach wynosi odpowiednio 3/4 i 2/3 ceny oszacowania. Komornik prowadzi egzekucję z nieruchomości do momentu zamknięcia przetargu (czyli zakończenia licytacji), a dalsze czynności związane z udzieleniem przybicia, przysądzenia własności i podziałem sumy uzyskanej z licytacji prowadzi już właściwy sąd – wskazuje Robert Damski.

W przypadku egzekucji z nieruchomości istotną kwestią jest to, że po dokonaniu przez komornika zajęcia tej nieruchomości działania dłużnika, polegające na przykład na dokonaniu sprzedaży czy darowizny, nie mają wpływu na dalsze postępowanie. – Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy – dodaje Robert Damski.

Poza wspomnianymi sposobami (egzekucja z ruchomości i nieruchomości) komornik może również prowadzić egzekucję z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń emerytalno-rentowych, rachunków bankowych, innych wierzytelności i praw majątkowych, np. akcji i udziałów, a także przez zarząd przymusowy albo sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~xxxx

Intruz Justitia to złodzieje w płacisz im dług to takie nalicza sobie koszty ze szok olej ich to cwaniak idź do radcy i walcz z nimi

! Odpowiedz
11 1 ~Mirosław

Utrzymuje się z pomocy MOPS w wys.500 zł.W domu bieda piszczy.A jednak komor chce mi zająć wszystko.To możliwe?

! Odpowiedz
3 9 ~alex

To jest smieszne kto wymyslil takie prawo dla komornikow ze moga zabrarac auto ktore nienalezy do dluznika bo komornik to nie sad zeby to sprawdzic a wystarcz popatrzec w dowod rejestracyny na kogo stoi auto to przeciez jest chore co komornicy robia a i zabrac moga wszystko oprocz krowy i dwie kozy zeby dluznik mial z czego zyc kto to wymysla takie smieci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~maniek

Mam dlug w intrum justitia ktos cos wie o nich..?

! Odpowiedz
5 11 ~GOOT

Chory kraj. W Anglii komornik nie może zająć samochodu ani domu czy mieszkania chyba że są na hipotece kredytowej. W normalnych demokracjach dawno już doszli do wniosku że lepiej niech spłaca lub zająć mu konto niż Państwo ma go potem utrzymywać latami jako biednego bezrobotnego.

! Odpowiedz
2 11 ~tymoq32

warto zapytać o to u źródeł, czyli po prostu u komornika - polecam www.tarnow-komornik.pl/

! Odpowiedz
4 22 ~Roma

gdy dłużnik jest współwłaścicielem domu lub mieszkania gdzie druga osoba nie jest dłużnikiem może zlicytować taka nieruchomość?

! Odpowiedz
4 21 ~MateuszŁ

A co w przypadku gdy mam auto(jestem właścicielem) i spiszę umowę darowizny 50% części pojazdu na swojego ojca. Czy komornik może zająć auto ? Dodam że auto służy mi do dojazdów do pracy i bez niego zostanę na bruku.

! Odpowiedz
4 9 ~GinKomorniku

A niektorzy twierdza ze z komornikiem sie dogadasz,yhm.Moja matka chciala placic zq ojca bo go nie bylo to nie bo podpis nie ten a za miesiac jeszcze wiecej do zaplaty bylo bo odsetki!!! SPECJALNIE TAK ROBIA.

! Odpowiedz
1 12 ~obiektywny

to co wyprawia mafia komornicza w polsce woła o pomste do nieba politycy przed wyborami dużo obiecuja a potem jest po staremu dlaczego komornik nie płaci podatku dlaczego prezesi sądów nie kontrolują pracy komorników po co komornikowi potrzebne 8 milionów peseli wymiar sprawiedliwości komornicy adwokaci i ine mendy powiąza z nimi myślą że wszystko im wolno musi się to wreszcie skończyć sędzina w sądzie za 10 minut pracy zasadza od pozwanego złotych kosztów 900 lub więcej złotych kosztów sądowych to ile zarabia dzienie to jest pytanie które należy skierować do żądzocych jeszcze jest sprawa e.śadu w lublinie o którym słyszałem dużu niedobrego bo jest to maszynka do ściągania należności bez prawa obrony na sprawe według wyliczen sedzia poświęca 1 minute czy to jest możliwe aby w tak krótkim czasie przeczytać kilka stron i wydać sprawiedliwy wyrok podaje to pod uwage może jakiś polityk to przeczyta

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 24 ~Mlody90

Zgadza sie sami zlodzieje ! Jak mozna miec prawo zabierac rzecz ktora nie jest dluznika ? To chore jak sie maja czuc lokatorzy ktorzy nic nie zrobili? Radze wam ludzie szukajcie adwokatow z jajami i tepcie te komornicza przestepczosc ich wlasna bronia !

! Odpowiedz
10 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 36 ~Justyna

Jak można zlicytować komuś dom??!!! Przecież jest to niezbędne do życia!!! Złodzieje!!!

! Odpowiedz
2 24 ~ja

banda zlodziei.....jak mozna zabierac cos co nie jest jego.....takie prawo w tej pi.....polsce.....dlaczego handluja dlugami i do tego przedawnionymi i nie mowiac o tym ludziom ....zlodzieje i jeszcze raz zlodzieje

! Odpowiedz
22 2 ~komornik

Ja to bym ci dal plery jak bys nie odal dlugu to narzywca opciol ci jaja

! Odpowiedz
1 26 ~Consti

Jak komornik może zająć komputer i go sprzedać. Przecież są tam dane osobowe.!czyli będzie handlować danymi osobowymi a to jest karane

! Odpowiedz
16 3 ~Julia

A czy komornik może zająć świadczenie 500+ na dzieci?

! Odpowiedz
3 24 ~Mirek

Ja tam nie mam problemu z komornikami... Kilka razy dostali po plerach i juz nie przychodzą... a Szkoda.

! Odpowiedz
1 21 ~monek

Wrocław to jedne mę.y komorniczo windykatorskie. Jest tam mnóstwo "firm" z tego żyjących. Mój dług 120 zł wykupili z Warszawy, dali do sądu elektronicznego w Lublinie, potem do egzekucji komornikowi w Łodzi. Toż to mafia. W ciągu 4 miesięcy ze 120 zł zrobiło się 370 zł. Ktoś tu komuś kasę trzepie

! Odpowiedz
3 17 ~rkb

Prowadziłem dwie firmy, ale pie.......ny urząd skarbowy mnie wykończył. udowodniono naczelnik
US wrocław fabryczna Halinie Hoffman przekręty, ta franca uciekła najpierw na chorobowe a później na emeryturkę, mnie od 2000 roku ściga komornik. Byłem bezdomny dzisiaj choć z bezdomności wyszedłem ale przepłaciłem to zdrowiem jestem od 8 lat dializowany.Jak mi bandyta wejdzie do mieszkania i coś zajmie to dostanie w mordę już mi wszystko jedno czas najwyższy aby Pis zrobił z tym porządek. zapomniałem nadmienić że od 33 lat jestem na rencie wypadkowej która to renta jest zajęta przez egzekucję administracyjną.Komornik o tym wie ale dalej kombinuje. wiadome jest że wszystkie długi przedawniają się po 10 latach ale ta banda nie spocznie aż nie wyślą człowieka na ulicę albo na cmentarz, wszystko w majestacie prawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 8 ~Kari

Czy bedac na wychowawczym komornik moze wejsc do domu ?? Wplacam na jego konto po 50 po 100 zl zalezy jak mi zostaje poniewaz mam 2 malych dzieci a maz pracuje dorywczo.

! Odpowiedz
8 43 ~Gosia

Jeżeli mieszkam u teściowej bez meldunku a mam komornika czy może on wejśc do mieszkania i zabrac rzeczy

! Odpowiedz
4 14 ~dluznik

kochac ten kraj gdzje rzadzj K i Z komuna upadla a ustawy zostaly

! Odpowiedz
1 23 ~malbork

Komornik łamie przepisy niech sie za nich wezmą bo robią przekrety

! Odpowiedz
1 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 18 ~ja

Komornik chodzi na pasku wierzyciela i reprezentuje wyłącznie jego interesy. Zatem, jaki z niego komornik sądowy przy sądzie rej.... . Te przepisy to do trybunału się nadają, pod warunkiem, że ten będzie obiektywny :) Trzeba by się skrzyknąć, bo przeginają ...

! Odpowiedz
7 18 ~viola

Ściąga mi 1300 zl misiecznie z pensji i co moze jeszcze mojemu dziecku komputer z komunii zabierze

! Odpowiedz
1 11 ~piotrb


komary so teraz bezlitosne mendy,sady ich chronią,zabieraja biednym ludziom cale dorobki zycia bez zadnych skrupolow,na innych forach ludzie pisza do rządu aby zmienić i to szybko prawo komornikow,np,zabierze ci taka gnida samochod gdzie wyraźnie pokazujesz mu ze nie jest twój,lub masz warsztat samochodowy pokazujesz ze auto jest klienta,mimo tego zajmuje ,oczywiście zgłasza się i to szybko ,na działanie komornika do RPK i sadu ,o zdjecie z egzekucji ,ale to trwa i dużo ludzi otm niewie,wlasnie to rząd musi zmienić ze nie wolno czyjas rzecz zabierac jak udowodnisz ze to jest nie twoje,po drugie doprowadzaj państwo do jeszcze bardziej bankructwa ,zabierają ludziom wynagrodzenie 60%,50% 100% z umowy zlecenie ,a co taki ktoś ma zrobić jak musi utrzymać rodzine ,pracuje na czarno a panstwo traci bo niema podatku i składek zus,poco pracować za marne grosze,skoro można na czarno mieć 2*tyle,czyja wina RZADU bo zezwala takim hienom na takie działania ,komornik powinien zajmować 10 do 20 % pensji przecież ludzie musza zacos zyc,pracuje osobiście w firmie pożyczkowej,ludzie splacaja dlug ,długiem przez te mendy,miejmy nadzieje ze się i to szybko zmieni bo narod niewytrzyma i sam cos zrobi albo poprosi kogos z zewnątrz na utarcie dupska tym gnidom,to sa zwykli przestępcy chronione przez rząd i sady ,po prostu kradna ,to jest jawna kradzież gdy mówisz ze to nie jest twoje i udowadniasz dokumentami,ja osobiście miałem taki incydent ,zglosilem do prokuratury i I RPK ,przywiozl w zebach auto ,teraz jest sprawa cywilna przeciwko komarowi o zniesławienie i odszkodowanie ,zgłaszajcie zawsze do RPK bo sady sa z nimi na razie tyle
piotrb

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~wagelski

Bardzo przydatny artykuł , czego nie może zając komornik:
http://www.forum-kredytowe.pl/blogi/lukaszb/jakie-przedmioty-nie-podlegaja-egzekucji-komorniczej-353/

! Odpowiedz
48 10 ~Ewelina

Każdy tak narzeka na komorników... to trzeba długi spłacać a nie liczyć na to ze wierzyciel zapomni bo to dopiero jest okradanie ale tego juz dluznik nie widzi i siedzi zadowolony w domu i cieszy sie ze udalo mu sie uzyskac pieniadze, ktorych nie musi splacac a tu psikus bo jest komornik, i dobrze musi ktos zrobic porzadek z takimi oszustami ktorzy tylko patrza jak wyludzic pieniadze od innych... . Nie oszukujmy się gdyby każdy spłacal swoje zobowiązania jak należy to komornik nie miałby co robic. Ale ze jestesmy narodem tylko narzekajacym i okradajacych samych siebie to do kogo pretensje...tylko do samych siebie ....trzeba sie puknac w łebek i sie zastanowic nad konsekwencjami swojego postepowania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 34 ~rr

DLACZEGO JAKO OSOBA NIE BEDACA DLUZNIKIEM ANI NIE MAJAC NIC WSPOLNEGO Z DLUGAMI OSOBY KTOREJ POZYCZYLEM SAMOCHOD MAM PISAC PISMA DO SADU GDZIE POSZANOWANIE MOJEJ WLASNOSCI KTO MI zAPLACI ZA MOJ STRACONY CZAS I NERWY.KOGO MAM POZWAC.KIEDY SKONCZY SIE TA GANGSTERKA UPRAWIANA PRZEZ KOMORNIKOW WSZYSCY MUSIMY PRZESTRZEGAC PRAWA TYLKO NIE TE SW.KROWY

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 31 ~polak

niech przyjdzie to mu leb upierdole i nasram w kark dla przykladu dla innych i jak by tak zaczeli komornicy znikac dla przykladu to by sie weszcie to sqrwysynstwo skonczylo co to znaczy ze komornik moze zabrac na przyklad samochod ktory pozyczylem od kolegi na czas przewozu czegos tam to jest zlodziejstwo legalne ktore popiera wymiar sprawiedliwosci i nasz Rząd wiec najwyzszy czas wyjebac to sqrwysynstwo w powietrze jak sie ludziska nie zbierzemy to biedakami bedziemy a te sukinsyny komorniki pchaja do wlasnej kiesy i panstwa lacznie z sadami i zyja ponad stan . Precz a taka władza i takimi rzadami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 ~aSA

Precz ztakim prawem - złodziejskiej mafii komorniczej Ludzie nie dajmy się tym złodziejom wykreowanym przez podle prawo stanowione przez koalicje PO-PSL wydymać trzeba walczyc aby to zmienić, Trzeba nam się zorganizować zbierac podpisy i zmieniać to podłe prawo ukrocic Mafię komornicza jak najszybciej !!!!!!

! Odpowiedz
4 17 ~katarzynka

Czy kotś mi może powiedzieć czy komornik może sprzedać mieszkanie własnościowe w kredycie hipotecznym warte jakieś 220 tyś gdzie zajęcie komornicze jest na 20 tyś ?

! Odpowiedz
1 21 ~Karol

To jest jakiś koszmar kto dał takie prawo komornikom i wierzycielom to jest jakaś paranoja kto wymyślił taką ustawę oby spłonoł w ogniach piekielnych. Ale są i dobre rzeczy z tego
że pierwsi będą ostatnimi a ostatni pierwszymi ręka boska czuwa!!! I to się nazywa Polska??? Nic dziwnego że młodzież ucieka z kraju gdzie panuje dyktatura anarchia homofobia jak za Pinoczeta w Chile. Nasi pradziadowie jak by wstali z grobów to spowrotem by poumierali bo na pewno nie o taką Polskę walczyli i swoja krew przelewali widać na darmo>Precz z Bankami , Para Bankami i z lichwą oczywiście dla komorników to lichwiarski zarobek ale widać inaczej się nie da jak u Putina...szokujące i porażające.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Tomek

Witam,mam takie pytanie czy komornik moze zabrac pieniadze za odszkodawanie za wypadek , pieniadze z prywatnego ubezpieczenia.

! Odpowiedz
0 9 ~Jadzia

wszystko sie zgadza ale co zrobić jak komornik zabierze wszystkie pieniądze z konta bo nie chciało mu się sprawdzić ze było to jedyne konto z którego korzystał dłużnik?powiedział że nie wiedział i nie da się tego odkręcić bo jest za póżno

! Odpowiedz
1 25 ~Iga

Bandyci i tyle. Ale przyjdzie czas na łajzy komornicze

! Odpowiedz
39 6 ~wierzyciel

Kochani !!! Długi trzeba spłacać a nie pierniczyć, że ktoś Wam krzywdę robi .... Ciekawe, jak sami byście się zachowali, gdybyście nie mogli odzyskać swojej własności czy pieniędzy. Jednym słowem obłuda na całego !!!

! Odpowiedz
0 15 ~niezadłużony

Kochany wierzycielu.. więc teraz pora na takich co np udzielają pozyczek i kredytów bez zgody współmałżonka a i często tym co mają wiele zadłużeń i są w BIKu... tym samym tacy wierzyciele działają na szkodę całych rodzin i nie są to przypadki sporadyczne a wręcz nagminne.. tym samym pora brać się za wierzycieli i za udzielanie takich zadłużeń, wnosić p/ciw nim powództwa do sądów o odszkodowania... a można, tylko ludzie okradzeni często już środków na to nie mają... tutaj trzeba też prawo naprawić i czas brać się nie tylko za samowolę komorników ale i za nieuczciwych wierzycieli ...

tym samym można powiedzieć, jak zacznie się dziać = drodzy wierzyciele, trzeba było takich kredycików nie udzielać, prawo działa w obie strony tylko ludzie o tym nie wiedzą.... ja pierniczę.. :P

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~nawiedzony

Puknij sie w ten glupi leb.
To kraj zlodziei i oszustow. Nie ma pomocy socjalnej, ani ochrony obywatela znikad. Jedyne co, to mozna wyrwac pare groszy skad sie da. Ale nalezy unikac komor

! Odpowiedz
2 6 ~EWA

ja nie jestem nawet dluznikiem bekarcie! a ten co egzekwuje to nie powod i nie wierzyciel! wiec ty nie piernicz debilu tylko posluchaj jak pokrzywdzeni tu pisza o takich koltunach jak moi niby ierzyciele - a tak naprawde zlodzieje mienia panstwowego - stad moje tarapaty! i co uposledzony na to?

! Odpowiedz
2 4 ~andrzej1946

Witam,Pana Komornika lub prawnika.Ma Pan racje dlugi trzeba splacac,ale nie pomagac na nie naciagac,co wymiar sprawiedliwosci przepraszam omylni pracownicy czynia.

! Odpowiedz
0 5 ~asdas

TRZEBA I KAZDY UCZCIWY CHCE ALE NIE MOZNA OKJRADAC, SPRZEDAWC ZA BEZCEN -WYKONYWAC ,,WYROKOW SMIERCI ,,NA DLUZNIKU - !!!!!- MĄDRALO ALE POCZEKAJ I TOBIE NOGA SIE PODWINIE I INACZEJ BEDZIESZ SPIEWAC

! Odpowiedz
0 7 ~gg

Nikt nie mowi zeby nie splacac.Ale kazdemu w zyciu moze sie powinac nogo TO CO WTEDY TAKIEGO CZLOWIEKA TRZEBA ZNISZCZYC UPODLIC DO GRANIC MOZLIWOSCI. Skoro wszystko jak w uni to flaczego nie proces egzelucji Dlaczego komornik to seieta krowa.Czy aby ni jestesmy europejczykami i takie dzialania komornikow to relikt przeszlosci. Dlaczego sprzedaje sie mieszkania damochody sprzet RTV AGD za bezcen. Prosze napisac w ktorym cywilizowanum panstwie komornik zajmuje stara lodowke czy telrwizor.A moze w mysl tego co pan pisze najlepiej dluznika sprzedac na organy a jego majatek razszabrowac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~aga

Mam pytanie. Ze świadczeń emerytalnych ile mpze zajac komornik chodzi o alimenty

! Odpowiedz
0 1 ~kasia

a ja bym chciała zapytać czy dluznik ktory ma zajety pojazd musi podac komornikowi dokladny adres gdzie on sie znajduje ?

! Odpowiedz
0 1 ~andrzej1946 odpowiada ~kasia

kto to napisze,kto odpowie komornik nie,albo odpowie ze musi podac.Co z nadwyrzka uzuskana na licytaci co z pieniedzmi juz wyegzekwowanymi.co ze znajomymi komornika?kto kupuje starocie?skoro komornik wzial to niech placi,skonczyc zlosliwe zajecia.kto wycenia zajeta rzecz?

! Odpowiedz
1 16 ~basia

U mnie też był i spisał starego laptopa dzieci .Mam nadzieje ze kiedyś temu komornikowi podwinie się noga i będzie miał kłopoty finansowe i w tedy moja córka zapuka do jego drzwi i powie dziędobry komornik sądowy ,a ma pan laptopa to go zapisze ,nie to stary laptop dzieci wart 100 .Nie pamięta pan moja mama tez to panu mówila i co pan go nam zabrał!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~jerzy

Śmietnikowcy zabiorą nawet puszki po piwie, dzicz żyje wśród nas.

! Odpowiedz
0 7 ~Jerzy

Zezwolenie do legalnej kradzieży przez tzn. komorników w imię "prawa" z lat 60-tych rzeczy osób postronnych czy firm posiadają złodzieje, tylko tu i teraz-ciekawe jak długo jeszcze??? Przydałby się tu mały Majdan! Może wreszcie trolle wybrani przez naród zmieniliby prawo i dostosowali do UE w której się znaleźli przez przypadek chyba... Żeby zmienić prawo to należy umieć czytać i zrozumieć co jest napisane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~andrzej1946

ciekawe ilu Komornikow i prawnikow sie odezwalo.?

! Odpowiedz
2 5 ~GOŚĆ

PANI RZECZNIK TAK SKUTECZNIE LICYTUJE NIERUCHOMOŚCI ŻE W PRZECIAGU KILKU LAT WYKONYWANIA ZAWODU KOMORNIKA STAŁA SIĘ MILIONERKĄ Z HACIENDĄ W HISZPANI I TO W DOŚĆ UBOGIM REJONIE WAŁBRZYSKIM, ALE ,,POKAZUJE TZW.LUDZKĄ TWARZHISZPANI KOMORNIKA '',
TO FASCYNUJĄCE . NAJGORSZE ŻE CI BIEDNI DŁUZNICY SIĘ JESZCZE NABIERAJĄ .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~andrzej1946

co racja to racja.banki daja porzyczki na preferencyjnych warunkach pracownikom wymiaru sprawiedliwosci,wiec maja sojusznikow.gdy sedzia wyda zly wyrok to przelozeni go tlumacza ze sie pomylil ludzka rzecz ,ale gdy wyda wyrok korzystny dla Panstwa to mimo wykazania bledow sadzacego udowodnionych,jest niezawisly.obce banki nazywaja sie bankami polskimi,a powinny nazywac sie bankami w polsce,ale ich pracownicy "polacy"maja dogodne raty i terminy splat.kto wprowadzil stanowisko referendarza sadowego,powinien byc pozbawiony wolnosci.raz referendarz sadowy moze wszystko drugi raz niewiele jak wygodnie.dalej nie bede pisal bo szkoda klawiszy.a sady sa wygodne,beda dalej,ktos powiedzial ze prawo wymyslono po to by latwiej bylo rzadzacym rzadzic.sedziowie nadal bez badan.a banki niby polskie udzielaja zlodziejskich pozyczek.i widzialy galy co braly,podpisane fakt.a przeciez prawo muwi ze korzystne tylko dla jednej strony,umowy,sa niewarzne.ale prawo prawem a tu jest Polska.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~andrzej1946

czyli Pan Komornik moze wszystko,to nie wirzyciel wskazuje z jakiego tytulu nalezy dlug egzekwowac.po co pisac glupstwa?

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 4 ~krzysztow

pytanie
czy egzekucja komornicza moze byc prowadzona z NIE MOJEJ WLASNOSCI
ostatnio brat siekiere komornika pogonil ja tylko mieszkam u brata
czy komornik moze egzekucje z majatku brata przeprowadzic

! Odpowiedz
1 36 ~coboss

Złodzieje pieprzeni.
Mam małe koszty sądowe do spłacenia. Cham wszedł do domu rodziców bo tam byłem.
Zajął im RTV wart 20 razy tyle co grzywna! Chory kraj pojebani ludzie.

! Odpowiedz
0 15 ~lulejko

Kochani piszę do tych którzy się tu wypowiedzieli . Należę do tych którzy mają dług w banku i komornika na karku , wiem że to żadna pociecha ale przyznam że czytając nie które wypowiedzi uśmiałem się do łez. Życzę wszystkim dużo zdrowia wytrwałości i siły żeby móc stawić czoło wszystkim przeciwnościom . Zwłaszcza tym którzy przychodzą do naszych mieszkań , włażą w butach i zasłaniają się literą prawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 10 ~monikaw

witam mam dług w wysokości 6000 zł wierzyciel grozi mi że odbierze mi dom. Czy może to zrobić?

! Odpowiedz
8 4 ~asesor

jasne że tak,nikt sie nie bedzie z tobą pierdolił

! Odpowiedz
0 8 ~Polak odpowiada ~asesor

Życzę ćwoku tobie tego samego w życiu.Pamiętaj życie jest pokrętne i różne ma oblicza debilu.

! Odpowiedz
1 2 ~marzena

Nie może .Art 97 &5 nie moze zająć więcej niż dwukrotność długu ale warunkiem jest wskazanie majątku na 12 000zł

! Odpowiedz
0 1 ~katarzynka odpowiada ~marzena

Czyli jak mam mieszkanie w kredycie hipotecznym warte 220 tyś a zajęcie komornicze 20 tyś to sprzedać mieszkania mi nie może?

! Odpowiedz
1 1 ~rrrggg odpowiada ~katarzynka

przecież to nie twoje mieszkanie a banku lol niech się bzykaja

! Odpowiedz
2 2 ~zainteresowany

Coś ta pani głupoty wypisuje ja mam rozdzielnosc z żoną i gdy to komornik usłyszał bo chciał samochód to odstąpił. Bo przy rozdzielnosci nie mają prawa zająć. Nawet się ich oto pytałem

! Odpowiedz
0 21 ~NIKT

Nie wytrzymam - komornik może zająć sprzęt AGD,czyli jak rozumiem - lodówkę także - ale jaki to on "litościwy" - zapasów żywności tknąć nie może ? . Jak weźmie lodówkę to zapasy żywności może sobie w dupę wsadzić . Ja nie komentować więcej,ja spierdalać stąd,już nie mówić po polsku. :( , ja Polska lubić - kiedyś.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~byłydłużnik

Do pani analityk Wg pani opowiesci komornik moze zajac nawet dom sasiada bo jestem w odwiedzinach lub autobus PKS a nawet pociag na torach bo nim jade HAHAHAHA....... proponuje zeby takie bzdury opowiadala pani dzieciom na dobranoc

! Odpowiedz
0 5 ~komo

widać nie spotkał pan na drodze prawdziwego komornika.

! Odpowiedz
0 5 ~Ja

To nie jest bajka, to jest rzeczywistość, tak mówi prawo.

! Odpowiedz
0 3 ~ktośka odpowiada ~komo

to ja sobie posiedzę w US i co? zabierze Urzędowi Skarbowemu ławki, fotele?

! Odpowiedz
1 23 ~kasia

NIe rozumiem, jak komornik nie musi sprawdzac czy rzeczy ruchome - mam na myśli samochód nie musza należec do zadłuzonego ! to chore ! bezkarne ! jesli samochod nie jest zarejestrowany na zadłużonego to jakim prawem komornik może go odholowac i zabrac !!!! nie rozumiem tegooo... ;/;/;/;/;

! Odpowiedz
1 7 ~emeryt

im wszystko wolno lacznie z bankami 1. procedura banku powina byc taka;wyslac findyfikatora i co nie bylo go wyslac monity nie dostarczono poniewaz 9 lat temu zmienilem adres nowy byl podany bankowi widac pracuja tam ludzie nie kompetentni komornik szybko mnie odnalaz zajal 1/4 emerytury by se ulzyc i szybciej spacic podjolem prace umowa o dzielo ktore komornik zajal w calosci nie chcial zostawiac na leki a malo nie zdzieral lacznie 3.500 zl wiec spowrotem sie zwolnilem wszystko sie urwalo i wielkie gowno moze ham brac tyle co mu zus daje ja spie spokojnie chcialem dobrze wyszlo zle hi hi hi nakazu pracy w kraju nie ma nie wykrecam sie od splacenia ale jesli ktos mi kladzie klody pod nogi to ja je omijam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~xyz

"Ograniczeniu podlegają przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i PRZEDMIOTY SŁUŻĄCE DO WYKONYWANIA PRAKTYK RELIGIJNYCH (...)". nic, tylko lokować oszczędności w sztabkach złota wylanych w formie krzyży i innych dewocjonaliów :P

! Odpowiedz
0 18 ~anonim

przepraszam to jak pojadę autem sąsiada lub firmowym to komornik może go zabrać ? a jak wynajmuję mieszkanie wyposażone przez właściciela to komornik może zabrać i mieszkanie i wyposażenie ? a jak mieszkam w domu z rodziną siostrą bratem matką i wszyscy jesteśmy właścicielami mieszkania to komornik może je zająć ze wszystkim co tam w nim jest ? bo ja np. mam tylko bardzo stary komputer który jest popękany i zniszczony ... więc ? Bo mój sąsiad w takim przypadku natychmiast zgłosiłby na Policji złodziejstwo auta ... i podał adres komornika ... zazłodziejstwo auta komornik powinien iść do więzienia ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 42 ~pablo

Ty glupia komornicza dzi...wko. Nie piernicz glupot tylko poczytaj przepisy. Straszycie lachy uczciwych ludzi tymi bredniami. Gdy istnieje rozdzielnosc majatkowa komornik tak naprawde go.....no moze. Moze zajac sie swoim wackiem. Zapraszam do lektury art. 845 tam wyraznie jest wskazane. Wladanie wladaniem ale wystarczy oswiadczenie osoby trzeciej ze przedmiot jest jej wlasnoscia i nie zgadza sie na jego zajecie. Idac dalej komornik zajmujac taki przedmiot dopuszcza sie kradziezy...a tlumaczac dalej na polski gdyby trafil na mnie tak postapil z rzecza mojej zony dostal by z miejsca w morde.. Jeb...ne komornicze lajno..jak ludzie sie w koncu rusza to tak jak ktos madry napisal...nie znajdziecie miejsca w tym kraju gdzie sie ukryjecie...Ostatnio nijaki pienkos z mokotowa tak przed nami spierd...lal spotkan pod galeria ze jego byty dostaly zaplonu i gdyby nie zlal sie ze strachu to stanol by w plomieniach...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~wiktor

popieram tak trzeba szacun

! Odpowiedz
2 1 ~dłużnik

doczytaj dokładnie ten przepis do końca....musisz jeszcze udowodnić że wierzyciel o tym wiedział..... Pozdrawiam... :-)

! Odpowiedz
1 10 ~sąsiad

mafia komornicza i draństwo ! kobieta 5 dzieci w zrujnowanej budzie dostała 39000 złł i i i koszty sądowe 2900 !!!!

! Odpowiedz
1 6 ~iksinski

np telewizor nie sluzy do nauki a jednak sluzy bo duzo uczy o tych zlodziejach politycznych a ja np chce byc celebryta w przyszlosci i z telewizji biore przyklad z nich wszystkich.propo lodowki to gdzie mam trzymac zywnosc pomyslcie wy inteligentni komornicy politycy a w szczegolnosci per pan glowapanstwa u sasiadki miejcie litosc tyle ze nasze panstwo nie ma uczuc tylko wszystko w 4 literach,a zeby Was kiedys dopadly takie problemy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 7 ~Robsi

Z tego co wiem to komornik nie może zabrać TV czy lodówki, które są niezbędne do funkcjonowania człowieka. O tym mało kto wie :)

! Odpowiedz
2 0 ~seth

pzdr

! Odpowiedz
3 5 ~ministrant snikers odpowiada ~seth

a co w tym dziwnego ??
ja jak mi nie gra telewizor przy posilku to nie moge sie najeść

! Odpowiedz
0 3 ~drh

moze zabrac tv,czy lodówke wystarczy popatrzec na licytacje komornicze

! Odpowiedz
1 4 ~Koza

Dlaczego jako koza mogę mieć tylko jedną koleżankę , a nie dwie jak to mają owce ? co prawda krowa ma prz esr ale co mnie jakaś krowa obchodzi w końcu sama jest sobie winna - nie musiała tyle żreć ...

! Odpowiedz
2 6 ~em96

"...Zajmując daną rzecz ruchomą, komornik nie musi sprawdzać, do kogo ona należy..."

- Pewnie, tak wygodniej dla administracji a zwłaszcza sądów i adwokatów...
"Badają prawidłowość" latami korzystając z celowych przekrętów komorników, ponieważ to ciągle ta sama administracja, która okrada podatnika by "kasować" astronomiczne pobory...
Po latach sąd orzeknie, że i tak administracja ma rację - żyć przecież z czegoś muszą...
Tak sąd niższej instancji zmusza do skierowania sprawy do wyższej instancji (chociaż sprawa jest oczywista), wyłącznie po to by wyłudzić kolejne opłaty dla swoich towarzyszy prawników...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~seth

wartości stracone!

! Odpowiedz
6 2 ~abc

Do poprzedników;
Ludzie można się obrażać na fakty -ale co to da
.Artykuł mówi prawdę - takie jest prawo.
A prawo stanowią nie komornicy tylko politycy - więc zastanówcie się do kogo pretensje.

A tak na marginesie -jakby facet który Wam nie zapłacił za robotę jeździł nowym autem
za 500.000 zł zarejestrowanym na matkę - emerytkę z emeryturą 1000 zł to też krzyczelibyście jako wierzyciel ,że komornik nie może zająć tego auta czy może Wasz punkt widzenia by się zmienił???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~plazowicz

Heh "byt kształtuje świadomość". Większość Polaków to proletariat i nie ma takich problemów, a z komornikami i owszem.

! Odpowiedz
2 2 ~PolskiByk

<>>

Pierwsze słyszę !!!!Czy jesteście tego pewni ??? czy to nie sa brednie z niesprawdzonego źródła ? ??

! Odpowiedz
0 0 ~seth

do kogo ona należy.

Dobre, dobre... i jak oni mają mieć kryzys

! Odpowiedz
0 3 ~endi

Dnia 2013-09-10 o godz. 07:11 ~seth napisał(a):
> do kogo ona należy.

Dobre, dobre... i jak oni mają mieć
> kryzys

Tak , ale zauważ masz jeden miesiąc na odwołanie się do sądu , tylko ludzie o tym nie wiedzą ... Przy okazji czy jeśli dłużnik sprzeda cały swój majątek i kupi za to złoto z którego wytopi pół metrowy krzyż służący mu do praktyk religijnych - czy komornik będzie mógł zająć go ? :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~ministrant snikers

jesli licytacji nie podgaja przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytkuto
to mozna w samochodzie wybudowac sobie ołtarzyk a dom/dowolny budynek
przekształcić w kościół i juz mamy z głowy komornika ??
a na komputer, laptop nagrac litanie i ojcze nasz ..

! Odpowiedz
0 0 ~dave odpowiada ~endi

pól metrowy krzyż byłby wart ok 2 mln pln a gdyby był ze złota pewnie i tak by go wzięli.

! Odpowiedz
0 7 ~S.O.

Nie ma prawa sięgać po własność będącą we władaniu napadniętego ! A urząd komorników powinno się zlikwidować !

!
Polecane
Najnowsze
Popularne