REKLAMA

AB rozważa dywidendę lub skup akcji, ale priorytetem inwestycje w rozwój

2020-09-28 15:22
publikacja
2020-09-28 15:22
fot. Grand Warszawski / Shutterstock

AB rozważa dywidendę lub skup akcji własnych, ale w pierwszej kolejności chce utrzymywać wysoki poziom gotówki w związku z ostrożną polityką ubezpieczycieli należności - poinformował prezes Andrzej Przybyło. Spółka jest zadowolona ze sprzedaży w okresie letnim, notuje stabilne marże.

"Istnieje taka pokusa, by poluzować pewne rzeczy, ale nie wspominaliśmy o ważnym elemencie - wpływie ubezpieczycieli na rynek. Rozwiązania tarczy antykryzysowej w Polsce nie są pożądane przez globalne firmy ubezpieczeniowe: to nie są te same rozwiązania jak na rynku niemieckim, które dają tym firmom większy komfort. Nie widzimy z ich strony zwiększonego apetytu na ryzyko, wręcz przeciwnie, są bardzo ostrożni i w bardzo wielu miejscach zacieśniają limity ubezpieczeniowe" - powiedział prezes podczas konferencji, pytany o możliwości wypłaty dywidendy lub przeprowadzenia skupu akcje własnych.

"Chcemy mieć paliwo do wzrostów. Nie mówimy 'nie' dla zasady, wiemy jak działa rynek, ale bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Rozważamy te sprawy teraz bardzo mocno. Mamy na co wydawać pieniądze i uważam, że efekt z naszego inwestowania we własną pozycję jest dużo lepszy niż jakieś alternatywne możliwości" - dodał.

Ostatni raz spółka wypłaciła dywidendę z zysku za rok 2014/2015. W grudniu 2018 roku walne zgromadzenie AB zdecydowało o przeznaczeniu 15 mln zł z zysku za rok 2017/2018 na skup akcji własnych. Łącznie w ramach skupu spółka nabyła dotąd 44,4 tys. akcji, stanowiących 0,25 proc. udziału w liczbie głosów na WZ.

W roku obrotowym zakończonym w czerwcu 2020 roku zysk netto AB wzrósł do 66,4 mln zł z 57,8 mln przed rokiem.

Grupa chce nadal częściowo finansować działalność poprzez emisję obligacji.

"Oczywiście na rynku obligacji chcemy być obecni, natomiast nie jest to dla nas musik. Jeżeli warunki będą korzystne dla nas i obligatariuszy, to z pewnością znajdziemy wspólne pole do działania" - powiedział członek zarządu Grzegorz Ochędzan.

Na koniec czerwca grupa posiadała 277,8 mln zł środków pieniężnych, natomiast zobowiązania z tytułu długo- i krótkoterminowych kredytów i pożyczek oraz obligacji wynosiły łącznie 239,7 mln zł. Spółka 29 lipca wykupiła ze środków własnych papiery dłużne o wartości 70 mln zł. Do wykupu w czerwcu 2020 roku pozostają obligacje o wartości 75 mln zł, a w październiku 2023 roku firma ma wykupić instrumenty warte 10,8 mln zł.

Dystrybutor jest zadowolony ze sprzedaży w czasie wakacji oraz tzw. okresu "back to school" (zakupy związane z powrotem dzieci i młodzieży do szkół).

"Jesteśmy zadowoleni z tego ostatniego okresu, mamy duży poziom komfortu. Na pewno nie jest tak, że druga połowa roku rozpoczęła się jakimś wyhamowaniem" - powiedział Przybyło.

Prezes dodał m.in., że spodziewa się dalszego wsparcia przez rząd firm w walce z pandemią, w czym AB upatruje kolejnych wydatków na sprzęt IT.

Z dużym optymizmem grupa patrzy też na możliwości udziału w dużych projektach infrastrukturalnych dzięki podpisanemu w lipcu kontraktowi na dystrybucję produktów Dell EMC do magazynowania (storage) i tworzenia kopii zapasowych danych (backup).

AB ocenia, że presja konkurencyjna na rynku dystrybucji IT nie ulega zmianie.

"Nie widzimy obsuwania się marży, jest stabilizacja, co jest pozytywnym trendem dla nas" - powiedział prezes.

W roku obrotowym 2019/2020 rentowność sprzedaż brutto AB spadła do 3,63 proc. z 3,92 proc. rok wcześniej. Marża operacyjna spadła do 0,94 proc. z 0,97 proc. przed rokiem. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki