A gdyby zlikwidować 8-proc. stawkę VAT? "Niewielkie koszty i większe korzyści"

- 75 proc. produktów spożywczych kupowanych przez konsumentów to produkty obłożone stawką 5 proc., kolejne 15 proc. mają stawkę 8 proc., a kolejne 15 proc. stanowią produkty opodatkowane wg stawki 23 proc. - mówi w Pulsie Dnia Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, dyrektor w Grant Thornton.

- Przyjęliśmy w naszych wyliczeniach ile kosztowałoby budżet państwa, gdybyśmy zapomnieli o stawce 8 proc. i przenieśli te produkty do tego wspólnego koszyka, gdzie są produkty opodatkowane stawką 5 proc. Wg naszych szacunków strata dla budżetu nie powinna przekroczyć 1 mld zł. Wydaje nam się, że w skali całego budżetu i biorąc pod uwagę, że spowodowałoby to eliminację wielu sporów podatkowych i sądowych, to ta korzyść byłaby większa - mówi Samborska.

Z Małgorzatą Samborską rozmawiamy też o planowanych przez ministerstwo finansów zmianach w ustalaniu stawki VAT od produktów spożywczych, potencjalnych problemach, które mogą się z tym wiązać, a także podatkowych absurdach w VAT.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 rekin1986

Zlikwidować VAT-u się nie da bo obowiązuje w całej UE można tylko lewarować wysokością tego podatku na różne kategorie

VAT na żywność mógłby obowiązywać 5 procentowy na cały sektor spożywczy
Podatek liniowy czy będzie miał 19 czy 23 procent jest podatkiem bezpośrednim płaconym od dochodu stawka jest sztywna

Najgorsza zabawa z podatkami to tzw progi podatkowe bez kwoty wolnej czyli np 19 procent do kwoty x po przekroczeniu kwoty x podatek 30 procent od nadwyżki kwoty x do poziomu kwoty y
która po przekroczeniu kwoty y opodatkowana jest stawką 50 procent bez limitu górnego

W USA CIT dochodzi do 40 procent więc ciskanie się o podatek 19 procentowy to trochę przesada podatki mogą być niskie jak się ma z czego osiągać dochody pasywne u nas nie ma z czego nie ma bogactw które można by sprzedawać finansując lwią część wydatków publicznych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 polak2

a tak przelewanie z jednej kieszeni do drugiej i pełno urzędników którzy przelewają z kieszeni jednej do drugiej .Kto na tym zarabia ?????Banki przelew tu przelew tam ???

! Odpowiedz
2 0 polak2

Jak uprościć ?zlikwidować Vat -ile ludzi by przybyło na rynek pracy ?i Ukraińcy by byli niepotrzebni .......?

! Odpowiedz
2 19 slc350

Spokojnie krok po kroczku , powolutku dążymy do najwyższego podatku liniowego 23% na świecie..... A takim prawdziwym uproszczeniem to była by likwidacja VAT lub liniowy 18%.. z wyłączeniem żywności na którą powinno być 0%

! Odpowiedz
1 43 sztos1

Jestem nad wyraz spokojny . ZNIKNIE STAWKA 5% a zostanie 8% i po sprawie . System zostanie uproszczony .

! Odpowiedz
3 35 jrkp

i tak ad vocem

opodatkowanie zywnosci podatkiem VAT innym niz 0% to jawny "Podatek od życia" bo kara sie mnie/nas wyzsza ceną za to ze zyjemy i jesc musimy... Tylko jak długo ludzie tej prostej prawdy pojąc nie chca i daja sie karać za to ze żyją ?

[tak samo jak podatek PIT jest karą za to ze pracujemy]

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 10 pluto85md

Oczywiscie ze warto system uproscic. Nawet podnoszac nizsza stawke do 5,4-5,5%, bo to by sie tak mniej wiecej bilansowalo.

! Odpowiedz
2 39 adam.1983

- 75 proc. produktów spożywczych kupowanych przez konsumentów to produkty obłożone stawką 5 proc., kolejne 15 proc. mają stawkę 8 proc., a kolejne 15 proc. stanowią produkty opodatkowane wg stawki 23 proc.

Ciekawą matematykę stosują autorzy artykułu, ktoś czyta te teksty przed publikacją ?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.