REKLAMA

A. Rudnicka: Często ludzie nie są świadomi tego, jak zmieni się ich sytuacja finansowa

2009-11-06 05:49
publikacja
2009-11-06 05:49
Przyszłość młodym osobom wydaje się odległa wizją, ludzie w średnim wieku skupieni na teraźniejszości nie maja czasu na myśl o niej i gdy „nagle” przychodzi to często przytłacza. System emerytalny pozostawia wiele do życzenia a o wysokości emerytur chodzą legendy. Moment przejścia na emeryturę większości z nas nie kojarzy się z błogim lenistwem, lecz z ogromnym stresem związanym z brakiem środków finansowych na życie. Aby uniknąć takiej sytuacji warto się wcześniej zabezpieczyć. Firmy ubezpieczeniowe rozbudowują swoje portfele usług i zdają się rozkładać przed nami wachlarze usług. O to jak dobrać najkorzystniejszy i na co warto zwracać uwagę zapytaliśmy Agnieszkę Rudnicką, ING Usługi Finansowe S.A.

Jak dobrać najlepsze ubezpieczenie emerytalne?


Agnieszka Rudnicka, ING Usługi Finansowe
Agnieszka Rudnicka: Przede wszystkim na początku powinniśmy sprawdzić, jak będzie wyglądała nasza emerytura w przyszłości. Możemy zrobić taką symulację przy wykorzystaniu kalkulatora emerytalnego na stronach ZUS lub KNF bądź na www.portalemerytalny.pl i tam zobaczymy, jaka będzie różnica w dochodach, jakie osiągniemy na emeryturze w porównaniu do tego, co wypracowujemy obecnie,. Potem powinniśmy zastanowić się, ile jesteśmy w stanie odkładać na emeryturę, jaki wydatek nasz budżet jest w stanie udźwignąć. Kolejnym krokiem jest uzmysłowienie sobie, jakim inwestorem jesteśmy – czy wolelibyśmy, aby to specjaliści zarządzali naszymi oszczędnościami, czy wolimy samodzielnie decydować o tym, gdzie środki są inwestowane i przy pomocy jakich instrumentów. Najlepiej udać się do doradcy ubezpieczeniowego – to ktoś, kto nam doradzi, kto z nami porozmawia i przedstawi nam różne możliwości i oferty. Wiedząc, czym dysponujemy, wiedząc, jaki cel chcemy osiągnąć na danym etapie życia, możemy na przykład wykupić ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, które pomoże nam zgromadzić odpowiednie środki. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim, jeżeli polisa ma mieć charakter czysto emerytalny, zwróćmy uwagę, jak duże są koszty ochrony w takiej polisie, jaki zakres oferuje polisa, żebyśmy niepotrzebnie nie dzielili swoich środków na ochronę i inwestycję, jeżeli zależy nam tylko i wyłącznie na inwestycjach i niewielkiej ochronie. Po drugie, sprawdźmy wiarygodność ubezpieczyciela. W tym celu warto spotkać się z agentami kilku towarzystw ubezpieczeniowych i poznać ich ofertę. Warto również zerknąć na koszty, czyli ile towarzystwo ubezpieczeń pobiera w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia oraz jakie są możliwości rezygnacji z takiej umowy ubezpieczenia, żeby nie okazało się w przyszłości, że na naszym rachunku jest zgromadzone niewiele środków. Nie dajmy się zaskoczyć przez koszty i opłaty. Kiedy już odbędziemy kilka rozmów z przedstawicielami towarzystw ubezpieczeniowych, przeanalizujemy swoje możliwości, koszty i oferta nas zainteresuje, warto podpisać wniosek o zawarcie umowy. Co jest istotne? Istotne jest, aby rozpocząć oszczędzanie jak najwcześniej i aby robić to systematycznie.

Wszystko o ubezpieczeniach w jednym miejscu


Jaka jest historia ubezpieczeń emerytalnych?

A.R.: W latach 90. na rynku polskim pojawiły się pierwsze zakłady ubezpieczeń z kapitałem zagranicznym i wtedy oferowane były głównie produkty tradycyjne gwarantowane, które nie dawały zbyt wiele możliwości dodatkowego zarobku. Wraz z upływem czasu, w połowie lat 90., na rynku, zaczęły się pojawiać pierwsze polisy z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi i one zaczęły być oferowane jako produkty emerytalne, co być może na tamtym etapie nie było dobrze zrozumianą ofertą. Produkty te ewoluowały w czasie, teraz na rynku już jest bardzo dużo produktów o charakterze emerytalnym, które są mniej lub bardziej bezpieczne i w których można się skoncentrować na oszczędzaniu na emeryturę,. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że im człowiek jest młodszy, tym jego inwestycje mogą być bardziej agresywne; wraz z wiekiem, portfel funduszy powinien być coraz bardziej zrównoważony i bezpieczny.

Jaka jest przyszłość ubezpieczeń emerytalnych?

A.R.: Tutaj należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszy z nich to to, jakie to będą produkty, czyli, do czego dąży rynek. Już wiemy, że klienci są coraz bardziej wymagający, oczekują produktów, które są przejrzyste, w których mogą sprawdzić strukturę kosztów i porównać ją w ramach różnych towarzystw i które nie mają tak zwanych gwiazdek, czyli jakichś dodatkowych opłat bądź ograniczeń. Na pewno będą to też produkty z coraz większym wachlarzem inwestycji, bo rynek dojrzewa, zmienia się, a po ostatnich zawirowaniach na rynku wiemy, że potrzeba produktów o charakterze gwarantowanym jest dużo większa. , W miarę upływu czasu preferencje te będą się zmieniać, w związku z czym produkt będzie elastyczny, ale będzie też transparentny i będzie oferował szerokie możliwości inwestycyjne.

Co może zrobić osoba, która nigdy nie pracowała? Jej partner życiowy odszedł? Ma, załóżmy, 50 lat.

A.R.: Jeżeli ma 50 lat, to już najwyższa pora, żeby zaczęła oszczędzać na swoją emeryturę, bo czasu pozostało tak naprawdę niewiele. Jeżeli taka osoba pracuje, to warto, żeby natychmiast rozpoczęła oszczędzanie i wybrała formę, która jest dla niej najbardziej odpowiednia. Może to być ubezpieczenie na życie z funduszami, ale mogą być też również fundusze towarzystw funduszy inwestycyjnych, może to być lokata bankowa, mogą być to produkty strukturyzowane. Jeżeli jednak ta osoba nie może sobie pozwolić na duży wydatek, dużą inwestycję jednorazowo, polecam oszczędzanie regularne w ramach polisy czysto inwestycyjnej, która da nam na przykład gwarancję wpłaconych środków.

Jakie są dodatki do ubezpieczeń emerytalnych?

A.R.: Ubezpieczenia emerytalne charakteryzują się tym, że są głownie skoncentrowane na funkcji oszczędnościowej, inwestycyjnej, w związku z czym ochrona w postaci umów dodatkowych zapewniających zabezpieczenie na wypadek różnych zdarzeń losowych jest zminimalizowana. Jeżeli jesteśmy młodzi i wiemy, że nas status rodzinny oraz sytuacja życiowa będzie się zmieniać, warto zadbać o to, żeby dobrać te umowy dodatkowe do swoich potrzeb. Czyli zabezpieczyć się przed następstwami wypadków, w szczególności zabezpieczyć rodzinę na wypadek, gdyby coś się stało, gdybyśmy trafili do szpitala i stracili możliwość zarobkowania. W miarę upływu czasu powinniśmy dostosowywać polisę do swoich potrzeb, czyli zmienić jej charakter na bardziej inwestycyjny, jeśli już nie będziemy potrzebować ochrony.

Jak osoba rozpoczynająca pracę może skutecznie zabezpieczyć się na starość?

A.R.: Takie osoby niestety w Polsce bardzo często jeszcze nie myślą o tym, żeby zabezpieczać się na starość, bo wydaje im się, że to jest termin tak bardzo odległy, że ich jeszcze nie dotyczy. Ale nic bardziej złudnego. Tutaj działa magia procentu składanego i im wcześniej zaczniemy odkładać nasze środki, tym szybciej osiągniemy satysfakcjonujące wyniki. Osoba młoda ma przed sobą wiele lat oszczędzania, w związku z czym nie groźne jej są skutki wahań na rynku, bo w tak długim okresie one mogą zostać zniwelowane, skorygowane przez działania rynkowe. W związku z czym polecam, aby zaczęły oszczędzać jak najwcześniej, wpłatami regularnymi, niezależnie od tego, czy myślą o tym, że tez będą w przyszłości emerytami. Polecam właśnie zimny prysznic, jakim jest zrobienie sobie analizy przy wykorzystaniu kalkulatora emerytalnego, żeby zobaczyć jak bardzo nasze dochody spadną po przejściu na emeryturę. Często ludzie nie są świadomi tego, jak zmieni się ich sytuacja finansowa. Dodatkowo marketing firm kreuje również poczucie, że emerytury będą dostatnie, dlatego polecam sprawdzenie na żywych liczbach.

Barbara Koziar, Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozmowa Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki