Jak dobrać najlepsze ubezpieczenie emerytalne?
![]() |
Wszystko o ubezpieczeniach w jednym miejscu |
Jaka jest historia ubezpieczeń emerytalnych?
A.R.: W latach 90. na rynku polskim pojawiły się pierwsze zakłady ubezpieczeń z kapitałem zagranicznym i wtedy oferowane były głównie produkty tradycyjne gwarantowane, które nie dawały zbyt wiele możliwości dodatkowego zarobku. Wraz z upływem czasu, w połowie lat 90., na rynku, zaczęły się pojawiać pierwsze polisy z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi i one zaczęły być oferowane jako produkty emerytalne, co być może na tamtym etapie nie było dobrze zrozumianą ofertą. Produkty te ewoluowały w czasie, teraz na rynku już jest bardzo dużo produktów o charakterze emerytalnym, które są mniej lub bardziej bezpieczne i w których można się skoncentrować na oszczędzaniu na emeryturę,. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że im człowiek jest młodszy, tym jego inwestycje mogą być bardziej agresywne; wraz z wiekiem, portfel funduszy powinien być coraz bardziej zrównoważony i bezpieczny.
Jaka jest przyszłość ubezpieczeń emerytalnych?
A.R.: Tutaj należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszy z nich to to, jakie to będą produkty, czyli, do czego dąży rynek. Już wiemy, że klienci są coraz bardziej wymagający, oczekują produktów, które są przejrzyste, w których mogą sprawdzić strukturę kosztów i porównać ją w ramach różnych towarzystw i które nie mają tak zwanych gwiazdek, czyli jakichś dodatkowych opłat bądź ograniczeń. Na pewno będą to też produkty z coraz większym wachlarzem inwestycji, bo rynek dojrzewa, zmienia się, a po ostatnich zawirowaniach na rynku wiemy, że potrzeba produktów o charakterze gwarantowanym jest dużo większa. , W miarę upływu czasu preferencje te będą się zmieniać, w związku z czym produkt będzie elastyczny, ale będzie też transparentny i będzie oferował szerokie możliwości inwestycyjne.
Co może zrobić osoba, która nigdy nie pracowała? Jej partner życiowy odszedł? Ma, załóżmy, 50 lat.
A.R.: Jeżeli ma 50 lat, to już najwyższa pora, żeby zaczęła oszczędzać na swoją emeryturę, bo czasu pozostało tak naprawdę niewiele. Jeżeli taka osoba pracuje, to warto, żeby natychmiast rozpoczęła oszczędzanie i wybrała formę, która jest dla niej najbardziej odpowiednia. Może to być ubezpieczenie na życie z funduszami, ale mogą być też również fundusze towarzystw funduszy inwestycyjnych, może to być lokata bankowa, mogą być to produkty strukturyzowane. Jeżeli jednak ta osoba nie może sobie pozwolić na duży wydatek, dużą inwestycję jednorazowo, polecam oszczędzanie regularne w ramach polisy czysto inwestycyjnej, która da nam na przykład gwarancję wpłaconych środków.
Jakie są dodatki do ubezpieczeń emerytalnych?
A.R.: Ubezpieczenia emerytalne charakteryzują się tym, że są głownie skoncentrowane na funkcji oszczędnościowej, inwestycyjnej, w związku z czym ochrona w postaci umów dodatkowych zapewniających zabezpieczenie na wypadek różnych zdarzeń losowych jest zminimalizowana. Jeżeli jesteśmy młodzi i wiemy, że nas status rodzinny oraz sytuacja życiowa będzie się zmieniać, warto zadbać o to, żeby dobrać te umowy dodatkowe do swoich potrzeb. Czyli zabezpieczyć się przed następstwami wypadków, w szczególności zabezpieczyć rodzinę na wypadek, gdyby coś się stało, gdybyśmy trafili do szpitala i stracili możliwość zarobkowania. W miarę upływu czasu powinniśmy dostosowywać polisę do swoich potrzeb, czyli zmienić jej charakter na bardziej inwestycyjny, jeśli już nie będziemy potrzebować ochrony.
Jak osoba rozpoczynająca pracę może skutecznie zabezpieczyć się na starość?
A.R.: Takie osoby niestety w Polsce bardzo często jeszcze nie myślą o tym, żeby zabezpieczać się na starość, bo wydaje im się, że to jest termin tak bardzo odległy, że ich jeszcze nie dotyczy. Ale nic bardziej złudnego. Tutaj działa magia procentu składanego i im wcześniej zaczniemy odkładać nasze środki, tym szybciej osiągniemy satysfakcjonujące wyniki. Osoba młoda ma przed sobą wiele lat oszczędzania, w związku z czym nie groźne jej są skutki wahań na rynku, bo w tak długim okresie one mogą zostać zniwelowane, skorygowane przez działania rynkowe. W związku z czym polecam, aby zaczęły oszczędzać jak najwcześniej, wpłatami regularnymi, niezależnie od tego, czy myślą o tym, że tez będą w przyszłości emerytami. Polecam właśnie zimny prysznic, jakim jest zrobienie sobie analizy przy wykorzystaniu kalkulatora emerytalnego, żeby zobaczyć jak bardzo nasze dochody spadną po przejściu na emeryturę. Często ludzie nie są świadomi tego, jak zmieni się ich sytuacja finansowa. Dodatkowo marketing firm kreuje również poczucie, że emerytury będą dostatnie, dlatego polecam sprawdzenie na żywych liczbach.
Barbara Koziar, Bankier.pl
