A-4 zaakceptowanaA-4 zaakceptowana

PONAD TRZY MILIONY ASAMOCHODÓW

Przez pół roku - od kwietnia do 3 października - z płatnej autostrady Katowice-Kraków skorzystało 3,3 mln pojazdów. Od nowego roku przejazdy samochodami sosobowymi mają zdrożeć z 8 do 10 zł.

Opłaty na początku wynosiły 10 zł dla samochodów ciężarowych i 8 zł dla osobowych. Spółka zapowiada jednak odejście z nowym rokiem od opłat promocyjnych. Przejazd samochodem osobowym ma kosztować 10 zł, a 22 zł ciężarowym. W pierwszych dniach wprowadzenia opłat dziennie przejeżdżało autostradą ok. 15 tys. samochodów na dobę - wynika z obliczeń przedstawionych przez spółkę Stalexport - Autostrada Małopolska SA. Obecnie natężenie ruchu ustabilizowało się na poziomie 18 tys. na dobę.

Przystosowanie 61. kilometrowego odcinka do pobierania opłat kosztowało Stalexport 148 mln zł. Przy autostradzie prowadzone są teraz prace związane z drugim etapem budowy, koncentrującym się głównie na podniesieniu standardów ekologicznych drogi i zwiększeniu bezpieczeństwa. Koszty tego etapu szacuje się na ok. 345 mln zł.

Pieniądze z opłat w blisko 70 proc. wykorzystywane są na sfinansowanie drugiego etapu budowy oraz na koszty przyszłej wymiany nawierzchni oraz remontu kapitalnego całego pasa autostrady. Około 30 proc. wpływów pochłaniają nakłady na bieżącą eksploatację. Do tej pory, po wprowadzeniu opłat, wymieniono m.in. bariery energochłonne, zainstalowanio słupki informujące o najbliższej kolumnie SOS.

WAJ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil