972 zł regionalnej różnicy

Najlepiej zarabiają samorządowcy na Mazowszu, najgorzej — w Kujawsko-Pomorskiem.

(fot. jarek78 / YAY Foto)

Szukasz pracy w samorządzie? Spójrz najpierw na mapę wynagrodzeń. Okazuje się, że na najwyższe płace mogą liczyć ci, którzy są zatrudnieni na Mazowszu. W 2014 r. ich średnia pensja wyniosła prawie 4770 zł brutto (średnia krajowa — 4195,63 zł).

Na drugim miejscu w płacowym rankingu jest Dolny Śląsk. Tu samorządowiec co miesiąc inkasuje prawie 4469 zł. Na podium wskoczyła jeszcze Małopolska — niecałe 4297 zł. Najmniej zarabiają samorządowi urzędnicy w województwie kujawsko-pomorskim — 3796,99 zł.

— Uważam, że pensje urzędników samorządowych powinny wzrosnąć. Są to często osoby po studiach podyplomowych, nieustannie muszą się kształcić, aby być na bieżąco z ciągle zmieniającymi się przepisami i regulacjami. Nasz kierownik gospodarki komunalnej zarządza pracą pięciu pracowników, uczestniczy we wszystkich inwestycjach gminnych,a jego pensja wynosi 3,5 tys. zł brutto. Dla przykładu: pensja nauczyciela dyplomowanego wynosi 5 tys. zł brutto. Niestety, nie możemy dać urzędnikom podwyżek, bo dla mniejszych miast w powiatach rolniczych wzrost wydatków bieżących oznacza najczęściej rezygnację z inwestycji. Na różnice zarobków urzędników w różnych regionach Polski nie ma jednej recepty, ale dobrym pomysłem jest ich ujednolicenie, bo nakłady pracy i umiejętności często są przecież podobne — mówi Sławomir Bykowski, burmistrz Radziejowa Kujawskiego. Dość powiedzieć, że różnica między najlepiej a najsłabiej płacącym województwem wynosi aż 972 zł!

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~fil

Warszawka zawsze wypasiona.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.