REKLAMA

900 mln zł na wsparcie rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy

2023-03-24 11:23, akt.2023-03-24 13:57
publikacja
2023-03-24 11:23
aktualizacja
2023-03-24 13:57

Komisja Europejska przeznaczy pieniądze dla rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy, z wkładem z polskiego budżetu będzie to prawie 900 mln zł; rząd przedstawi też kolejne pomysły na "zminimalizowanie skutków tej sytuacji" – mówił w piątek w Radiu Wrocław Krzysztof Sobolewski (PiS).

900 mln zł na wsparcie rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy
900 mln zł na wsparcie rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy
/ Kancelaria Prezydenta Ukrainy

"W tej chwili pan premier (wicepremier, minister rolnictwa) Henryk Kowalczyk ogłosił, że w przyszłym tygodniu będzie okrągły stół w kwestii między innymi zboża, czyli to jest jedno z pierwszych działań, które, można powiedzieć, na bieżąco jest wykonywane. Tam będzie rozmowa o tym, co w przyszłości, bo to nie tylko kwestie zbożowe są” – powiedział sekretarz generalny PiS pytany w Radiu Wrocław o kwestie importu zboża z Ukrainy i protesty polskich rolników.

Komisja dała pieniądze

Zwrócił też uwagę, że Komisja Europejska "przeznaczyła pieniądze na wsparcie dla tych rolników, którzy są poszkodowani poprzez import zboża z Ukrainy", który spowodował "obniżenie cen zboża również w Polsce". "To będzie w sumie, z wkładem z polskiego budżetu, prawie 900 mln zł” – powiedział Sobolewski.

Dodał, że rząd będzie wkrótce przedstawiał kolejne pomysły na „zminimalizowanie skutków tej sytuacji”. „Chcemy jednocześnie przygotować się na przyszłość, bo to, co jest w tej chwili, to jest tylko zapowiedź tego, co może zdarzyć się za miesiąc, dwa (…) Mamy sygnały o tym, że kwestia zbożowa to nie jest jedyna, która może być dużym problemem dla m.in. rolnictwa w Polsce” – powiedział Sobolewski.

W czwartek podczas jednej z dyskusji w ramach Europejskiego Forum Rolniczego komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że KE zgodziła się na pomoc publiczną z polskiego budżetu dla rolników w kwocie 600 mln zł. Ma być też dodatkowe wsparcie dla polskich rolników z powodu napływu ziarna z Ukrainy i na ten cel dodatkowo przeznaczone zostanie przez KE niemal 30 mln euro. „W sumie będzie to 900 mln zł dla polskich rolników. Jeśli będzie taka konieczność rozważymy kolejne transze takiej pomocy. To rząd zdecyduje, kto i w jakiej wysokości dostanie te pieniądze” – powiedział Wojciechowski.

"Żądamy więcej"

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Brukseli, po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu UE, przekazał, że Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża. Morawiecki wskazał, że na razie dla Polski przeznaczono na ten cel mniej niż 200 mln zł. Jak ocenił, jest to kwota nieadekwatna. "Żądamy więcej i będziemy żądać więcej, bo uważamy, że to jest problem, przy którym Unia Europejska musi nam dopomóc" - podkreślił premier.

Sobolewski został też pytany o zapowiadany przez PSL wniosek o wotum nieufności dla ministra rolnictwa. „Pan premier Henryk Kowalczyk stawi czoła temu, co w tej chwili się dzieje, z pozytywnym skutkiem” – odpowiedział. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
polonu
potrzebuje wsparcia przy zakupie papieru toaletowego zdrożał 100% a liście jeszcze nie ma .
samsza
Opowieści o toksycznym zbożu z Ukrainy czy kukurydzy przywożonej węglarkami, gnijącej na deszczu. To są polscy rolnicy? Młody Żaryn widział i słyszał? Nie dopatrzył się ruskich onuc? Co myśleć, żadnych instrukcji z rządu, Wąsik z Kamińskim też cicho. O co chodzi? Jedyna odpowiedź to kolejne 900 mln z budżetu w piach, ile można marnować?
samsza
Powiedzmy, że ktoś chciałby sfilmować kukurydzę w wagonie do przewozu węgla, a przecież wiemy, że kto filmuje pociągi, zwłaszcza w tym rejonie, to akty dywersji przygotowuje. Co tam z tymi nadajnikami GPS, znowu nadają?
:)
itso_battlestar_point_g
a wystarczyło zrobić swoją robotę i znowu płacimy za błędy zamiast zarabiać
trolley
Czyli pośrednia dotacja ukraińskiego rolnictwa na prawie 1mld!!! przez polskich podatników. To co stracili polscy rolnicy to zyskali Ukraińcy. Pisowska sekta z pomocą Ukrainy puści Polaków w skarpetkach. Glosujcie koniecznie na pisowską sekte. W tym samym czasie szpitale ratują się chwilówkami w parabankach.
andregru
Wypowiedz Kołodziejczaka "Jeżeli rolnik ma 20 ha pszenicy, to przez błędne informacje premiera Kowalczyka, do dzisiaj stracił 60 tys. zł." A czy PSI rząd pokryje również starty Polaków tracących na lokatach bankowych 10% rocznie wskutek spóźnionych i błędnych działań Glapińskiego i RPP ?
endes
Znowu kolejny czynnik do podbicia inflacji!… zamiast wy…ać to dziadostwo zwane przenicą do pieca i zakaz wjazdu!
wizytator
No na pellet by to szło przerobić, ale kto będzie płacił za nasze zboże jak za zboże?
I dlaczego tak drogo?

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki