9 wykresów o zarobkach Polaków, które warto zobaczyć

To, ile zarabiamy, nadal stanowi w Polsce temat tabu. Ale jest coraz więcej publikacji, które przybliżają wynagrodzenia różnych grup zawodowych.

1. Ilu zarabia mniej niż minimalna krajowa?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku 8 proc. zatrudnionych na umowę o pracę pracowników otrzymywało wynagrodzenie brutto nieprzekraczające obowiązującej minimalnej płacy, czyli 2100 zł brutto. W 2017 nastąpił gwałtowny wzrost takich zatrudnionych - około 1,5 mln osób zarabiało mniej, niż wynosiło najniższe wynagrodzenie.

2. Sektor publiczny to wyższe płace

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2019 roku przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 5409 zł w sektorze publicznym i 4717 zł w sektorze prywatnym.

3. Które sektory dają najlepiej zarobić?

Na najwyższe wynagrodzenie według GUS-u mogli liczyć w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2019 roku pracownicy związani z sekcją „informacja i komunikacja”. Tam płace wyniosły ponad 8,7 tys. zł brutto. Najmniej zarabiano w sektorze związanym z „zakwaterowaniem i gastronomią” - ponad 3,7 tys. zł brutto.

4. Ile zarabiamy naprawdę?

Około 3 tysiące złotych na rękę. Mediana płac wyniosła w październiku 2018 roku 4094,98 zł brutto. Te dane, które publikuje co dwa lata GUS, dotyczą pracujących w podmiotach zatrudniających powyżej 9 osób. Szerzej o tym temacie pisał Michał Żuławiński w artykule "Około 3000 zł na rękę. Tyle naprawdę zarabia się w Polsce".

5. Czy jesteśmy zadowoleni z zarobków?

Serwis Pracuj.pl zbadał poziom zadowolenia pracowników z otrzymywanego przez nich wynagrodzenia. Zaledwie 31 proc. jest zadowolonych z comiesięcznych przelewów od pracodawców, a 37 proc. negatywnie ocenia relację swojej pensji do CV.

6. Polak idzie po podwyżkę

Według ostatniego raportu przygotowanego przez Hays Poland 28 proc. pracowników ubiegało się w 2019 roku o podwyżkę z pozytywnym skutkiem, a nieco ponad połowa otrzymała premię uzależnioną od wyników pracy.7. Pensje rosną

Jak mocno w 2019 roku zmieniły się warunki zarobkowe Polaków? W Raporcie płacowym Hays Poland czytamy, że u 40 proc. respondentów wynagrodzenie wzrosło o więcej niż 5 proc. Jednocześnie dla 34 proc. pozostało bez zmian.

8. Lepiej niech inni nie wiedzą, ile zarabiamy

Niemal połowa pracowników niechętnie podchodzi do kwestii dzielenia się informacją o wysokości swoich comiesięcznych wpływów na konto. 33 proc. nie ma określonego zdania w tej kwestii, a zaledwie 25 proc. chętnie mówi innym, ile zarabia.

9. Jawność wynagrodzeń? Tak, ale w ogłoszeniach

Polacy zdecydowanie są za tym, aby w ofertach pracy znajdowała się jakakolwiek informacja na temat proponowanego wynagrodzenia. Zaledwie 20 proc. chce, aby te dane pozostały tajemnicą.

WS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 sel

No to mamy mieszkania + czynsze 100% do góry https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-czynszow-komunalnych-ostro-w-gore-Nawet-dwukrotnie-7806515.html#dod_komentarz
Usta pełne frazesów, a złodziej na złodzieju, okradzione samorządy z kasy muszą się ratować a ci jak kościelni na wsi pogłaszczą po główce i zabiorą ostatnią świnię ,a jeszcze ich po rękach całują i jeszcze im osobistą żonę podstawiają do " gotowania i sprzątania" ..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 15 antek10

Polska zaczełą sie zwijać zamiast rozwijać. PKB liczony w USD spadł w ciagu roku o 20 mld USD.
2018 - 585 mld USD
2019 - 565 mld USD

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

! Odpowiedz
1 13 geralt78

526 mld USD w 2017... to już zapomniałeś dopisać?

! Odpowiedz
9 11 kaaasia1980

Nie jest kolorowo dlatego warto przynajmniej sprobowac swoich sil z firma. Jest taka dobra ksiazka Sekrety12 sposobow... madrze tam gosciu opisal jak dostac pieniadze na start czy rozwoj, autor Jazdzyk.
Bo na etacie dorobic sie ciezko :/

! Odpowiedz
2 19 jangcy

Bulwersujaca jest różnica pomiedzy budżetówka i prywatnym sektorem.
Sama kwota i ilośc pracy która jest potrrzebna żeby zarobić jedno i zarobić drugie.
Na dodatek większość w budżetówce prawie z głodu umiera: lekarze, mundurowi, pielęgniarki, nauczyciele....
Zalatuje ściemą na odległość. Towarzystwu się po prostu w dupach przewraca!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 10 tygztqbq77n5mg9ercmet

> Bulwersujaca jest różnica pomiedzy budżetówka i prywatnym sektorem.

Jak tam nadgodziny w budżetówce? Bo w prywatnym miesiąc bez 40 nadgodzin to zmarnowany czas. Przez to wychodzi wyższa wypłata, ale jakoś przemilcza się to. Zupełnie jak przy _nierówności_ płac mężczyźni/kobiety. Żadna feministka nie raczy zauważyć, że mężczyźni tyrają po 300h miesięcznie, w nocy, w soboty, w święta. Tylko widzą więcej PLN/h i krzyczą, że dzieje się krzywda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 10 jordanbelford

Co innego na tzw papierze co innego pod stołem , ktoś jak zarabia np 2000 netto , na bank kręci na lewo , bo nikt przy zdrowych zmysłach , nie siedzi w takiej pracy , ewenement zarabiasz 2000 wydajesz 4000 hehehe .

! Odpowiedz
1 2 geralt78

chciałbym by tak było jak mówisz, ale wiem, że niestety na ogół tak nie jest.

! Odpowiedz
0 11 andregru

"przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 5409 zł w sektorze publicznym i 4717 zł w sektorze prywatnym" - czyli państwowe posady lepsze ?

! Odpowiedz
4 45 1as

Ja się tylko zastanawiam, kto kupuje te mieszkania w miastach za setki tysięcy, nowe samochody z salonów, skąd tłumy w galeriach handlowych.
Bo za 3 tys. to można co najwyżej nie umrzeć z głodu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.