8,3 mld dolarów zebrano dla Syrii podczas konferencji w Brukseli

8,3 mld dolarów pomocy humanitarnej dla Syrii zadeklarowali darczyńcy podczas zakończonej w czwartek konferencji w Brukseli poświęconej kryzysowi w tym bliskowschodnim kraju. Dwie trzecie tej pomocy chce przekazać Unia Europejska i jej kraje członkowskie.

(fot. Khalil Ashawi / ZUMA Wire)

"Jestem dumny, że delegacje uczestniczące w konferencji zadeklarowały rekordową sumę 8,3 miliarda euro na 2019 rok i później. 6,79 mld euro stanowi wkład UE i jej państw członkowskich. Nasze zobowiązanie jest jasne: będziemy kontynuować naszą pomoc dla mieszkańców Syrii i społeczności przyjmujących tak długo, jak będzie to konieczne" - poinformował po konferencji unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides.

Na konferencji darczyńcy zadeklarowali na pomoc humanitarną dla Syrii i regionu łącznie 8,3 mld euro na lata 201920 i kolejne, z czego 6,2 mld euro na 2019 r.

Dwie trzecie całkowitej kwoty pomocy zadeklarowała Unia Europejska - łącznie 6,79 mld euro: 2,57 mld euro z budżetu UE zarządzanego przez Komisję Europejską i 4,22 mld euro z państw członkowskich UE. Z kwoty 2,57 mld euro z budżetu UE 2,01 mld euro przeznaczono na 2019 r., a 560 mln euro przeznaczono na 2020 r.

"UE, jako wiodący globalny darczyńca (dla ofiar) kryzysu (w Syrii - PAP), będzie nadal wspierać sąsiadów Syrii w celu wzmocnienia odporności ich gospodarek. Zintensyfikujemy inwestycje w edukację, opiekę zdrowotną i regularne zatrudnienie, aby uchodźcy stali się bardziej samodzielni i mogli żyć w godności - powiedział unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia Johannes Hahn.

Sytuacja w Syrii pozostaje krytyczna - 11,7 mln Syryjczyków potrzebuje ochrony i pomocy humanitarnej. Kolejne 5,6 mln syryjskich uchodźców znajduje się w sąsiednich krajach.

W konferencji zorganizowanej przez UE i ONZ wzięło udział ok. 80 krajów i organizacji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ndz/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil