77 proc. Polaków zadowolonych z obecnej pracy

80 proc. ankietowanych sądzi, że w ciągu półrocza jest w stanie znaleźć pracę podobną do wykonywanej; 86 proc jest zdania, że znajdzie jakiekolwiek inne zajęcie - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad, który opublikowano we wtorek w Warszawie.

(YAY Foto)

Międzynarodowy sondaż, przeprowadzony w maju 2017 r,. objął w Polsce 844 osoby ankietowane on-line. W grupie badanych byli pracujący przynajmniej 25 godzin w tygodniu w wieku od 18 do 65 lat, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, pracę tymczasową, na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni.

W porównaniu do poprzedniego badania o 6 pkt. proc. zwiększył się odsetek osób, które sądzą, że są w stanie w ciągu półrocza znaleźć porównywalną pracę do wykonywanej. O 3 pkt. proc. wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, iż w ciągu 6 miesięcy są w stanie znaleźć jakąkolwiek pracę.

Z cokwartalnego badania wynika, że 27 proc. pracowników w Polsce zmieniło pracę w ostatnich sześciu miesiącach. Rotacja obejmowała zarówno zmianę pracodawcy, jak i zmianę stanowiska wewnątrz obecnej firmy. Jako główne powody zmian badani podawali: lepsze warunki pracy, osobiste pragnienie zmiany, zmianę struktury firmy, osobiste ambicje w obszarze zarządzania.

Spadła grupa osób, które aktywnie poszukują pracy. 12 proc. aktywnie szuka nowego zajęcia (spadek o 1 pkt. proc.) 17 proc. rozgląda się za nową pracą (spadek o 2 pkt. proc.). Największy odsetek respondentów, którzy deklarowali, że szukają pracy występował wśród pracowników w średnim wieku (33 proc.), z których najwięcej aktywnie poszukujących było w grupie 25-34 lat. Najrzadziej pracy szukali 55-65 -latkowie (17 proc.).

W badaniu podkreślono, że 30 proc. ankietowanych zadeklarowało obawę o utratę pracy. Pod tym względem Polska uplasowała się na 4 miejscu w Europie (razem z Danią), ustępując jedynie Grecji, Włochom i Hiszpanii.

Satysfakcję z wykonywanej pracy zadeklarowało 77 proc. pracowników. Polska w tym rankingu zajęła 3 miejsce w Europie. Najbardziej zadowolonych pracowników ma Dania i Austria.

Z badania wynika, że 88 proc. Polaków i Portugalczyków (najwięcej w Europie) wolałoby umowę na czas określony niż bezrobocie. 89 proc. Polaków wyraziła otwartość na przekwalifikowanie się. 64 proc. badanych Polaków w przypadku trudności ze znalezieniem pracy, byłaby skłonna wyjechać na jakiś czas do pracy za granicę, a 58 proc. rozważyłoby trwałą emigrację.

Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan uważa, że obecna sytuacja na rynku pracy oznacza dla pracodawców, iż muszą podnosić jakość pracy. "Obok płac liczy się też reputacja pracodawcy, który powinien być przyjazny dla starszych pracowników, dla rodziców, powinien mieć programy praca-życie, a pozostałym zapewniać perspektywy i rozwój zawodowy" - stwierdził Męcina podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Jego zdaniem, należy większą uwagę skupić na osobach długotrwale bezrobotnych. "To nie jest tak, że te osoby weźmiemy za rękę i znajdziemy im pracę. Tym osobom trzeba pomoc w uporaniu się np. chorobami, z problemami rodzinnymi, czasem przydałby się psycholog. To są osoby, które najpierw wymagają dużego wsparcia, dużych nakładów, a dopiero potem mniej więcej po pół roku, może roku, trzeba ulokować na rynku pracy" - mówił Męcina.

Zwrócił uwagę na dużą skłonność Polaków do zmiany zawodu. "Polacy mocno doświadczeni bezrobociem w poprzednich latach nauczyli się rynku pracy" - podkreślił Męcina.

Również ekspert rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasz Komuda zauważył wysoki poziom elastyczności polskich pracowników. "Jesteśmy narodem doświadczonym przez czas wysokiego bezrobocia. Dużo wskaźników pokazuje naszą elastyczność. To jest po prostu owoc bardzo nieprzyjemnego uczenia się" - powiedział.(PAP)

pż/ js/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ecce

czeski błąd- tylko w 77% niezadowolonych da się uwierzyć,pozostałe 23% to beneficjenci dojnej zmiany

! Odpowiedz
0 21 staryznajomy

to taki syndrom sztokholmski :) Odbiegamy daleko od zachodu w tych kwestiach, prace się powinno zmieniać co najmniej raz na 2-3 lata przez co dochodzi się do zadowalającego miesięcznego wynagrodzenia. Tkwiąc ciągle u jednego pracodawcy liczymy na jego łaskę, że łaskawie da lub nie chociaż o wzrost inflacji :). Wielu niestety wykorzystuje fakt, że mowa o kryzysie i otwierają się na negocjacje dopiero wtedy jak im składasz wypowiedzenie. Sam to 2 razy przećwiczyłem, mimo, że dawałem argumenty, że firma na mojej pracy zarobiła setki tysięcy złotych to było dziesiątki wymówek by na PITcie wyszło tyle samo lub nawet mniej. A naprawdę moje oczekiwania nie były duże po 5 latach pracy chciałem zarabiać trochę więcej. Teraz szukają jelenia po moim odejściu a proponują więcej niż miałem ja. Pracuje u nowego, zabrałem swoich klientów i kto na tym stracił ? Ja czy pazerny pracodawca ? Dlatego nie bać się zmieniać pacy ci co mają coś w głowie, umiejętności czy jakiś fach w ręku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 10 peti1000

Narzekać to można jak się mieszka w Syrii, Korei PŁN albo Rosji. Trzeba się cieszyć z tego co się ma . Nie każdy się urodził w Szwajcarii. Pogody Ducha Życzę.

! Odpowiedz
2 7 obywatelrp1980

Znalezienie obecnie podobnej pracy nie stanowi większego problemu. Ludzie czują się pewniej, bo mamy niż i brakuje ludzi, którzy zgodzą się pracować za konkretne warunki.
http://independenttrader.pl/czy-gospodarka-w-polsce-rosnie-czy-sie-kurczy.html
Jaką mam radę dla polskich przedsiębiorców? Chcesz dobrego pracownika to płać mu dobrze w myśl zasady: "Jaka płaca taka praca".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~kloss

2000 euro netto??? Irena, nie za ich zycia. Mediana w PL 1947 zl netto.

! Odpowiedz
4 21 ~Irena

77% majacych kredyty i siedzacych cichutko zeby czasem szef sie nie zezloscil. Taka prawda o ciulaczach. Z takim podejsciem 2tys Euro lub rownowartosc osiagniecie za 300 lat.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,8% II 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl