REKLAMA

75 tys. mikro, małych i średnich firm musi podpisać umowy o zarządzanie PPK

2020-10-25 07:00
publikacja
2020-10-25 07:00
fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera

75 tys. mikro, małych i średnich firm musi do 27 października podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi - wynika z ustawy o PPK. Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że partycypacja pracowników w II etapie wdrażania systemu sięgnie 35-40 proc.

27 października br. mija termin podpisywania umów o zarządzanie PPK dla firm z II fali (zatrudniających od 50 do 249 pracowników) oraz III fali (zatrudniających od 20 do 49 osób). Do 10 listopada firmy te mają obowiązek podpisania umów o prowadzenie PPK z pracownikami. Po zawarciu umów na rachunki uczestników PPK trafią pierwsze wpłaty.

Tzw. "średniaki z II fazy" miały przystąpić do PPK już wiosną tego roku, ale ze względu na epidemię koronawirusa termin przesunięto. Z wyliczeń Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie systemu PPK wynika, że jesienią będzie przystępowało do PPK ok. 75 tys. przedsiębiorstw. Szacowana partycypacja to 35-40 proc.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Do systemu zostają automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu 2019 r., od 1 lipca 2019 roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 osób. W sumie było ok. 4 tys. firm. Średnia partycypacja w programie wyniosła ok. 40 proc.

Zgodnie z ustawą o PPK ostatni etap wrażania systemu rozpocznie się od stycznia 2021 r., kiedy to do PPK będą przystępować instytucje publiczne. Umowy o zarządzanie powinny one zawrzeć najpóźniej do 26 marca 2021 r., a o prowadzenie - do 10 kwietnia 2021 r.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kiniaa
U mnie ppk to już są dłuższy czas temu wprowadzone i póki co oceniam całość pozytywnie. Koszt jest w pełni akceptowalny a w zamian mam rosnące oszczędności już od pierwszych wpłat i to dosłownie.
carlito1
Trzeba budować dobrobyt socjalistyczny.,
grzegorzkubik
Z wyliczeń wynika, że z PPK w zależności od wysokości wpłaty będziesz miał od 50 tys w górę. Jeśli ktoś przejdzie w wieku 35 lat na PPK i będzie płacił 2% od pensji plus wpłata pracodawcy to ma jako mężczyzna od 160 tys do dyspozycji w wieku 65 lat gdyby zaczął od 25 roku życia i zarabia 4000 brutto to ma ok Z wyliczeń wynika, że z PPK w zależności od wysokości wpłaty będziesz miał od 50 tys w górę. Jeśli ktoś przejdzie w wieku 35 lat na PPK i będzie płacił 2% od pensji plus wpłata pracodawcy to ma jako mężczyzna od 160 tys do dyspozycji w wieku 65 lat gdyby zaczął od 25 roku życia i zarabia 4000 brutto to ma ok 250 tys w wieku 65 lat. Jeśli by wpłacał 4% to może mieć nawet 0,5 mln zł do dyspozycji a jak uwierzy mocniej i wpłaci 10% to milion złotych dojdzie do emerytury. Od 25 lat do 65 mija 40 lat. 40 lat ciągłego inwestowania na giełdzie bez wiedzy bo od tego jest PPK.
adam314
Już to widzę. Rentowność funduszy inwestycyjnych to -20%. Dziękuję, postoję. Nikt nie zadba o Twoje pieniądze lepiej niż Ty sam.
pis_da
Będzie klapa i nawet reklamy w TV nie pomogą. Very good.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki