REKLAMA

WŁOCHY70 proc. obywateli popiera protesty rolników

2024-02-12 11:27
publikacja
2024-02-12 11:27

70 procent Włochów popiera protesty rolników, a jedna piąta obawia się podwyżek cen żywności w ich rezultacie - takie wyniki sondażu przedstawił w poniedziałek dziennik „La Stampa”. Rolnicy protestujący przeciwko polityce rządu i Unii Europejskiej zapowiedzieli na ten tydzień kolejną akcję w Rzymie.

70 proc. obywateli popiera protesty rolników
70 proc. obywateli popiera protesty rolników
fot. Giuseppe Lami / /  Zuma Press / Forum

Turyńska gazeta w analizie sondażu zwraca uwagę na to, że rolnicze protesty, które charakteryzuje brak koordynacji, zaczynają wywoływać obawy, że ich wynikiem będą podwyżki. Boi się tego około 20 procent uczestników ankiety, przeprowadzonej na początku lutego, a więc w dniach odbywających się w wielu punktach kraju manifestacji i pikiet na traktorach.

Producenci żywności protestują przede wszystkim przeciwko niskim cenom skupu, które - jak argumentują - nie rekompensują ponoszonych przez nich kosztów.

12 procent obywateli wyraża niepokój co do jakości żywności trafiającej na włoskie stoły.

20 procent Włochów jest zdania, że protesty szybko się skończą.

W ostatnich dniach media informowały o podziałach wśród manifestujących ostatnio rolników, bo – jak zauważono - nie wszyscy występują przeciwko rządowi Giorgii Meloni. Dlatego, jak się podkreśla, może mieć to wpływ na dalszy przebieg akcji protestacyjnych.

Jeden z rolniczych liderów Danilo Calvani zapowiedział na czwartek manifestację z udziałem co najmniej 20 tysięcy osób na terenie rzymskiego Circus Maximus w centrum. “Nasz protest będzie kontynuowany” - ogłosił.

Pierwsza akcja w Wiecznym Mieście odbyła się w piątek, gdy do centrum wpuszczono kilka traktorów z reprezentantami branży, a w nocy prawie 200 pojazdów w kolumnie przejechało rzymską obwodnicą.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
1a2b
oj będzie lewactwo unijne wyskakiwało w skarpetach z okien ... wybory już wkrótce a folksdojczowi dalej się wydaje że ucieknie do brukseli
samsza
UE twierdzi ostatnio, że czeka nas wojna, to oczywiste, że w czasie wojny trzeba mieć żywność "swoją", jak maseczki w pandemii.
Sami to udowodnili... Włosi pamiętają początek pandemii i jak z magazynów unijnych w RFN nie dostali maseczek, bo trzymano dla Niemców.
infinityhost
I właśnie to mają pamiętać. Też przydałoby się żebyśmy komuś dali taką lekcję samodzielności.
vacarius
Ja gdy chciałem zaprotestować a płacąc ZUSy, NFZy w robocie beż żadnych uprzywilejowań emerytalnych. Gdy stwierziłem ze dostaję coraz więcej obowiązków, coraz więcej też umie i robię coraz szybciej i lepiej a za tą samą pensje. Rozmowa o podwyżce nie poskutkowała. To na początku przestałem się golić, chodziłem do pracy jak zarośnięty Ja gdy chciałem zaprotestować a płacąc ZUSy, NFZy w robocie beż żadnych uprzywilejowań emerytalnych. Gdy stwierziłem ze dostaję coraz więcej obowiązków, coraz więcej też umie i robię coraz szybciej i lepiej a za tą samą pensje. Rozmowa o podwyżce nie poskutkowała. To na początku przestałem się golić, chodziłem do pracy jak zarośnięty dziad. A po kilku miesiącach rzuciłem wypowiedzeniem na stół. Ale nie blokowałem nikomu drogi przed swoją robotą a tym bardziej komuś przed inną robotą. Czy w ogóle przypadkowym ludziom ich autobus który gdzieś jedzie i ich wiezie. Bo może wiezie kogoś na wizytę do lekarza na którą ktoś czekał 2 lata.
adam841019
Polscy rolnicy są w czarnej du... Magazyny pełne i w najbliższym czasie się to nie zmieni. Tam gdzie eksportowali Polacy jest już ziarno ukraińskie. Problem się będzie potegował coraz bardziej. Obawiam się że duża część rolników zbankrutuje.
andregru
Władza wypłaci im pewnie jakieś nowe dopłaty . Może nie będzie ich stać na następny traktor ale sami się wyżywią . Gorzej mają mikro firmy w miastach które nie mogą liczyć na żadne wsparcie Państwa a tylko na wzrost ZUS , kosztów działalności .

Powiązane: Włochy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki