REKLAMA

70 proc. Węgrów uważa, że koronawirus jest groźny głównie dla gospodarki

2020-09-22 12:00
publikacja
2020-09-22 12:00
fot. Nora / Pexels

70 proc. Węgrów uważa, że koronawirus jest groźny głównie dla gospodarki, a tylko według 27 proc. jest groźny głównie dla ludzkiego zdrowia – wykazał sondaż instytutu Szazadveg, o którym piszą we wtorek dzienniki „Magyar Nemzet” i „Magyar Hirlap”.

Takie są wyniki odpowiedzi na pytanie, w którym respondentów postawiono przed wyborem: sytuacja związana z koronawirusem zagraża na Węgrzech przede wszystkim gospodarce, miejscom pracy i utrzymaniu czy przede wszystkim zdrowiu?

Jeśli chodzi o skutki gospodarcze pandemii, 60 proc. Węgrów za najbardziej niepokojącą uważa utratę miejsc pracy, 14 proc. wzrost cen żywności, zaś 10 proc. spadek dochodu rodzin. Odsetek tych, którzy najbardziej obawiają się, że nie będą w stanie zapłacić czynszu czy spłacać kredytu, wyniósł odpowiednio 2 i 1 proc.

Odpowiedzialnością za wzrost liczby zakażeń na Węgrzech 62 proc. ankietowanych obarcza nieodpowiednią ochronę przed pandemią w innych krajach UE oraz przeniesienie stamtąd infekcji, zaś 21 proc. rząd węgierski.

Zdaniem 41 proc. respondentów powrót do normalnego życia będzie możliwy w razie opracowania szczepionki na koronawirusa, zaś według 36 proc. nastąpi to już w przyszłym roku niezależnie od stanu prac nad szczepionką.

W sondażu zbadano też opinie Węgrów dotyczące wypowiedzi kwestionujących zagrożenie związane z pandemią. Pytani, czy zgadzają się z twierdzeniem, że znaczenie zakażenia koronawirusem jest przesadzone i jest to raczej „wirus medialny”, ponad 2/3 respondentów odpowiedziało, że zupełnie (40 proc.) lub raczej (28 proc.) się z tym nie zgadza. W pełni zgadza się 10 proc., a 19 proc. raczej.

Zdecydowana większość ankietowanych uznała za całkowicie (47 proc.) lub raczej (33 proc.) słuszne otwarcie szkół 1 września.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-16 września.

Na Węgrzech trwa druga fala epidemii koronawirusa, która jest znacznie ostrzejsza od pierwszej. W niedzielę zanotowano rekordowy przyrost infekcji w ciągu doby – aż o 1070. Od początku pandemii stwierdzono w kraju 19 499 infekcji, a 694 osoby zmarły.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki