REKLAMA

7,3-procentowy wzrost PKB

2000-11-24 00:00
publikacja
2000-11-24 00:00

7,3-procentowy wzrost PKB

DOSKONAŁE WYNIKI ROSYJSKIEJ GOSPODARKI

Wzrost gospodarczy Rosji w pierwszych trzech kwartałach 2000 wyniósł 7,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. - podał w czwartek rosyjski rząd. Oznacza to, że gospodarka naszego wschodniego sąsiada cały czas dyskontuje wzrost cen surowców energetycznych na światowych rynkach oraz 70-procentową dewaluację rubla.

Z opublikowanych wczoraj danych wynika, że lokomotywą wzrostu gospodarczego Rosji w dużej mierze jest dynamicznie rosnąca produkcja. Produkcja przemysłowa po dziewięciu miesiącach br. wzrosła o 9,7 proc., przy czym najszybciej rozwijała się branża chemiczna i petrochemiczna, przemysł lekki i metalurgiczny. Według rządu czynnikiem napędzającym lokomotywę rosyjskiej gospodarki był także popyt wewnętrzny.

Sektor naftowy i gazowy, odpowiedzialny za 40 proc. eksportu stanowił najważniejsze źródło wpływów budżetowych, które pozwoliły rosyjskiemu skarbowi zrewidować w górę nadwyżkę budżetową. Wczoraj rząd skorygował ją do 110,6 mld rubli (2,3 proc. PKB) wobec oczekiwanych wcześniej 106 mld rubli.

Jednocześnie Centralny Bank Rosji poinformował, że jego rezerwy złota i walut obcych wzrosły do rekordowych 26,5 mld USD. Jest to wartość nie notowana jeszcze od upadku ZSRR.

Ekonomiści ostrzegają jednak, że rosyjski cud nie będzie trwał wiecznie. Wiele będzie zależeć od cen ropy, a te - jak się oczekuje - spadną już w 2001 r. W tym roku Rosja ma być jeszcze liderem wzrostu w regionie. OECD prognozuje dla niej 6,5-proc. wzrost PKB, ale na kolejne dwa lata - 4 proc.

KATARZYNA PIŁAT

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki